سرآشپز سوری در لندن، جانِ انسان‌ها را در حلب نجات می‌دهد 🌯 🏥 ❤️

وقتی به رستوران عماد الأرنب در لندن وارد می‌شوید، با میزهای خانوادگی روبرو می‌شوید که با غذاهایی مانند تبوله، حُموس، فلافل، باقلوا و کَبسای مرغ تند (spicy chicken kabsa) تزیین شده‌اند:

6

همه‌ی دستور غذاهای عماد متعلق به مادرِ اوست و همه‌ی سودی که از رستوران حاصل می‌شود به این بیمارستان بچه‌ها در حلب تعلق می‌گیرد :

hospital-gif-for-fran

ایده ساده است: یک فلافل بخورید و یک زندگی را نجات دهید!

بیمارستان امید قرار بود در ماه آوریل و قبل از اینکه رستوران عماد وارد عمل شود، بسته شود. این بیمارستان در هر ماه به 5,000 کودک خدمات ارائه می‌کند و مواردی مانند انکوباتورهای نوزادان، مراقبت‌های اضطراری 24 ساعته، معاینه و درمان‌ برای زنان باردار و دوره‌ی پس از زایمان و عمل‌های جراحی ارائه می‌کند.

خبر خوب! ما هنوز چند عدد بلیط برای آشپرخانه‌ی سوریِ عماد و انجمن انتخابِ شامِ عاشقانه در ماه جولای داریم! من به همراه دوستانم در @helprefugeesuk دور هم جمع شدیم تا برای تنها بیمارستانِ کودکان در حلب پول جمع کنیم. 15 پوند از هر بلیطی که فروخته می‌شود برای اطمینان از باز ماندنِ بیمارستان امید بصورت مستقیم به آنجا داده می‌شود. با سپاس فراوان از همه کسانی که در انجمن تهیه‌ی شام شرکت و مبلغی را اهدا کردند، به خاطر سخاوت شما بود که ما توانستیم بیش از 60 هزار پوند برای بیمارستان امید پول جمع کنیم - امیدواریم که دوباره شما را بزودی در رستوران‌مان ببینیم! برای تهیه‌ی بلیط می‌توانید لینک را در قسمت بیوگرافی ببینید. #امید #بیمارستان #انتخابِ‌عشق #سوریه #حلب

عماد در سال 2015 و بعد از ترک سوریه و به‌منظور جستجو برای یک زندگی امن‌تر برای خود و خانواده‌اش به لندن آمد.

یک روز، دمشق دیگر آن شهری نبود که از قبل می‌شناختیم. حالا دیگر یک شهر بسیار غمگین داشتیم که انگار گریه می‌کرد.

سفر عماد، او را از ترکیه، یونان، اتریش، آلمان و فرانسه گذراند. در شهر کاله در فرانسه، عماد و دیگر دوستانِ مسافرش به مدت 64 روز در خیابان و فقط با استفاده از یک چارپایه‌ی پیکنیکی، یک کاسه و یک چاقو بصورت روزانه برای 50 نفر آشپزی می‌کردند!

بهترین دوست عماد، او را از دمشق تا آشپزخانه‌اش در لندن همراهی کرد:

بهترین دوستم @hassanakkad و من، یک سفر باورنکردنی از دمشق به لندن داشتیم. ما از عبور قایق‌ها و پنهان شدن در کامیون‌ها تا خنده و آشپزی در Covent Garden را باهم گذرانده‌ایم. همه‌ی این‌ها کمی سورِئال و وَرای واقعیت است. #آشپزی‌برای‌سوریه #دوستی

یک سال بعد از اینکه عماد به انگلستان رسید، بالاخره خانواده‌اش توانستند در لندن به او بپیوندد.

من دقیقن به مدت 364 روز خانواده‌ام را ندیدم.

Screen-Shot-2018-07-10-at-5.37.58-PM

عماد در روند خروج‌اش از دمشق و چیزهایی که در آنجا داشت، سه رستوران و دو آب‌میوه فروشی را نیز ترک کرد و از دست داد.

او دوباره توانست علاقه و اشتیاقی که به این کار داشت را با کمک خیریه‌های متعددی که برای باز کردن یک رستوران موقت (pop-up restaurant) در لندن به او کمک کردند، باز یابد. فقط 24 ساعت بعد از افتتاح رستوران، همه‌ی 800 بلیط به فروش رسیدند.

آشپزخانه‌ی انتخابِ عشق که توسط عماد راه‌اندازی شده، افتتاح شد! بهترین غذای سوری را در لندن نوش جان کنید و برای تنها بیمارستانِ کودکان در حلب پول جمع‌آوری کنید. این همه‌ی آن چیزی است که رستوران جدید من با همکاری @helprefugeesuk برای آن فعالیت می‌کند. برای هر بلیطی که شما خریداری می‌کنید، ما 15 پوند به بیمارستانِ امید می‌فرستیم. بلیط‌تان را همین امروز از طریق لینکی که در قسمت بیوگرافی گذاشته شده تهیه کنید.

اولین باری که علامتِ «آشپزخانه‌ی سوری عماد» را دیدم ... فکر نمی‌کنم کلمه‌های مناسبی برای توصیف لحظه‌ی فوق‌العاده‌ای که وجود داشت، بتوانم پیدا کنم. شما در لندن انگار که برای آینده، امید دارید.

عماد حتی در این سال یک وعده افطار برای یک مهمان ویژه هم پخت: شهردارِ لندن، صادق‌خان!

مراسم افتتاحیه‌ی افطارِ موزاییک در سال 2018 به همراه مهمانِ ویژه، سفیرِ موزاییک و شهردار لندن، صادق‌خان در آکادمی وِست‌مینیستر میزبانی شد. مهمانان شامل پشتیبانان موزاییک، حامیان و مهمانان ویژه می‌شدند. مانند، اعضای هیئت موزاییک، بارونس سایده واسه، نیک استیس – مدیر عاملِ خیریه‌ی پرینس‌تراست (Prince’s Trust)، شبیر رندری – رییس موزاییک، اسد احمد – مجری BBC، امام محمد محمود – پارک فینزبری. @princestrust @mayorofldn @mosaicnetwork @nizcam @malikah_x

به دلیل تقاضای زیاد، رستوران عماد به گسترش بیشتر شعبه‌هایش ادامه می‌دهد.

و در نهایت، او قصد دارد که غذاهایش را در دسترس همگان بگذارد، به‌علاوه کسانی که پولی برای خرج کردن ندارند.

من برای سال‌ها این آرزو را داشتم. از روزی که سوریه را ترک کردم تا به امروز، دلم می‌خواست از آشپزی‌ام استفاده کنم تا مردم را دور هم جمع کنم تا طعم واقعی سوریه را بچشند و تجربه کنند. این رستوران برای جبران کردنِ خوش‌آمدگویی‌ست که مردم انگلستان به من داشتند و برای مردم سوریه است که در حال حاضر واقعن به کمک ما احتیاج دارند.

صبحانه‌ی سنتی سوریه‌ای جشنی از طعم‌ها و رنگ‌های مختلف است. مغذی و رضایت‌بخش است و بهترین نکته در مورد آن این است که حس و حال خانواده را دارد. #سوریه #دمشق #غذای‌سوری #غذا #صبحانه

همه‌ی عکس‌ها از اینستاگرام عماد هستند. می‌توانید او را از اینجا بر روی اینستاگرام دنبال کنید @Imadssyriankitchen 👉

برای داستان‌های بیشتر، اینستاگرامِ ما به آدرس: @refugee.info 👉 را دنبال کنید.

عماد را در حال فعالیت‌اش ببینید 👇