مواری که باید در صورتی‌که به تازگی به صربستان وارد شده‌اید، بدانید

اگر به تازگی وارد بلگراد شده‌اید، ممکن است سوال‌هایی در مورد دلیل و نحوه‌ی ثبت‌نام با پلیس داشته باشید و اینکه در زمانِ انتظار برای ثبت‌نام به کجا باید بروید. در زیر، ما اطلاعاتی را فراهم کرده‌ایم که در زمان رسیدن به بلگراد باید بدانید.

چگونه ثبت‌نام کنم؟

برای اقامت قانونی در صربستان، باید در زمان ورود به این کشور با پلیس ثبت‌نام کنید. شما می‌توانید این کار را در گذرگاه‌های مرزی یا ایستگاه‌های پلیس (در شهرهای بزرگ‌تر) که یک بخش برای افراد خارجی وجود دارد، انجام دهید.

پلیس مدارک شناسایی‌تان را درخواست می‌کند و مدارک زیر را از شما می‌گیرد:

  • داده‌های شخصی
  • اثر انگشت
  • عکس

در زمان ثبت‌نام باید همچنین قصدتان را از درخواست پناهندگی در صربستان بیان کنید.
در بلگراد، شما می‌توانید اطلاعات و حمایت برای ثبت‌نام را از مکان‌های زیر پیدا کنید:

این 2 سازمان با پلیس در ارتباط خواهند بود و بسته به در دسترس بودن پلیس به شما می‌گویند که چه زمانی می‌توانید ثبت‌نام کنید. خدمات این سازمان‌ها رایگان هستند.

روند ثبت‌نام چه مدتی به طول می‌انجامد؟

در بلگراد، به احتمال زیاد باید چند روز صبر کنید. از آنجایی‌که پناهندگان بیشتری به صربستان وارد می‌شوند، زمان انتظار برای ثبت‌نام طولانی‌تر هم می‌شود. این زمان می‌تواند 10 دقیقه یا بیشتر از 5 روز به طول بیانجامد - این زمان بستگی به در دسترس بودن پلیس و تعداد تازه‌واردها دارد.

خانواده‌ها با بچه‌های کوچک، زنان و افراد زیر 18 سال برای ثبت‌نام در اولویت هستند.

بعد از اینکه ثبت‌نام کنم چه اتفاقی می‌افتد؟

به محض اینکه ثبت‌نام می‌کنید و قصدتان را برای درخواست پناهندگی بیان می‌کنید، یک گواهی پذیرش از پلیس دریافت خواهید کرد. این مدرک به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید محل اقامت، غذا و خدمات اساسی و اولیه در مرکز پذیرشی که برای شما مشخص شده، دریافت کنید.

شما 72 ساعت مهلت دارید تا به مرکز پذیرش‌تان بروید. مراکز پذیرش و پناهندگی متعددی در سراسر صربستان وجود دارد و کمیساریای پناهندگان و مهاجرت است که تصمیم می‌گیرد شما در کدام یک از آن‌ها می‌توانید بمانید. کمیساریا این مراکز را مدیریت می‌کند.

آیا این بدین معناست که باید روند پناهندگی‌ام را در صربستان آغاز کنم؟

بله. هنگامی‌که ثبت‌نام‌تان را با پلیس انجام می‌دهید، باید همچنین قصدتان را از درخواست پناهندگی در صربستان شرح دهید. این مرحله‌ی اول است. بعد از اینکه ثبت‌نام می‌کنید،‌ 15 روز فرصت دارید تا درخواست پناهندگی‌تان را به دفتر پناهندگی ارائه کنید و روندتان را آغاز کنید.

اگر برای درخواست پناهندگی‌تان به کمک حقوقی رایگان نیاز دارید، می‌توانید از مشاوران حقوقی UNHCR یا دیگر سازمان‌های کمکی در مرکز پذیرش‌تان درخواست کنید تا به شما کمک کنند. همچنین می‌توانید از مرکز بلگراد برای حقوق بشر درخواست کمک کنید. خدمات آن‌ها نیز رایگان است.

در زمان انتظار برای ثبت‌نام، کجا باید بخوابم؟

زنان، خانواده‌ها و افراد زیر 18 سال معمولن می‌توانند در میکاسالیست (Miksaliste) یا یک خانه‌ی امن دیگر برای کودکان بدون همراه در صورت موجود بودنِ جا بخوابند.

بسیاری از پناهندگان مرد در ساختمان‌های متروکه و پارک‌هایی نزدیک ایستگاه اتوبوس در بلگراد می‌خوابند چرا که نمی‌توانند سرپناهی پیدا کنند. این کار می‌تواند بسیار خطرناک باشد زیرا شما خودتان را در معرضِ خطر حمله یا دزدی قرار می‌دهید.

با سرد شدن هوا، بیرون خوابیدن خطرناک‌تر هم می‌شود. اگر باید بیرون بخوابید از امدادگران بخواهید که در صورت امکان به شما کمک کنند یا پتو و لباس گرم در اختیارتان بگذارند.

در برخی موارد کمیساریا می‌تواند در زمانی‌که منتظر ثبت‌نام هستید، شما را به صورت مستقیم به مرکز پذیرش بفرستد.

کجا می‌توانم پشتیابی دریافت کنم؟

در طول یک روز، تعداد محدودی از افراد می‌توانند زمان‌شان را در میکاسالیست (Miksaliste) و اینفوپارک (Info Park) بگذرانند.

در میکاسالیست (Miksaliste)، شما می‌توانید تلفن‌تان را شارژ کنید و به وای‌فای متصل شوید. در اینفوپارک (Info Park)، می‌توانید به کامپیوتر با اینترنت دسترسی داشته باشید. در هر دوی این مکان‌ها، می‌توانید سازمان‌هایی را پیدا کنید که می‌توانند اطلاعات به شما ارائه بدهند و شما را به دیگر ارائه‌دهندگان خدمات بسته به نیاز شما به‌صورت رایگان ارجاع بدهند.

اگر به کمک پزشکی نیاز دارید، می‌توانید آن را از پزشکان بدون مرز/Médecins Sans Frontières - MSF دریافت کنید.

از چه ریسک‌ها و خطرهایی باید آگاه باشم؟

تبدیل شدن به یک قربانی قاچاق انسان و سایر خشونت‌ها، یک خطر واقعی است. نسبت به افرادی که می‌گویند قصد کمک کردن به شما را دارند و خدمات متعددی مانند حمل و نقل یا محل سکونت شخصی به شما پیشنهاد می‌کنند، آگاه باشید. آن‌ها ممکن است افرادی از کشور خودتان یا ملیت‌های دیگر باشند که به عنوان قاچاقچی انسان فعالیت می‌کنند و می‌خواهند پول شما را بگیرند و از شما سو استفاده کنند.

برای هر گونه پشتیبانی، می‌توانید با اینفوپارک (Info Park)، پراکسیس (Praxis) و CRPC تماس بگیرید و آن‌ها بدون درخواست هیچ‌گونه پولی، به شما کمک خواهند کرد.

اگر بخواهم به وطن خودم باز گردم چه می‌شود؟

اگر قصد ندارید که برای پناهندگی در صربستان درخواست بدهید و اطمینان دارید که می‌خواهید به کشور خودتان بازگردید، می‌توانید برای برنامه‌ی بازگشت داوطلبانه همراه با کمک (AVR) درخواست بدهید. این برنامه، برنامه‌ای است از سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM)، که به افراد کمک می‌کند بلیت بگیرند و به کشور خودشان بازگردند.

می‌توانید در مورد AVR و IOMاز اینجا اطلاعات بیشتری بدست بیاورید، و IOM را در مرکز پذیرش‌تان پیدا کنید.

در بلگراد، اینفوپارک (Info Park) و پراکسیس (Praxis) همچنین می‌توانند برای شما اطلاعات فراهم کنند و شما را به IOM ارجاع بدهند.