6 ila 15 yaşarası çocuklar için okul

Yunanistan'da, devlet ilkokulları herkese açıktır.

Yunan devleti çocuklarınızın kitapları için ödeme yapar, ancak okul malzemeleri veya evden okula yol masraflarını karşılamaz.

2018-2019 öğretim yılı için ilköğretime kayıt ile ilgili temel bilgiler

  • 2012 yılında doğan tüm çocukların, birinci sınıf kurslarına katılmak için bu yıl en yakın ilkokula kayıt olmaları beklenmektedir.
  • Kayıt süresi 2 Mayıs 2018 ile 18 Mayıs 2018 arasındadır.
  • İlkokul sınıflarına devam eden çocuklar, aynı okulda bir sonraki sınıfa otomatik olarak kaydolacaklardır.

Kayıt süresine yetişmedim taktirde ne yapılır?

Kayıtları kaçırırsanız bile,okula kayıdı yapabilirsiniz. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı uyarıor, kayıtlar kayıt süresinde yapılmalıdır ki çocuğunuzun ilkokuldaki kontenjanı almasının ihtimali daha yüksek olsun.

Aile birleşimi bekliorsam ne yapılır?

Başka bir ülkede Aile Birleşimi bekliyor olsanız bile çocuğunuzun kayıt olması gerekecektir. Kayıt Yunanistan'dan çıkıp çıkamayacağınızı ve ne zaman gideceğinizi etkilemez.

Çocuklarım, devlet ilkokulunda bir hazırlık sınıfına katılacaklarmı?

Yunan Programı "Eğitim Öncelikli Bölge"(«Ζώνη Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας»),6 ila 15 yaş arası bütün mülteci çocuklarına ve yunan dilini rahatlıkla kulanamiyan bütün çocuklara, hem özel hazırlık sınıfları heme de başka yardım hizmetleri sunar. Çocuklar ihtiyaç duyduklarında bu sınıflara katılabilirler. Katılım zorunlu değildir.

Ya çocuklarım hiç Yunanca konuşmuyorlarsa?

2018-2019 öğretim yılı için, Eğitim Bakanlığı, Yunanca konuşamayan veya Yunanistan'a yeni gelmiş olan çoğu resmi konaklama merkezlerinde yaşayan çocuklar için öğleden sonra dersleri vermeye devam edecektir.

Bu dersler saat 14'de başlar ve saat 18'de biter. Yunanca, Ingilizce, matematik, jimnastik, sanat ve bilgisayar bilimlerini içermektedir.

6-15 yaş arası çocuklar, normal okullarda gerçekleştirilecek ve ekim ayında başlayacak olan bu derslere katılabilirler. Daha fazla bilgi için kaldığınız konaklama merkezindeki Mülteci Eğitim Koordinatörüne sorun.

Primary-School-1

Kayıdı yaptırmak için bana kim yardımcı olabilir?

Bir apartman dairesinde ya da bir kuruluş tarafından desteklenen konaklanma yapılarında kalıyorsanız, bir sosyal hizmet uzmanına ya da başka bir organizasyon çalışanına yardım etmesini isteyin. En yakın anaokuluna veya kayıt olmanıza yardımcı olacak bir Mülteci Eğitimi Koordinatörü ile irtibata geçerler.

Bir konaklanma merkezinde kalıyorsanız, konaklanma yapısında Eğitim Bakanlığı Mülteci Eğitimi Koordinatörü ile irtibat kurun.

Kendi evinizde yaşıyorsanız, bize bir Facebook mesajı gönderin ve biz size ihtiyacınız olan yardımı sunacak bir organizasyon bulmakta yardımcı olacağız.

Kayıt nasıl yapılır?

Kayıt olmak için en yakın ilkokulu ziyaret edin. Okul döneminde herhangi bir zamanda kayıt olabilirsiniz. Mümkünse eğer, bir kurumun sosyal hizmet uzmanından yardım isteyin.

Eğer bir okula kendi başınıza gidecekseniz ve Yunanca veya İngilizce konuşamıyorsanız mektubu yanınızda götürün (Yunanca, İngilizce, Arapça, FarsçaveUrduca), içinde okuldan kayıt yaptırmak için yardım istediğiniz basediliyor.

Primary-School-2

Yanınızda neler olsun

Okula kayıdı yaptırmaya gitiğinizde yanınızda olması gerekenler:

  • Aşılama Kanıtı. Çocuklarınızı nasıl aşılayabiliceğinizi burden öğrenebilirsiniz.
  • Kaldınız adresin Kanıtı. Özel bir dairede kalıyorsanız, adresinizi ve Tam Adınızı gösteren bir elektrik faturası alabilirsiniz. Başka bir durumda, burada bir ikamet kanıtı alabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun Kayıt Öncesi Kartını, Tam Kayıt Kartını (İltica Başvuru Kimliği) yada Oturma İzini. Okul fotokopisini alıcak ve o orda kalıcak.

Yukarıdaki belgelere sahip olmasanız bile, okul müdürü çocuğunuzu kaydettirmelidir.

Kayıtsırasında, okul size bir Sağlık / Klinik Merkezine götürmeniz gereken bir belge verecektir. Şimdi bu belgeyi buradan görüntüleyebilir ve yazdırabilirsiniz.

Doktor çocuğunuzu ücretsiz olarak inceleyecek ve size okula teslim etmeniz gereken bir Sağlık Sertifikası verecektir.

Herhangi bir sorun yaşarsanız

Çocuklarınızın okula kayıt sırasında her hangi bir sorunla karşılaşırsanız, bize bir mesaj gönderebilirsiniz ve biz Milli Eğitim Bakanlığına bildiricez.