پرتغال تا 1,000 نفر پناهجو از یونان را خواهد پذیرفت 🇬🇷 ✈️ 🇵🇹

بنا بر گفته‌ی دیمیتریی ویستاس، وزیر سیاست مهاجرت یونان، هفته‌ی گذشته پرتغال و یونان توافقی را نهایی کردند که بر اساس آن 1,000 پناهجو از یونان به پرتغال جابجا خواهند شد.

برنامه‌ی پرتغال با یک طرح آزمایشی که طی آن 100 پناهجو از یونان پذیرفته خواهند شد آغاز می‌شود. مطابق با آنچه در صفحه‌ی فیس‌بوک ویتساس نوشته شده، گروه اول بیشتر شامل خانواده‌ها و افراد آسیب‌پذیری خواهد بود که در کمپ‌ها زندگی می‌کنند و دارای وضعیت پناهجویی یا در مراحل آن هستند.

اگر این طرح آزمایشی با موفقیت پیش رود، پرتغال قصد دارد که تا پایان 2019، تعداد 1,000 نفر را بپذیرد.

بر اساس گفته‌ی وزیر امور داخلی پرتغال در یک بیانیه در ماه اکتبر، شرکت‌کنندگان باید اول در یونان درخواست پناهجویی بدهند. بر اساس این بیانیه، بعد از آن مقامات پرتغالی با پناهجویان واجد شرایط در یونان مصاحبه می‌کنند تا تصمیم بگیرند که آیا آنها برای تکمیل روند پناهجویی‌شان می‌توانند به پرتغال جابجا شوند.

هنوز روشن نیست که چه کسی انتخاب خواهد شد، جابجایی‌های اول کی اتفاق خواهد افتاد، و آیا پناهجویان می‌توانند درخواست کنند که در برنامه‌ی جابجایی شرکت کنند یا نه. به‌محض دریافت اطلاعات جدید شما را از آن مطلع خواهیم کرد.

وزیر سیاست مهاجرت یونان و وزیر امور داخلی پرتغال اول در ماه اکتبر 2018 بر سر این برنامه توافق کردند. آنها سریعا پیش‌نویس توافق را برای درخواست بودجه به شورای اروپا فرستادند.

این برنامه **** یک برنامه‌ی جدید جابجایی در گستره‌ی اروپا نیست و هیچ کشور دیگری غیر از یونان و پرتغال در آن مشارکت نمی‌کنند.

در طول برنامه‌ی جابجایی که بین سال‌های 2016 و 2017 برگزار شد، پرتغال پذیرفت تا 1,192 نفر پناهجو را از یونان جابجا کند.

عکس سربرگ: Getty Images / Patrícia de Melo Moreira