چگونه از بلغارستان به خانه برویم

سازمان بین‌المللی برای برنامه بازگشت داوطلبانه‌ی مهاجران همراه با کمک و استقرار مجدد، به افرادی که می‌خواهند به کشور خودشان بازگردند، کمک می‌کند.

سازمان Refugee.Info با سازمان بین‌المللی برای مهاجران/IOM در صوفیه دیدار کرد و این چیزی است که آن‌ها در مورد این برنامه و اینکه چطور از آن استفاده کنید به ما گفته‌اند.

C9HsSaiXcAAFPZf سازمان بین‌المللی برای مهاجران/IOM در مرکز پذیرش و ثبت‌نامِ هَرمانلی/Harmanli مشاوره به پناهجویان ارائه می‌دهد. (عکس از: IOM)

چه کسی می‌تواند درخواست بدهد

همه نمی‌توانند به کشور خودشان بازگردند. شما می‌توانید برای بازگشت داوطلبانه همراه با کمک درخواست بدهید:

  • اگر بدون مدرک یا با مدارک منقضی شده در بلغارستان زندگی می‌کنید
  • اگر دیگر نخواهید در بلغارستان بمانید — حتی اگر حمایت بین‌المللی گرفته باشید
  • اگر هنوز پاسخی برای درخواست پناهندگی‌تان دریافت نکرده باشید
  • اگر درخواست پناهندگی‌تان رَد شده باشد
  • اگر شما بصورت داوطلبانه درخواست پناهندگی‌تان را پس گرفته باشید
  • اگر هنوز اخراج و یا دستورِ حذف دریافت نکرده باشید
  • اگر برای سفر کردن به اندازه‌ی کافی تندرست و سلامت باشید
  • اگر باردار هستید، اما هنوز به ماه 7اُم نرسیده‌اید

افراد زیر 14 سال که بدون یک فرد بزرگسال در خانواده‌شان، سفر می‌کنند

اگر زیر 14 سال دارید و می‌خواهید که به کشورتان بازگردید، سازمان بین‌المللی برای مهاجران/IOM در ابتدا باید از والدین و افراد خانواده نزدیک‌تان در کشورتان اجازه بگیرد تا بتواند شما را بازگرداند.

شما باید به سازمان بین‌المللی برای مهاجران/IOM، نام و اطلاعات تماسِ والدین یا اعضای خانواده نزدیک‌تان را بدهید.

اگر خانواده‌تان بازگشت شما را قبول کند، سازمان بین‌المللی برای مهاجران/IOM سفر شما را ترتیب می‌دهد و شما را همراهی می‌کند.

از طریق برنامه‌ی بازگشت داوطلبانه همراه با کمک و استقرار مجدد/AVRR به کجا می‌توانید بروید؟

شما می‌توانید فقط به کشور اصلی‌تان بازگردید. شما نمی‌توانید اگر در کشورتان جنگ باشد، از طریق برنامه‌ی بازگشت داوطلبانه همراه با کمک و استقرار مجدد/AVRR به کشورتان بازگردید. لیست سازمان بین‌المللی برای مهاجران/IOM از کشورهای ناامن هر ماه تغییر می‌کند. با این وجود، سوریه تابحال در لیست باقی مانده است.

مسیرِ بازگشت به خانه‌تان نیز می‌تواند تغییر کند. در حال حاضر، به دلیل مسائل امنیتی، هیچ پروازی به اربیل انجام نمی‌پذیرد. تنها شهری که در عراق می‌توانید به آن پرواز داشته باشید، بغداد است.

یادداشت مهم

هنگامی‌که درخواست پناهندگی‌تان را پس می‌گیرید، دیگر نمی‌توانید برای پناهندگی درخواستِ دوباره بدهید.

اگر درخواست پناهندگی‌تان را لغو کنید، و تصمیم بگیرید که از طریق برنامه بازگشت داوطلبانه همراه با کمک و استقرار مجدد/AVRR به کشورتان بازنگردید، پلیس می‌تواند شما را بازداشت و از کشور اخراج کند.

خدماتِ بازگشت داوطلبانه همراه با کمک/AVRR فقط برای یک‌ مرتبه قابل استفاده می‌باشد و پس از آن دیگر برای بازگشتن به کشورتان بصورت رایگان کمکی نمی‌کند.

IOM-Turkey-Resettlement فرستادن کودکانی که به تنهایی سفر می‌کنند به کشورِ اصلی‌شان (عکس از:IOM)

چگونه از برنامه‌ی بازگشت داوطلبانه همراه با کمک و استقرار مجدد/AVRR استفاده کنیم

مرحله 1: تماس با AVRR

اگر به فکر این هستید یا تصمیم گرفته‌اید که به کشور اصلی‌تان بازگردید، با IOM تماس بگیرید.

شما می‌توانید با هر کارمندی در مرکز ثبت‌نام و پذیرش یا مرکز مسکن در بلغارستان تماس برقرار کنید، یا از یک امدادگر بخواهید که به شما کمک کند تا این مراکز را پیدا کنید.

اگر در صوفیه هستید، می‌توانید به دفتر IOM به آدرس Tzar Asen 77 از دوشنبه تا جمعه، از ساعت 9 صبح تا 12 ظهر و از ساعت 1 بعدازظهر تا 6 بعدازظهر مراجعه کنید.

آن‌ها به زبان‌های اردو، فارسی، پشتو، عربی، پونجابی، کردی و زبان‌های دیگر صحبت می‌کنند. در روزهای تعطیل، ممکن است که آن‌ها بسته باشند و یا ساعت‌های کمتری را کار کنند.

مرحله‌ی 2: مشاوره

تیم IOM اطلاعات شخصی شما را جمع‌آوری می‌کند، با شما صحبت می‌کند تا موقعیت‌تان را درک کند و مطمئن شود که تصمیمِ شما برای برگشت به کشور اصلی‌تان یک تصمیمِ نهایی است.

اگر هر سوالی در مورد بازگشت به کشور اصلی‌تان دارید، حالا وقتِ آن است که سوال‌هایتان را بپرسید.

مرحله‌ی 3: گرفتن اسناد و مدارکِ سفرتان

اگر گذرنامه یا پاسپورت ندارید، سازمان بین‌المللی برای مهاجران/IOM برای شما و خانواده‌تان اسناد سفر صادر می‌کند.

این روند بسته به پرونده‌ی شما و اینکه اهل چه کشوری هستید، ممکن است کمی طول بکشد. همه‌ی کشورها در بلغارستان سفارت‌خانه ندارند. گاهی اوقات، سازمان بین‌المللی برای مهاجران/IOM باید با سفارتخانه‌ها در کشورهای دیگر تماس برقرار کند و این قضیه ممکن است، روندِ کارتان را تا چند ماه طولانی‌تر کند.

با این‌حال، بعد از اینکه اسناد سفرتان آماده شود، حدود 1 تا 10 روز برای بازگشتن به کشورتان منتظر خواهید شد.

iom-provides-reception-assistance سازمان بین‌المللی برای مهاجران/IOM در بخش کنترلِ پاسپورت در فرودگاه به شما کمک خواهد کرد. (عکس از: IOM)

مرحله‌ی 4: خرید بلیط‌های هواپیما

سازمان بین‌المللی برای مهاجران/IOM بلیط‌ها را برای‌تان می‌خرد. آن‌ها سعی می‌کنند که با توجه به زبان و مذهب‌تان امن‌ترین راه را برای بازگرداندن شما به کشورتان پیدا کنند.

احتمال دارد که مجبور باشید برای بازگشت به کشور اصلی‌تان، چندین بار هواپیمایتان را عوض کنید. افرادی که از طریق برنامه‌ی AVRR سفر می‌کنند، معمولاً برای رسیدن به کشورشان از استانبول و دوبی یا دوحه می‌گذرند.

به دلیل پروازهای سال نو و کریسمس، سازمان بین‌المللی برای مهاجران/IOM در بلغارستان امکان فرستادنِ مردم را به کشورهای‌شان از اواسط دسامبر تا اواسط ژانویه نخواهد داشت.

مرحله‌ی 5: سفر

کارکنان IOM شما را تا فرودگاه بین‌المللی صوفیه همراهی می‌کنند و در بخش پذیرش و بازرسی و کنترل پاسپورت به شما کمک می‌کنند.

بعد از کنترل پاسپورت، شما مانند بقیه‌ی مسافرها و به تنهایی سفر خواهید کرد، مگر اینکه، زیر 14 سال داشته باشید و بدون یکی از اعضای بزرگسالِ خانواده‌تان سفر کنید. در این صورت، سازمان بین‌المللی برای مهاجران/IOM شما را از بلغارستان تا زمانی‌که به خانواده و نزدیکان‌تان در کشورتان بپیوندید، همراهی می‌کند.

اگر مشکلات سلامتی یا محدودیت‌های دیگری دارید، سازمان بین‌المللی برای مهاجران/IOM می‌تواند در طولِ همه‌ی سفر همراهی‌تان کند.

در غیر این صورت، یک کیف با علامت یا لوگوی IOM دریافت می‌کنید که باید در طول سفر با خودتان به همراه داشته باشید. این کار به کارکنانِ فرودگاه نشان می‌دهد که شما در برنامه AVRR ذینفع هستید.

یک روز قبل از سفرتان، سازمان IOM همه‌ی دستورالعمل‌ها و توضیحات را به شما می‌دهد. شما همچنین مقداری پول برای سفرتان دریافت خواهید کرد.

oim-1030x687 مردم با کیف‌هایی که IOM به آن‌ها داده است به کشورهایشان باز می‌گردند. (عکس از: SLOGA )

استقرار مجدد

برخی افرادی که به خانواده‌شان بازمی‌گردند، می‌توانند با استقرار مجدد در کشور خودشان، کمک مالی و حمایت‌های دیگر دریافت کنند.

این حمایت برای استقرار مجدد فقط برای افراد آسیب‌پذیر، که شامل قربانیان قاچاق انسان، افراد زیر 18 سال که به تنهایی سفر می‌کنند، والدینِ تنها/مجرد و کسانی که شرایط پزشکی مزمن دارند، می‌شود.

به گفته سازمان بین‌المللی برای پناهجویان/IOM، حدود 20 درصد از افرادی که از برنامه‌ی AVRR بهره‌مند می‌شوند، آسیب‌پذیر هستند.