راهنمای پناهندگان در یونان در حال تغییر است 🇬🇷

دوستان عزیز در راهنمای پناهندگان یونان،

می‌خواهیم به اطلاع شما برسانیم که بعد از 31 می، پروژه‌ی راهنمای پناهندگان یونان متفاوت از گذشته خواهد بود. تیم ما کوچک‌تر خواهد شد و گردانندگان فیس‌بوک ما تنها چند ساعت در روز برای پاسخ دادن به سوالات شما آن‌لاین خواهند بود. واقعا از این موضوع متاسف هستیم.

این به معنای این است که اگر شما پیامی برای ما بفرستید، مدت بیشتری طول خواهد کشید تا ما به شما برگردیم. همچنین در طول تابستان ما نمی‌توانیم اطلاعات جدید و به روز رسانی‌های زیادی منتشر کنیم. امیدواریم این موقتی باشد و بتوانیم زود پست‌های بیشتری برای شما منتشر کنیم.

این تغییرات ناراحت‌کننده به این دلیل اتفاق افتاده‌اند که کمیته‌ی بین‌المللی نجات (IRC) و مرسی کورپس (Mercy Corps)، سازمان‌هایی که پشتیبان راهنمای پناهندگان هستند، باید این پروژه را با هزینه‌های کمتری مدیریت کنند.

از آنجاییکه راهنمای پناهندگان یونان در حال خداحافظی با بسیاری از اعضای بنیان‌گذار و هسته‌ی اصلی تیم‌مان است، ما به تمام آنچه از سال 2015 با یکدیگر به‌دست آورده‌ایم نگاه می‌کنیم ✌️❤️


آغاز به کار در شبکه‌های اجتماعی 🤳

پروژه‌ی ما در سال 2015 به‌عنوان یک سایت که روی موبایل قابل دسترسی باشد راه‌اندازی شد. ایده‌ی اصلی این پروژه ارائه‌ی اطلاعات مهم به افرادی که به جزایر یونان می‌رسیدند بود.

وبسایت ما ظرف مدت 72 ساعت راه‌اندازی شد و به‌صورت سیاه و سفید طراحی شد تا برای استفاده روی موبایل و مصرف کم باتری آن مناسب باشد. وبسایت اولیه به این شکل بود

اما بعد از مدت کوتاهی، شما به ما اطلاع دادید که این سایت برای شما مناسب نیست. شما از اینکه سازمان‌ها بهتان بگویند از وبسایت یا اپلیکیشن‌شان استفاده کنید خسته شده بودید. به جای آن، بسیاری از شما گفتید که می‌خواهید از اپلیکیشن‌هایی مانند فیس‌بوک که خودتان آنها را دارید استفاده کنید.

در نتیجه ما شروع به سرمایه‌گذاری روی صفحه‌ی فیس‌بوکمان کردیم و تیمی از گردانندگان برای پاسخ دادن به سوالات و نظرات شما استخدام کردیم. گردانندگان ما از کشورهایی مانند سوریه، افغانستان، پاکستان و ایران بودند. همه‌ی آنها هم در اروپا بودند.

این گردانندگان در واقع قلب و صورت بیرونی پروژه‌ی ما نیز بودند — گاهی به‌طور تحت‌الفظی همین بودند. این مولهم، مدیر تیم گردانندگان ما در بهار 2018 است که در حال سخنرانی درباره‌ی پیدا کردن کار در یونان است 👇💅🎬

گردانندگان ما خودشان را متعهد به هدف پاسخ‌دهی به تمام پیام‌ها (51,000 تنها در سال گذشته) و نظرات شما به 3 زبان، بعد به 4 و بعد از آن به 5 زبان می‌دانستند — هر روز، به مدت 3 سال و به‌طور مداوم!

این یکی از گردانندگان ما است که چند ماه قبل در حال پاسخ دادن به پیام‌ها در روز غیرکاری‌اش است، در حالیکه مشغول جشن نوروز در کنار دریاست 👇😂❤️


شروع دوباره 🌱

بعد از آنکه در بهار 2016 مرزها بسته شدند و بسیاری از پناهندگان در یونان و کشورهای بالکان ماندند، شما به ما گفتید اطلاعاتی که به آن نیاز دارید فرق کرده است. شما اطلاعات بیشتری درباره‌ی جزئیات روند پناهجویی که در همواره در حال تغییر است می‌خواستید، درباره‌ی زندگی در یونان و فراتر از آن درباره‌ی فرصت‌های کاری و تحصیلی و اخبار به زبان خودتان.

در نتیجه ما از گوگل خواستیم تا به ما کمک کند تا دوباره به پروژه‌مان فکر کنیم، و آنها به آتن آمدند تا با کاربران ما ملاقات و به آنها کمک کنند. بعد از آن ما شروع به طراحی پروژه‌ای کردیم که شما از ما خواسته بودید.

ما تیمی از خبرنگاران بامهارت را انتخاب کردیم تا به طور تمام-وقت کار کنند و به سوالات شما پاسخ دهند. ما صدها خدمات محلی را نقشه‌بندی کردیم، در نتیجه وقتی شما بیمار بودید، می‌خواستید برای کاری درخواست بدهید، زبان یاد بگیرید یا به مشاوره دسترسی داشته باشید، گردانندگان ما می‌توانستند شما را به نزدیک‌ترین افرادی که می‌توانستند به شما کمک کنند راهنمایی می‌کردند.

از همه مهم‌تر: ما استراتژی‌مان را بر محور آنچه کاربران‌مان می‌خواستند تنظیم کردیم. ما با دقت به کاربران‌مان گوش کردیم، به آنها به‌عنوان یک منبع مهم اعتماد کردیم و اجازه دادیم کاربران‌مان به ما بگویند روی چه موضوعاتی تحقیق کنیم. 👂🔍

در رویه، تیم ما بسیاری از شما را نیز به‌طور حضوری ملاقات کردند. شاید شما ما را بعد از جلسات اطلاع‌رسانی دیده باشید ...

... یا در یک برنامه‌ی جمعی.

یا حتی شاید شما ما برای یک فنجان چای دعوت کرده باشید.

هر فردی که ملاقات کردیم روی نحوه‌ی کار ما تاثیر گذاشت. ما در کنار یکدیگر منابع زیادی را روی وبسایت راهنمای پناهندگان و این وبلاگ ساختیم. 💁👓

وقتی لازم بود آنجا بودیم 🏃‍♀️

ما از طریق کارمان شاهد لحظات مهمی برای پناهندگان در یونان بودیم ـــ فراز و فرودهای زیاد ـــ و اطلاعاتی برای کمک ارائه کردیم.

الحاق خانواده 👪

خانواده‌های زیادی در یونان هفته‌ها و به دنبال آن ماه‌ها و حتی سال‌ها برای منتظر الحاق خانواده بوده‌اند و همچنان از عزیزانشان جدا بودند. ما به‌طور مرتب اطلاعاتی درباره‌ی سیاست‌های مربوط به الحاق خانواده و پروازها جمع‌آوری می‌کردیم ...

... و ما با خانواده‌ها هر زمان که به یکدیگر می‌پیوستند جشن می‌گرفتیم 💐 قلب‌ما همچنان با کسانی که در انتظار هستند. امیدواریم هر چه زودتر پایان خوش این انتظار برای شما فرا برسد.

کمک مالی نقدی 💳

راهنمای پناهندگان اولین راهنمای دسترسی به کمک مالی نقدی را ارائه کرد، روی فیس‌بوک چت زنده درباره کمک مالی نقدی در آتن برگزار کرد، و درباره‌ی استفاده از خط ویژه‌ی کمک مالی نقدی ویدئو تهیه کرد. اما ما فقط اطلاعات رسمی را پوشش ندادیم.

وقتی پناهندگان سال گذشته در دفاتر کمک مالی نقدی در آتن اعتراض کردند، ما هم آنجا بودیم ـــ هم برای اینکه اطلاعات را پوشش دهیم و هم درباره‌ی نگرانی‌های معترضان اطلاعات به‌دست‌بیاوریم و آنها را گزارش کنیم و پاسخ‌هایی برایشان پیدا کنیم.

آموزش 📚

ما می‌دانستیم که آموزش برای بسیاری از افراد مهم است، به همین دلیل راهنمای جامعی برای ثبت‌نام در مدارس تهیه کردیم. ما همراه با خانواده‌ها اولین روز فرستادن فرزندان‌شان به مدرسه‌ی یونانی را جشن گرفتیم 🎒 ...

... و ما آنجا بودیم تا در صورتی که مشکلی پیش‌ آمد، راه‌حلی پیدا کنیم.

مرزها 🛂

وقتی که افراد زیادی به امید عبور از مرزها راهی بخش‌های شمالی یونان شدند، یا کمی قبل‌تر در همین سال جاری به‌دنبال «کاروان امید» بودند، ما آنجا بودیم. ما به ایستگاه قطار در آتن رفتیم تا با شما صحبت کنیم و بفهمیم چرا می‌خواهید به آنها ملحق شوید ...

... و ما فهمیدیم که به اندازه‌ی همه‌ی افراد دلایلی برای این کار وجود دارد. اگر در آن روزها در یونان بودید، امیدواریم اطلاعات ما به شما کمک کرده باشد، حتی اگر آن اطلاعات خبر خوبی نبوده که شما دوست داشتید آن را بشنوید.


روایت الهام‌بخش‌ترین داستان‌ها 📢

لحظات محبوب ما به اشتراک گذاشتن داستان‌های امید، قدرت و انسانیت بوده: پناهندگانی که دستاوردهای بزرگ داشته‌اند، به یکدیگر کمک می‌کردند و به جامعه‌ی جدیدشان نیز کمک می‌کردند.

یکی از موارد محبوب ما: بعد از اینکه تابستان گذشته در ماتی (Mati) آتش‌سوزی شد، بسیاری از شما به ما پیام دادید که چطور می‌توانید کمک کنید. عبدول از افغانستان به ما پیام داد که همراه با دیگر پناهندگان از عراق، سوریه و ایران آماده هستند که مبالغی را برای کمک به افرادی که خانه‌هایشان را از دست داده‌اند اهدا کنند.

او گفت: «مردم یونان وقتی ما اول اینجا آمدیم به ما کمک کردند؛ اکنون نوبت ماست که به یونانی‌ها کمک کنیم.» ما این داستان را همراه با اطلاعاتی درباره‌ی اینکه دیگران چگونه می‌توانند کمک کنند روی صفحه‌مان به اشتراک گذاشتیم 👊

با صدای خودتان 🎤

در حالیکه دوست داشتیم داستان‌های شما را به اشتراک بگذاریم، متوجه شدیم که شما شایسته‌ی جایی در پلتفرم ما هستید تا به زبان خودتان داستان‌تان را بگویید.

در نتیجه حساب اینستاگرام @Refugee.Info متولد شد 🐥

اینستاگرام ما تا کنون بیش از 70 داستان و بسیاری از صورت‌های زیبای شما را به نمایش گذاشته است ...


ما به همه‌ی کارهایی که با هم کرده‌ایم افتخار می‌کنیم، اما بیش از همه به اعتمادی که از طرف شما کسب کرده‌ایم افتخار می‌کنیم.

تیم نظارتی ما می‌گوید که در کمتر از چهار سال، بیش از 1 میلیون نفر از راهنمای پناهندگان استفاده کرده‌اند. ما بدون اینکه باور اصلی‌مان را زیر پا بگذاریم به نقطه عطف دست پیدا کردیم: اینکه همه‌ی افراد شایسته‌ی دسترسی به اطلاعات عمومی توام با احترام و به زبانی که آن را می‌فهمند هستند، اطلاعاتی که آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

از صمیم قلب‌مان، از تمام کسانی بخشی از جمع ما بودند تشکر می‌کنیم. امیدواریم اگر هر زمان به ما نیاز داستید، بتوانیم به شما کمک کنیم. امیدواریم شما همچنان راهنمای پناهندگان را دنبال کنید، به ما بگویید به چه اطلاعاتی نیاز دارید و همچنان بخشی از جمع ما باشید. این پروژه به‌همان خوبی است که کاربرانش آن را خوب بدانند.

از آنجا که بسیاری از ما در حال خداحافظی هستیم، می‌خواهیم ویدئوی محبوبمان را با شما به اشتراک بگذاریم و از طرف خانواده‌ی راهنمای پناهندگان عید را به شما تبریک بگوییم ❤️

دوست دارید از راهنمای پناهندگان حمایت کنید؟ به ما پیام بدهید روی فیس‌بوک.