آیا یونان بر سر قول‌اش برای جابجایی مردم از جزایر مانده است؟

در ابتدای ماه دسامبر، یونان اعلام کرد که بیش از ۵۰۰۰ پناهجو را قبل از شروعِ یک زمستان سخت، منتقل خواهد کرد.

حالا، زمستان فرا رسیده است. اگر شما در جزایر هستید، احتمالا متوجه شده‌اید که مقامات، افراد را با سرعت بیشتری نسبت به قبل از ماه دسامبر منتقل می‌کنند - اما با چه سرعتی؟

ما با بررسی اطلاعات و داده‌های سیاست‌های وزارت مهاجرت یونان متوجه شدیم که در طی آخرین ماهِ سال ۲۰۱۷، مسوولین موفق شده‌اند که بیش از ۴۲۰۰ نفر را به سرزمین اصلی منتقل کنند.

داده‌های رسمی نشان می‌دهد که از زمانِ آغاز سال ۲۰۱۸، ۱۲۹۴ نفر منتقل شده‌اند.

Moria-Lesvos-2018-22

مقامات یونانی اظهار داشته‌اند که به این انتقالات فوری از جزایر به اردوگاه‌ها و کمپ‌های سرزمین اصلی یونان ادامه می‌دهند.

با این وجود، آن‌طور که سازمان‌های غیردولتیِ متعددی گزارش کرده‌اند، کمپ‌ها در سرزمین اصلی فاقدِ منابع کافی برای پوشش نیازهای مردمی که به مراقبت و درمان ویژه نیاز دارند، مانند زنان باردار و افراد بیمار یا مجروح می‌باشند.

در همین حال، در جزیره‌ها حدود ۱۰۰۰ نفر مجبور به خوابیدن در چادرهای تابستانی شده‌اند و تعداد زیادی از خانواده‌ها، کودکان و افراد بیمار نیز در شرایط بسیار بد و بدون دسترسی به امکانات اولیه و اساسی زندگی می‌کنند.

جمعیتِ زیاد هنوز هم مشکلِ بزرگی است.

چه کسانی به سرزمین اصلی منتقل می‌شوند

اگر شما در یکی از جزایر یونان هستید، نمی‌توانید برای انتقال به سرزمین اصلی درخواست بدهید — مگر اینکه، برای این کار انتخاب شوید. افراد آسیب‌پذیر در اولویت قرار دارند. اگر برای انتقال انتخاب شوید، یک کمپ یا اردوگاه مشخص برای شما معین خواهد شد. اگر به اردوگاهی که برای‌تان معین شده نروید، دسترسی‌تان را به محل اقامت از دست خواهید داد .

افراد تازه‌وارد باعث شلوغ ماندنِ جزایر می‌شوند

از آنجاییکه ورود افراد ادامه دارد، هات‌اسپات‌ها و اردوگاه‌ها در جزایر همچنان شلوغ هستند. از ابتدای ماه ژانویه ۹۶۳ نفر به جزایر وارد شده‌اند.

  • ۴۵۵ نفر به جزیره لسبوس رفته‌اند، جایی که جمعیت پناهندگان به بیش از ۷۲۴۰ نفر می‌رسد.
  • ۱۱۹ نفر به جزیره خیوس رفته‌اند، جایی که جمعیت پناهندگان به بیش از ۱۸۷۰ نفر می‌رسد.
  • ۲۲۹ نفر به هات‌اسپات/منطقه ساموس رفته‌اند، جایی که جمعیت پناهندگان به بیش از ۲۷۴۰ نفر می‌رسد.
  • ۷۴۴ نفر در حال حاضر در لِروس زندگی می‌کنند، در حالی‌که ۸۴۵ نفر در کوس و روی هم رفته ۱۰۶ نفر در رودس و تیلوس و کاپاپاتوس هستند.

در حال حاضر جمعیت پناهجویان در یونان به ۱۳۵۵۰ نفر می‌رسد.

Moria-Lesvos-2018-00

محل اقامت برای افراد زیر ۱۸

حالا در سال جاری، برنامه‌ی ویژه‌ای برای انتقال افراد زیر ۱۸ سال که در یونان تنها هستند وجود دارد.

مراکز پذیرش و شناسایی (RICs) در جزیره‌ها در حال همکاری با سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) هستند تا برخی از کودکان بدون همراه را به هتل‌هایی در آتن و تسالونیکی منتقل کنند.

هدف آن‌ها این است که تا ماه آوریل و تا زمانی‌که این برنامه‌ی اقامت موقت به پایان می‌رسد، ۶۰۰ کودک را منتقل کنند. آن‌ها قصد دارند تا قبل از پایان ماه ژانویه، ۲۴۰ نفر را منتقل کنند.

اولین و معتبرترین مرکز پذیرش و شناسایی اعلام کرده که همه‌ی این مراکز/RICs، کودکان بی‌سرپرست و آسیب‌پذیری را که برای مدت طولانی در جزایر مانده‌اند در اولویت قرار می‌دهند.

Moria-Lesvos-2018-33-1

به گفته این مرکز،‌ اگر شما زیر ۱۸ سال داشته باشید، نمی‌توانید درخواست انتقال بدهید — در عوض باید منتظر شوید تا برای این برنامه انتخاب شوید. اگر انتخاب شوید، در یک هتل با پناهجویان دیگری خواهید ماند که به زبان خودتان حرف می‌زنند.

تا زمانی‌که پناهجویان در هتل بمانند، بچه‌ها در آنجا به مشاوره حقوقی، خدمات بهداشتی و حمایت روانی از IOM دسترسی خواهند داشت. هتل‌ها در ۷ روز هفته و در طول ۲۴ ساعتِ روز تحت امنیت هستند.

وضعیت برای کودکان بدون سرپرست در یونان، به شدت سخت است.

با توجه به اینکه برنامه برای ساختن مکان‌هایی در پناهگاه‌ها در سال ۲۰۱۸ هنوز هم نیازِ فوری را برطرف نمی‌کند، انتظار نمی‌رود که این وضعیت بهتر شود.

برآورد شده است که ۳۳۵۰ کودک در یونان تنها هستند و ۲۲۹۰ نفر از آن‌ها در لیست انتظار برای محل اقامت هستند.

عکس‌ها از: Daphne Tolis/Refugee.Info