شما پرسیدید: در مورد پول نقد در یونان

پناهجویان در یونان می توانند کمک نقدی دریافت کنند. اما چگونه؟ برای چه مدتی در دسترس خواهد بود؟ آیا امکان دریافت کمک نقدی برای کسانی که در مسکن خصوصی هستند، وجود دارد؟ در اسکات ها (ساختمان هایی که به صورت غیرقانونی اشغال شده اند/ squat)چطور؟ پاسخ به این سوال ها و اطلاعات بیشتر در این مورد:

کمک نقدی چیست؟

برخلاف برخی کشورهای اروپایی، دولتِ یونان به پناهجویان، کمک هزینه نقدی نمی دهد. با این وجود، در حال حاضر سازمان های غیردولتی به پناهجویان در همه ی محل ها و سایت های رسمی پول نقد می دهند.

کمک هزینه نقدی برای چه مدتی در یونان موجود خواهد بود؟

سازمان ها تا آخر سال 2017 به پناهجویان پول نقد می دهند.

بعد از آن، یک برنامه برای جا افتادن پناهجویانی که در یونان زندگی می کنند، آغاز خواهد شد. جزئیات درباره این برنامه هنوز در دسترس نیست اما به محض اینکه اطلاعات بیشتری به دست مان برسد، حتما شما را در جریان می گذاریم.

چه کسانی پول نقد را دریافت می کنند؟
  • اگر یک پناهنده یا پناهجو هستید که در یکی از محل ها و سایت های رسمی یونان زندگی می کند، کمک نقدی دریافت خواهید کرد.

اگر در یک محل و یا سایت رسمی هستید، احتمالا تا حالا پول نقد در حال توزیع شدن است. با مدیرِ سایت و یا محلی که در آن هستید تماس بگیرید و یا از بقیه پرس و جو کنید.

  • اگر یک پناهنده یا پناهجو هستید که در یک آپارتمان شخصی زندگی می کند، به شما نیز پول نقد تعلق می گیرد.

آژانس بین المللی مراقبت در حال توزیع پول نقد به پناهجویانی است که در آپارتمان شخصی زندگی می کنند.

همچنین در حال حاضر، پول نقد در حال توزیع به پناهجویانی است که در آپارتمان شخصی زندگی می کنند.

اگر در یک آپارتمان شخصی زندگی می کنید، اما پول نقد دریافت نمی کنید، یک پیغام به صفحه فیسبوک Refugee.Info بفرستید.

ما مورد شما را به آژانس یا سازمانِ مربوطه انتقال می دهیم.

به صفحه فیسبوک Refugee.Info یک پیغام بفرستید.

چه کسانی نمی توانند پول نقد دریافت کنید؟
  • اگر در یک اسکات (ساختمان هایی که به صورت غیرقانونی اشغال شده اند/ squat) زندگی می کنید، پول نقد به شما تعلق نمی گیرد.

  • اگر شما زیر سن ۱۸ هستید و به تنهایی سفر می کنید، پول نقد به شما تعلق نمی گیرد.

  • اگر شما یک درآمد ثابت و منظم از کارتان دارید هم نمی توانید کمک نقدی دریافت کنید.

توجه داشته باشید: اگر شما قبلاً از یک آژانس پول نقد دریافت کرده اید، نمی توانید دوباره از یک آژانس دیگر هم پول دریافت کنید. سازمان ها در حال بررسی هستند تا مطمن شوند که شما بیشتر از یک بار، پول نقد دریافت نمی کنید، تلاش کردن برای دریافت پول نقد از بیشتر از یک سازمان، شما را به دردسر می اندازد.

آیا برای دریافت پول نقد به کارت هویت(شناسنامه) نیاز دارم؟

برای واجد شرایط بودن برای دریافت پول نقد، نیاز به یک مدرک شناسایی معتبر از مقامات یونانی دارید. شناسنامه معتبر شامل موارد زیر است:

  • یاداشت پلیس
  • کارت پیش-ثبت نام
  • کارت متقاضی حفاظت بین المللی
  • اجازه اقامت
  • اطلاعیه محدودیت جابجایی (اگر شما در یکی از جزایر یونان هستید و از آنجا برای پول نقد درخواست می دهید)

توجه داشته باشید: اگر وقتِ کارت هویت/ و مدارک تان تمام شده باشد، پذیرفته نخواهد شد و شما پول نقد دریافت نخواهید کرد. اگر وقتِ کارت هويت تان دارد تمام می شود، اقدامات مربوط را برای گرفتن کارت جدید انجام دهید.

چه مقدار پول نقد دریافت می کنم، و هر چند وقت یکبار؟

سازمان شما در هر ماه به کارت تان پول اضافه می کند.

مقدار کمک نقدی که شما در هر ماه دریافت می کنید بستگی به تعداد اعضا و بزرگی خانواده تان دارد. همچنین به این بستگی دارد که جایی که در آن زندگی می کنید، غذا در اختیارتان می گذارند یا نه.

اگر در محلی زندگی می کنید که در آنجا غذا در اختیارتان می گذارند، شما بین۹۰ تا ۳۳۰ یورو در یک ماه دریافت خواهید کرد، بستگی به اندازه خانواده تان دارد.

اگر در محلی زندگی می کنید که در آنجا غذا در اختیارتان نمی گذارند، شما بین۱۵۰ تا ۵۵۰ یورو دریافت خواهید کرد. بستگی به اندازه خانواده تان دارد.

من محل اقامتم را تغیر می دهم. چطور می توانم دوباره پول نقد دریافت نمایم؟

اگر محل خود را تغیر می دهید، به سازمانی که در حال حاضر از آن پول دریافت می کنید بگویید که محل تان را ترک می کنید و همچنین بگویید که به کجا می روید. اگر شما نمی دانید که در محل جدید تان کدام سازمان پول نقد در اختیارتان قرار می دهد، ما برای پیدا کردن آن به شما کمک خواهیم کرد.

به صفحه فیسبوک Refugee.Info یک پیغام بفرستید.

از من خواسته شده که از اردوگاه به یک محل اقامت خصوصی بروم. آیا پول نقد من متوقف خواهد شد؟

اگر شما از یک سایت یا محل رسمی به یک محل اقامت خصوصی بروید، همچنان پول دریافت خواهید کرد.
با این حال، ممکن است این پول از یک سازمان متفاوت از آن که در اردوگاه یا کمپ تان بود، بیاید.

پولی که شما دریافت خواهید کرد، کمتر از آن مقداری که در کمپِ قبلی می گرفتید، نخواهد بود. در واقع، اگر از کمپی که غذا در اختیارتان می گذاشته به یک محل اقامت خصوصی بروید که غذا در اختیارتان نگذارند، در این صورت پول بیشتری نسبت به زمانی که در کمپ بودید دریافت خواهید کرد.

قبل از اینکه محل قبلی تان را ترک کنید، مطمئنین شوید که حتمن به آژانس یا سازمانِ نقدی تان و یا به مدیریتِ سایت یا محل تان اطلاع دهید که آنجا را ترک می کنید.

کجا می توانم از کارتم استفاده کنم؟

شما می توانید در ATMها و ماشین های مرکزِ فروش(point-of-sale) که در بسیاری از فروشگاه ها وجود دارند، از کارت تان استفاده کنید. در آتن، بسیاری از پناهجویان از کارت هایشان در فروشگاه های اطرافِ میدان اومُنیا(Omonia) استفاده می کنند.

طرز کار آن را در ویدئوی زیر ببینید:

آیا برای استفاده از کارت باید هزینه ای پرداخت کنم؟

شاید. اگر برای برداشتِ پول و یا چک کردن مانده حساب تان از ATM استفاده کنید، باید هزینه ای را به عنوان شارژ بپردازید. این شارژ در حال حاضر توسط برخی از سازمان ها پوشش داده می شود، اما نه همه ی آن ها.

لطفاً از آژانسی که به شما پول نقد می دهد، اطلاعات و جزئیاتِ بیشتری در این مورد بگیرید.

اگر از ماشین مرکزِ فروش (point-of-sale) برای خریدِ کالا و یا محصولی استفاده کنید، هزینه ای را برای شارژ پرداخت نخواهید کرد.

آیا محدودیت زمانی برای خرج کردن پولم وجود دارد؟

به طور معمول محدودیت زمانی برای خرج کردن پول تان وجود ندارد. با این وجود، نحوه ی بودجه بندی برنامه های نقدی در ماه آوریل در حال تغییر است. پیشنهاد می کنیم تا قبل از پایان ماه مارس ۲۰۱۷ پول نقد را از کارت تان خارج کنید.

من قبلا در جزایر یونان بودم و بعد بصورت غیرقانونی و بدون اجازه به سرزمین اصلی آمدم. آیا می توانم پول نقد دریافت کنم؟

خیر. اگر شما بدون اجازه به سرزمین اصلی آمده باشید، تنها مدرکی که دارید یک اطلاعیه ی محدودیت جابجایی خواهد بود. شما با یک برگه ی محدودیت جابجایی از جزایر یونان، نمی توانید در سرزمین اصلی پول دریافت کنید.

آیا می توانم از کارت پولم(کارت اعتباری ام) در خارج از یونان هم استفاده کنم؟

کارت های اعتباری(کارت پول) فقط در داخل یونان معتبر هستند. اگر شما از طریق جابجایی و یا پیوستن به خانواده یونان را ترک می کنید، حتمن مطمئن شوید که قبل از رفتن، همه پول تان را از کارت بردارید.

سوال هایتان را برای ما بفرستید. یک پیغام به صفحه فیسبوک Refugee.Info بفرستید.