نحوه ثبت‌نام کودکان‌تان در برنامه جدید مدرسه پناهندگان در یونان

وقتی‌که دوباره سال تحصیلی در سپتامبر آغاز شود، مدارس یونان در نظر دارند تا کلاس‌های تخصصی و کمک‌های دیگری برای کودکان پناهنده و افراد دیگری که به خوبی یونان صحبت نمی‌کنند ارائه کنند.

یونان از پناهندگان و پناهجویان خواسته تا برای برنامه جدید، به نام برنامه منطقه اولویت‌های آموزشی ثبت‌نام کنند ، از طریق:

 • 16 ژوئن ، برای کودکان 6 تا 12 سال

 • 30 ژوئن ، برای کودکان 13 تا 15 سال

چه در صورتیکه تصمیم دارید در یونان بمانید و چه در صورتیکه منتظر جابجایی یا پیوستن به خانواده در یک کشور دیگر هستید، می‌توانید بچه‌هایتان را به مدرسه بفرستید.

برای آشنایی با نحوه ثبت‌نام اینجا را کلیک کنید.در پایین پاسخ‌هایی به پرسش‌های شما درباره کسانی که می‌توانند در برنامه منطقه اولویت‌های آموزشی شرکت کنند، نحوه ثبت‌نام برای آن و اینکه مدارس به چه صورت خواهند بود وجود دارد.

Refugee.Info نکاتی را در رابطه با این پرسش‌ها از طریق وزارت آموزش و پرورشِ یونان و سازمان‌های غیردولتی که در یونان در زمینه آموزش کار می‌کنند آماده کرده است.

چگونه بفهمم که آیا فرزندانم برای می‌توانند در یونان به مدرسه بروند؟

تمام کودکانی که در خدمات پناهجویی یونان پیش-ثبت‌نام کرده‌اند از حق قانونی تحصیل در مدارس عمومی یونان برخوردار هستند.

صلاحیت کودکان شما برای بهره‌مندی از برنامه ویژه جدید برای پناهندگان در سنین 6 تا 15 سال بستگی دارد به محلی در یونان که در آن زندگی می‌کنید.

در سرزمین اصلی:

 • تمام کودکان پیش-ثبت‌نام شده در سنین بین 6 تا 15 سال که در سرزمین اصلی و در هتل‌ها، آپارتمان‌ها یا هر جای دیگری بیرون از کمپ‌های رسمی زندگی می‌کنند می‌توانند برای برنامه منطقه اولویت‌های آموزشی ثبت‌نام کنند.

 • کودکانی که در کمپ‌های رسمی زندگی می‌کنند به همان مدارسی که هم‌اینک حق رفتن به آن‌ها را دارند دسترسی خواهند داست و برخی به مدارسی که در نزدیکی هستند نیز در چارچوب برنامه منطقه اولویت‌های آموزشی دسترسی خواهند داشت. (برای اطلاعات بیشتر از هماهنگ‌کننده آموزش پناهندگان در محل کمپ‌تان سوال کنید.)

در جزیره‌ها:

 • تمام کودکان پیش-ثبت‌نام شده در سنین بین 6 تا 15 سال که خارج از کمپ‌ها و در جزیره‌های یونان زندگی می‌کنند می‌توانند برای برنامه منطقه اولویت‌های آموزشی ثبت‌نام کنند.

 • کودکانی که در کمپ‌ها و در جزایر یونان زندگی می‌کنند به طور قانونی اجازه دارند تا به مدارس یونانی بروند، اما هیچ کمک ویژه یا کلاس ویژه‌ای برای آن‌ها وجود نخواهد داشت.

آیا اگر بچه‌هایم را در مدرسه یونانی ثبت‌نام کنم، مجبور خواهم بود که در یونان بمانم؟

نه! می‌توانید در میانه سال تحصیلی یونان را ترک کنید. مدرسه رفتن فرزندان شما تاثیری بر پرونده جابجایی یا پیوستن به خانواده شما که در جریان است ندارد.

وقتی تاریخ خروج‌تان از یونان از طریق پیوستن به خانواده یا جابجایی را متوجه شدید، به کارکنان مدرسه اطلاع دهید. آن‌ها می‌توانند برای فرزند شما یک «گواهیِ حضور» صادرکنند تا بتوانید آن را در کشور جدید به مدرسه ارائه کنید.

بچه‌هایم در چارچوب برنامه منطقه اولویت‌های آموزشی در چه کلاس‌هایی شرکت خواهند کرد؟

این بستگی به مهارت‌های زبان یونانی فرزندان‌تان دارد.

 • کودکانی که اصلا یونانی صحبت نمی‌کنند یا فقط کمی یونانی صحبت می‌کنند، در کلاس‌هایی شرکت خواهند کرد که به آن‌ها کمک می‌کند تا مهارت‌های زبان یونانی‌شان را تقویت کنند. آن‌ها همچنین کلاس‌های انگلیسی، ریاضی و علوم خواهند داشت. بسته به مدرسه‌شان، کودکان شما ممکن است کلاس‌های دیگری مانند موسیقی، فناوری اطلاعات یا ورزش نیز در کنار بچه‌های یونانی داشته باشند.

ممکن است کودکان تا یک سال در این کلاس بمانند، اما ممکن است در میانه سال اگر مدرسه تشخیص دهد که آماده هستند کلاس‌شان را عوض کنند.

 • کودکانی که بهتر یونانی صحبت می‌کنند می‌توانند همراه با دیگر دانش‌آموزان یونانی در کلاس‌های عادی شرکت کنند، اما آن‌ها نیز از معلمان متخصص یا در کلاس یا خارج از کلاس کمک دریافت خواهند کرد.

ممکن است کودکان بتوانند این کمک تخصصی را تا سه سال دریافت کنند.

مدرسه چگونه سطح مهارت‌های زبان یونانی بچه‌هایم را خواهد سنجید؟

کودکان شما قبل از شروع مدرسه باید امتحان بدهند. نتیجه امتحان مشخص می‌کند که آن‌ها در چه کلاسی باید شرکت کنند.

هزینه مدرسه چقدر است؟

شما نیاز به پرداخت هزینه مکتب/مدرسه ندارید زیرا دولت برای کودکان شما کتاب ها را فراهم خواهد کرد. با این حال دولت برای حمل و نقل و لوازم/ضروریات مکتب/مدرسه هزینه ای پرداخت نخواهد کرد.

اگر بیرون از یک سایت رسمی زندگی کنید، باید پول رفت و آمد فرزندان‌تان به مدرسه را خودتان پرداخت کنید.

ممکن است سازمان‌های غیردولتی برای پرداخت هزینه کتاب‌ها و دیگر هزینه‌های مدرسه به شما کمک کنند. به محض کسب اطلاع درباره هر برنامه‌ی ارائه کمک شما را در جریان خواهیم گذاشت.

عکس توسط گزارشگر یونانی


چگونه بچه‌هایم را برای برنامه منطقه اولویت‌های آموزشی ثبت‌نام کنم؟


برای افرادی که در سایت‌های رسمی در سرزمین اصلی یونان زندگی می‌کنند:

اگر در یک کمپ زندگی می‌کنید، یک هماهنگ‌کننده آموزش پناهنده به شما درباره زمان ثبت‌نام مدرسه، محلی که کودکان‌تان به مدرسه می‌روند و نحوه رفتن به آنجا اطلاع خواهد داد.

آن‌ها همچنین از شما خواهند خواست تا رضایت‌تان را مبنی بر اجازه بردن فرزندان‌تان به مدرسه توسط یک اتوبوس متعلق به سازمان بین‌المللی مهاجرت به صورت کتبی ارائه کنید.

هماهنگ‌کننده‌ی آموزش و پرورشِ پناهندگان تمام مدارک لازم برای ثبت‌نام را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را به افراد مسئول در محل مدرسه فزرند شما تحویل خواهد داد.

همچنین ممکن است بتوانید کودکان‌تان را در نزدیکی برنامه منطقه اولویت‌های آموزشی ثبت‌نام کنید. از مسئولِ هماهنگ‌کننده آموزش و پرورش پناهندگان برای اطلاعات بیشتر سوال کنید. احتمالا تا اواسط ژوئن می‌توانید یک مسئولِ هماهنگ‌کننده آموزش و پرورش پناهندگان در کمپ‌تان پیدا کنید.


برای افرادی که بیرون از سایت‌های رسمی در سرزمین اصلی یونان یا در جزایر یونان زندگی می‌کنند:

اگر خارج از یک کمپ زندگی می‌کنید، برای مثال در یک آپارتمان یا هتل، باید به نزدیک‌ترین مدرسه به محل سکونت‌تان بروید و بگویید که می‌خواهید برای ماه سپتامبر فرزندتان را در مدرسه ثبت‌نام کنید. باید یک سری مدارک را همراه‌تان داشته باشید.

مهم‌ترین مدرکی که باید همراه‌تان داشته باشید گواهی واکسیناسیون فرزندتان است که برای شروع مدرسه لازم است.

همچنین ممکن است مدرسه از شما بخواهد موارد زیر را ارائه کنید:

 • گواهی آدرس محل سکونت‌تان. این مدرک برای این است که به مدرسه نشان بدهید در ناحیه مرتبط با آن‌ها زندگی می‌کنید. اگر در اقامتگاهی که توسط یک سازمان غیردولتی/NGO اداره می‌شود زندگی می‌کنید، از آن‌ها بخواهید یک گواهی رسمی به شما بدهند که نشان می‌دهد در آن محل زندگی می‌کنید. اگر در یک اقامتگاه یا آپارتمانِ خصوصی زندگی می‌کنید، می‌توانید قبض برق را به عنوان سند آدرس محل سکونت همراه‌تان ببرید.

 • یک گواهی سلامت. این گواهی را بعد از اینکه کودک‌تان آزمایش پزشکی بدهد، دریافت خواهید کرد. این گواهی به مدرسه این امکان را می‌دهد تا از هرگونه مشکل مربوط به سلامتی درباره فرزند شما که نیاز به کمک و مراقبت دارد مطلع شود. این آزمایشات پزشکی رایگان هستند. می‌توانید آن‌ها را در نزدیک‌ترین مرکز پزشکی یا کلینیک انجام دهید.

 • کارت متقاضیِ حمایت بین‌المللی کودک شما یا اجازه اقامت. مدرسه از این کارت یک کپی تهیه خواهد کرد.

اگر تمام این مدارک را ندارید، نگران نباشید . ممکن است بتوانید برخی از این مدارک را دیرتر ارائه کنید، اما همچنان باید تلاش کنید تا جایی که امکان دارد تمام مدارک را همراهتان داشته باشید.

مدیران مدرسه از این موضوع آگاهند که ممکن است پناهندگان برای تهیه تمام مدارک لازم مشکل داشته باشند و به آن‌ها آموزش داده شده تا به شما کمک کنند.


من برای پیدا کردن یک مدرسه و صحبت کردن با کارکنان به کمک نیاز دارم!

اگر برای پیدا کردن نزدیک‌ترین مدرسه و تماس گرفتن با افراد آنجا نیاز به کمک دارید، با کارکنان سازمان غیر دولتی/NGO که اقامتگاه شما را هماهنگ کرده است یا دیگر افرادی که می‌دانید یونانی یا انگلیسی صحبت می‌کنند حرف بزنید تا ببینید آیا می‌توانند شما را همراهی کنند.

من باید خودم به مدرسه بروم، اما نمی‌توانم یونانی یا انگلیسی صحبت کنم!

اگر تنها به مدرسه می‌روید و یونانی یا انگلیسی صحبت نمی‌کنید، می‌توانید این

نامه را همراه خودتان ببرید که ما آماده کرده‌ایم (به زبان یونانی، انگلیسی، عربی، فارسی و اردو). این نامه به مدیر توضیح می‌دهد که چرا شما در مدرسه هستید و می‌خواهید که فرزندتان ثبت‌نام شود.

بچه‌هایم به چه واکسن‌هایی نیاز دارند؟

وزارت بهداشت لیستی از 10 واکسن دارای اولویت تهیه کرده که کودکان برای رفتن به مدرسه باید بزنند. این لیست واکسیناسیون هر سال به روز رسانی می‌شود.

اگر فرزندان شما گواهی واکسیناسیون AMKA دارند، کارت‌های آن‌ها را همراه با خود به مدرسه ببرید. ممکن است مدرسه به شما بگوید که لیست واکسن‌های اشاره شده روی کارتِ AMKA کافی است.

اگر فرزندان شما کارت واکسیناسیون AMKA ندارند یا مدرسه از آن‌ها می‌خواهد تا واکسن‌های بیشتر بزنند، باید به یک مرکز بهداشتی بروید.

وقتی برای دریافت واکسن‌هایتان به یک مرکز بهداشتی می‌روید، بهداشت‌یاران یا متخصصینِ سلامت می‌دانند که فرزند شما برای مدرسه رفتن به چه واکسن‌هایی نیاز دارد.

کجا می‌توانم یک مرکز بهداشتی برای واکسن زدن به فرزندانم پیدا کنم؟

اگر در یک اقامتگاهی که توسط یک سازمان غیردولتی/NGO اداره می‌شود زندگی می‌کنید، اول با کارکنان آن سازمان تماس بگیرید تا ببینید که آن‌ها می‌توانند برای واکسیناسیون بچه‌های‌تان به شما کمک کنند یا نه.

اگر در اقامتگاه خصوصی زندگی می‌کنید، می‌توانید گزینه‌های زیر را امتحان کنید:

 • تسلیهات آموزش بهداشت صلیب سرخ در پانوروموس Panormou (یک ایستگاه مترو بعد از کاتکاهی Katehaki) کودکان را برای رفتن به مدرسه به صورت رایگان واکسینه می‌کنند.

برای اینکه بچه‌های‌تان را در اینجا واکسینه کنید باید از قبل وقت بگیرید. قرارها محدود هستند . همچنین باید یک مترجم را همراه خودتان به قرار ببرید.

اگر می‌خواهید قرار بگذارید،

روی صفحه فیس‌بوک به Refugee.Info پیام بدهید ما و ASAP با تسهیلات آموزش بهداشت تماس می‌گیریم تا ببینیم آیا هیچ وقتی برای شما موجود هست یا نه.

لطفا توجه کنید که Refugee.Info تاثیری روی این موضوع که آیا وقتی موجود هست یا نه ندارد.

یا

 • اگر نتوانید در تسهیلات آموزش بهداشت وقت بگیرید و کارت واکسیناسیون AMKA دارید، می‌توانید به هر مرکز بهداشت کودکان بروید و به صورت رایگان واکسن بگیرید.

برای وقت گرفتن در یک مرکز بهداشت کودکان، با شماره 14900 تماس بگیرید .

هزینه تلفن 1 یورو است، و اپراتورها فقط به انگلیسی یا یونانی صحبت می‌کنند . اگر نمی‌توانید انگلیسی یا یونانی صحبت کنید، از کسی که می‌تواند این زبان‌ها را صحبت کند بخواهید تا به شما کمک کند و بجای شما تلفن بزند.

اگر در ثبت‌نام بچه‌هایم در مدرسه مشکل داشته باشم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

مدارس باید از روند ثبت‌نام برای کودکان پناهنده آگاه باشند. آن‌ها موظفند که نام‌های شما را بنویسند و آن‌ها را به وزارت آموزش و پرورش بفرستند.

اگر برای ثبت‌نام فرزندتان هر مشکلی دارید، می‌توانید یک ایمیل (به زبان خودتان) به آدرس eswg.greece@gmail.com بفرستید.

چرا یونان تاریخ‌های 16 و 30 ژوئن را برای ثبت‌نام بچه‌های ما در مدرسه تعیین کرده است؟

این زمان‌ها به عنوان مهلت نهایی به این دلیل تعیین شدند تا به وزارت آموزش و پرورش کمک کنند که تصور درستی از تعداد کودکان پناهنده و محل‌هایی که آن‌ها تصمیم دارند در مدرسه ثبت‌نام کنند به دست بدهد. این به آن‌ها کمک می‌کند تا یک برنامه ویژه را برنامه‌ریزی کنند و معلم‌های مورد نیاز را استخدام کنند.

ثبت‌نام پیش از اتمام مهلت نهایی به شما کمک می‌کند تا شانس بالاتری داشته باشید که نزدیک‌ترین مدرسه به فرزندان شما کلاس‌های مخصوصی را برای تحصیل بهتر در مدرسه یونانی که به آن نیاز دارند، ارائه کند.

وای نه، من این را بعد از مهلت تعیین شده دیدم. چه کاری می‌توانم بکنم؟

ایرادی ندارد! همچنان می‌توانید در طول سال برای مدرسه ثبت‌نام کنید.

من 15 ساله یا کوچک‌تر و در یونان تنها هستم. چگونه می‌توانم در مدرسه ثبت‌نام کنم؟

در حال حاضر، تنها یکی از والدین یا قیم می‌تواند یک کودک را در مدرسه ثبت‌نام کند. این به معنای این است که اگر شما در یونان تنها هستید، نمی‌توانید خودتان را در مدرسه ثبت‌نام کنید. قَیم‌تان می‌تواند به شما کمک کند.

قانون‌گذاران اکنون در حال تجدیدنظر روی این قانون هستند و ما امیدواریم بتوانیم به زودی در این زمینه تغییراتی را گزارش کنیم.

یکی از فرزندان من 15 سال دارد و در طول سال تحصیلی 16 ساله می‌شود. آیا او می‌تواند از برنامه منطقه اولویت‌های آموزشی استفاده کند؟

هر کودک 17 ساله و کوچک‌تر، از حق قانونی رفتن به مدرسه در یونان برخوردار است. مدیر مدرسه شما تصمیم خواهد گرفت که آیا فرزندتان وقتی 16 ساله شد می‌تواند در منطقه اولویت‌های آموزشی بماند یا باید به یک کلاس اصلی یونانی برود.

آیا سوالات بیشتری دارید؟

روی فیس‌بوک به Refugee.Info پیام بدهید.

آیا برای ثبت‌نام بچه‌های‌تان مشکل دارید؟ یک ایمیل (به زبان خودتان) به آدرس eswg.greece@gmail.com بفرستید.