پرسش و پاسخ متداول: کمک نقدی در صربستان

برخی پناهندگان در صربستان کمک نقدی دریافت می‌کنند. اما این کمک چگونه عمل می‌کند؟ چه کسی کمک نقدی دریافت می‌کند؟ این کمک تا چه زمانی در دسترس است؟ پاسخ به این پرسش‌ها و بیشتر:

کمک نقدی چیست؟

بر خلاف برخی کشورهای اروپایی، در صربستان دولت به پناهندگان پول نقد نمی‌دهد. البته NGOها در صربستان پول نقد ــ به صورت کارت اعتباری ــ به بسیاری از پناهندگان می‌دهند.

از دسامبر2016، بیش از 5,200 نفر در صربستان از طریق یک پروژه که همچنان ادامه دارد کمک نقدی دریافت کرده‌اند.

چه کسی در صربستان پول نقد می‌دهد؟

خدمات کاتولیک رلیف/Catholic Relief Services و شریک محلی‌اش چووکولجوبله/Čovekoljublje در حال حاضر تنها سازمان‌هایی هستند که در صربستان برنامه پول نقد اجرا می‌کنند. کارت پول‌هایی که آن‌ها توزیع می‌کنند توسط بانک ذخیره پستی صربستان صادر می‌شود.

پول نقد در کجا در دسترس است؟

در حال حاضر در 13 کمپ از مجموع 17 کمپ موجود در صربستان کمک نقدی در دسترس است.

در سابوتیکا، سومبور، اوبرنواک یا بانجاکویلجاکا کمک نقدی وجود ندارد. اگر در یکی از این کمپ‌ها هستید، خدمات کاتولیک رلیف/Catholic Relief Services نمی‌تواند به شما کمک نقدی بدهد.

چه کسی پول نقد دریافت می‌کند؟

کمک نقدی برای کسانی که در کمپ هستند و «آسیب‌پذیر» محسوب می‌شوند در دسترس است. افراد آسیب‌پذیر عبارتند از:

  • خانواده‌های دارای فرزند
  • افراد داری معلولیت
  • افراد بالای 60 سال
  • دیگران

سازمان ملل UNHCR یا کمیساریای پناهندگان و مهاجران صربستان تعیین می‌کنند که آیا شما شرایط دریافت کمک نقدی دارید، و سپس توصیه‌های لازم را در این مورد به خدمات کاتولیک رلیف ارائه می‌کنند.

اگر در کمپی زندگی می‌کنید که برنامه کمک مالی اجرا می‌کند و شما پول دریافت نمی‌کنید، از سازمان ملل UNHCR یا کمیساریا در مورد اینکه آیا شما در این مورد واجد شرایط هستید بپرسید. سوال کردن تنها راهی است که می‌توانید بفهمید آیا واجد شرایط هستید یا نه.

چه کسی پول نقد دریافت نمی‌کند؟

هیچ‌کس که در کمپی که پول نقد ارائه می‌کند، زندگی می‌کند به طور اتوماتیک از دریافت پول محروم نمی‌شود، اما برای دریافت این کمک سازمان ملل UNHCR یا کمیساریا باید شما را برای برنامه توصیه کنند. از سازمان ملل UNHCR یا کمیساریا در محل کمپ‌تان سوال کنید که آیا شما می‌توانید از این برنامه سهم داشته باشید.

برای دریافت پول نقد چه مدارکی لازم دارم؟ آیا کارت شناسایی لازم دارم؟

به کارت شناسایی نیازی ندارید، اما باید اسناد ثبت‌نام را که توسط پلیس، سازمان ملل UNHCR یا کمیساریا صادر شده است همراه داشته باشید.

من برای برنامه کمک نقدی توصیه شده‌ام. کجا کارتم را دریافت کنم؟

مادامی که در لیست کمیساریا باشید، به طور ماهانه و در جریان توزیع کمک نقدی در کمپ پول دریافت خواهید کرد.

چقدر و کی پول می‌گیرم؟

افرادی که در صربستان هستند بسته به شرایط فردی‌شان مبالغ متفاوتی دریافت می‌کنند. این به معنای این است که خدمات کاتولیک رلیف/Catholic Relief Services معیارهای متفاوتی دارد. در مجموع و البته نه در همه موارد:

  • خانواده‌هایی که دارای یک یا دو فرزند هستند کارتی به ارزش 5,000 دینار صربستان (حدودا 45 دلار آمریکا) در ماه دریافت می‌کنند.
  • خانواده‌هایی که دارای سه، چهار یا پنج فرزند هستند کارتی به ارزش 10,000 دینار صربستان (حدودا 90 دلار آمریکا) در ماه دریافت می‌کنند.
  • خانواده‌هایی که دارای شش فرزند یا بیشتر کارتی به ارزش 15,000 دینار صربستان (حدودا 135 دلار آمریکا) در ماه دریافت می‌کنند.
  • برنامه حمایت نقدی مبلغ 3,000 دینار صربستان (حدودا 26 دلار آمریکا) را به صورت مضاعف برای افراد دارای معلولیت، افراد بالای 60 سال و دیگر افرادی که به دلیل شرایط خاص به پول بیشتری نیاز دارند تعیین کرده است.

سازمان ملل UNHCR یا کمیساریا تعیین می‌کنند که آیا اعضای خانواده شما باید این کمک مضاعف را دریافت کنند.

چرا این مبالغ؟

این مبالغ بر اساس حداقل سبد هزینه در صربستان تعیین شده‌اند و سایر حمایت‌هایی که شما در کمپ دریافت می‌کنید را نیز در نظر گرفته‌اند.

کارت پولم تا چه زمانی معتبر است؟

هر کارت برای یک ماه معتبر است و تمام پول موجود در آن باید تا پایان ماه تمام شود. مبلغ پول موجود در کارت شما به ماه بعد منتقل نمی‌شود.

کجا می‌توانم از کارت پولم استفاده کنم؟

شما می‌توانید کارت‌تان را در هر دستگاه فروش در فروشگاه در صربستان بدون هیچ هزینه‌ای استفاده کنید. برای استفاده از کارت به کد رمز/PIN نیازی ندارید.

نمی‌توانید از کارت‌تان برای گرفتن پول نقد از ATM استفاده کنید.

چگونه موجودی حسابم را چک کنم؟

خدمات کاتولیک رلیف/Catholic Relief Services توصیه می‌کند که برای چک کردن میزان پول در حساب‌تان، رسیدها را نگهدارید.

اگر به زبان انگلیسی یا صربی صحبت می‌کنید گزینه‌های بیشتری دارید.

برای چک کردن حساب‌تان، می‌توانید از دستگاه خودپرداز دفتر پستی بانک به صورت رایگان استفاده کنید. محل آن را می‌توانید با استفاده از

این لینک (به زبان انگلیسی). دستگاه‌های خودپرداز/ ATMها فقط به زبان انگلیسی یا صربی هستند.

همچنین می‌توانید با شماره تلفنی که روی دستورالعمل نوشته شده روی کارت‌تان است تماس بگیرید، اما یا خودتان باید بتوانید به زبان صربی صحبت کنید با باید کسی را پیدا کنید که بتواند این کار را برای شما انجام دهد.

حمایت مالی تا چه زمانی در صربستان موجود است؟

در حال حاضر این برنامه تا آخر آگوست 2017 بودجه دارد.

بعد از آگوست 2017 چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورت تداوم منابع مالی، برنامه حمایت نقدی ادامه پیدا خواهد کرد.

وقتی به کمپ می‌رسید معمولا چقدر طول می‌کشد تا پول دریافت کنید؟

افراد تازه وارد به کمپ که واجد شرایط دریافت کمک نقدی هستند به لیست موجود اضافه شده و در جریان توزیع ماه بعد پول دریافت خواهند کرد.

اگر تازه وارد نیستید اما سازمان ملل UNHCR یا کمیساریا شما را به برنامه نقدی ارجاع می‌دهند، شما نیز باید برای برنامه توزیع ماه بعد به لیست اضافه شوید.

من برای اینکه جای دیگری زندگی کنم بدون اجازه رسمی کمپم را ترک کردم. می‌توانم پول نقد دریافت کنم؟

نه. برای دریافت حمایت نقدی باید در یک کمپ رسمی باشید.

آیا می‌توانم از کارت پولم خارج از صربستان استفاده کنم؟

نه. این کارت‌ها فقط در صریستان معتبر هستند.

من با کارت اعتباری‌ام مشکل دارم.

دستورالعملی که با کارت‌تان دریافت می‌کنید را چک کنید. این شامل یک شماره برای تماس روی وایبر و واتس‌اَپ می‌شود که برای شکایات یا سوالات می‌توانید با آن تماس بگیرید.

شما همچنین می‌توانید

روی فیس‌بوک به ما پیام بدهید و درخواست کمک کنید.

من سوالات دیگری درباره کمک نقدی در صربستان دارم!