6 موردی که باید بدانید در صورتی‌که در صربستان/صربیا هستید

در ماه مارس 2018، صربستان یک قانون جدید در مورد پناهندگی تصویب کرد. اطلاعات زیر از زمان تصویب قانون جدید تغییر کرده است. اگر شما در صربستان به‌تازگی وارد شده‌‌اید، ما بزودی یک مطلب به‌روز در وبلاگ‌مان در مورد آنچه که باید در مورد صربستان بدانید منتشر می‌کنیم.

اگر به تازگی به بلگراد رسیده‌اید، ممکن است سوالاتی در مورد اینکه چگونه و چرا باید با پلیس ثبت‌نام کنید و اینکه چگونه می‌توانید به خدماتی که در زمان انتظار برای ثبت‌نام نیاز دارید، دسترسی پیدا کنید داشته باشید.

این‌ها مهم‌ترین 6 نکته‌ای هستند که باید در زمان رسیدن به اینجا بدانید.

1. چگونه و چرا باید ثبت‌نام کنید.

زمانی‌که پناهجویان صربستان/صربیا می‌رسند باید در یک ایستگاه پلیس ثبت‌نام کنند. ثبت‌نام کردن به شما اجازه اقامت موقت در کشور می‌دهد و به کمک می‌کند تا جایی را برای ماندن در یک کمپ پیدا کنید.

زمانی‌که ثبت‌نام کنید، پلیس اطلاعات شخصی‌تان را در پایگاه اطلاعات پلیس صربستان/صربیا ثبت می‌کند.

یادداشت مهم : برای ثبت‌نام کردن، لازم است که دلیل و قصدتان را از درخواست پناهندگی در صربستان/صربیا بیان کنید. ابراز کردن قصدتان برای درخواست پناهندگی به معنای درخواست اصلی‌تان برای پناهندگی و ماندن در صربستان/صربیا نمی‌باشد.

چه مدتی به طول می‌انجامد

مدت زمان انتظار برای ثبت‌نام بیشتر و طولانی‌تر شده، چرا که پناهجویان بیشتری در حال آمدن به صربستان/صربیا هستند. این زمان ممکن است از 10 دقیقه تا بیشتر از 5 روز به طول بیانجامد — بستگی به در دسترس بودن پلیس‌ها و تعداد تازه‌واردها دارد.

افرادی که زیر 18 سال هستند، خانواده‌هایی که فرزندان کوچک دارند و خانم‌ها برای ثبت‌نام اولویت دارند.

کمک برای ثبت‌نام در میکاسالیست/Miksalište. (صاحب‌امتیازِعکس: پراکسیس/Praxis)

2. چه کسی می‌تواند برای ثبت‌نام به شما کمک کند؟

سازمان پراکسیس/Praxis می‌تواند برای ثبت‌نامِ پلیس به شما کمک کند.

شما می‌توانید با پراکسیس/Praxis در هر روزی بین ساعت 7:30 صبح تا 9 شب با هر کدام از 3 شماره‌ی زیر تماس بگیرید:

 • 00381631106920
 • 00381631106755
 • 00381631106026

شما می‌توانید در صورتی‌که کارمندان پراکسیس/Praxis را در خیابان دیدید به آن‌ها نزدیک شوید — فقط به دنبال کسانی باشید که جلیقه‌های بنفش پوشیده‌اند. ممکن هم هست که آن‌ها خودشان به شما نزدیک شوند.

پراکسیس/Praxis برای کمک جهتِ ثبت‌نامِ شما، نام و تاریخ تولد و کشوری که از آن آمده‌اید را خواهد پرسید.

اگر زیر 18 سال دارید و به تنهایی سفر می‌کنید

اگر شما زیر 18 سال دارید و بدون خانواده‌تان در صربستان/صربیا هستید ، پراکسیس/Praxis ترتیبِ آمدن یک کارمند اجتماعی را با شما به ایستگاه پلیس می‌دهد. این کارمند اجتماعی به منظور محافظت از حقوق شما و بیان بهترین منافع شماست.

3. گزینه‌های شما برای مکان‌های موقت برای ماندن

اگر مجبور هستید که بیش از یک روز برای ثبت‌نام منتظر شوید، باید یک جای موقت برای ماندن پیدا کنید. بیشتر افراد موظف هستند که خودشان جایِ ماندن‌شان را پیدا کنند، اما استثناهایی هم وجود دارد.

میکسالیست/Miksalište

شما می‌توانید مرکز محافظت از کودکان/Save the Children و سازمان بشردوستانه نُوی‌ساد/Novi Sad را پیدا کنید در

میکسالیست/Miksalište ، که گاهی به عنوان "خانه میکسر/Mikser" نیز نامیده می‌شود.

 • اگر به صورت فیزیکی مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اید و یا در معرض این نوع خطر بوده‌اید، یا اگر در روزی که تعداد زیادی پناهنده وارد صربستان/صربیا شده باشند وارد آنجا شده باشید، ممکن است بتوانید جایی در کمپ قبل از اینکه ثبت‌نام کنید، بگیرید.

بعد از اینکه ثبت‌نام کردید، ممکن است به کمپ دیگری منتقل شوید.

پناهجویانی که در پارکی در بلگراد خوابیده‌اند. (صاحب‌امتیاز عکس: اینفوپارک/Info Park)

4. اگر مجبور شدید در پارک بخوابید چه‌کار کنید.

پناهجویان معمولاْ در زمانی‌که منتظر ثبت‌نام هستند در پارک‌ها و دیگر فضاهای عمومی در بلگراد می‌خوابند. این کار می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

حواس‌تان باشد که پناهجویانی که در اماکن عمومی می‌خوابند ممکن است مورد حمله و یا دزدی قرار بگیرند. مهاجمان ممکن است از افراد محلی، افرادی از کشورهای دیگر، یا افرادی از کشور خودتان باشند.

وقتی هوا سردتر می‌شود، خوابیدن در بیرون ممکن است حتی خطرناک‌تر هم باشد. اگر مجبور هستید در بیرون بخوابید، از مددکارها بپرسید که آیا ممکن است برای شما پتو و لباس‌های گرم فراهم کنند و یا به هر طریق دیگری به شما کمک کنند.

اگر می‌خواهید که در طول روز خودتان را گرم کنید، می‌توانید بروید به

میکسالیست/Miksalište مرکزِ حمایتِ پناهجویان در Info Park .

مرکز حمایت از پناهجویان در Info Park.

5. نحوه دریافت مراقبت بهداشتی و پزشکی و خدمات دیگر.

 • اگر به کمک پزشکی احتیاج داشتید، بازدید کنید از

  دفتر MSF .
 • برای اینکه در مورد خدمات و سازمان‌هایی که می‌توانند در صربستان/صربیا به شما کمک کنند بیشتر بدانید، لینک زیر را چک کنید

  نقشه خدمات Refugee.Info .
 • اگر هر سوالی در مورد صربستان/صربیا دارید که در اینجا به آن‌ها پاسخ نداده‌ایم، در هر زمانی می‌توانید

  یک پیغام به صفحه فیس‌بوک ما بفرستید . ما یا سعی می‌کنیم که خودمان به آن پاسخ دهیم و یا کسی را پیدا کنیم که پاسخ پرسش شما را بداند.

6. بعد از این چه اتفاقی می‌افتد.

بعد از اینکه با پلیس ثبت‌نام کنید، شما یک گواهی اظهار قصد پناهندگی دریافت خواهید کرد .

این مدرک بعد از 3 روز منقضی می‌شود. در آن نوشته شده که شما باید در کمپی که نامش بر روی مدرک نوشته شده است ظرف مدتِ 72 ساعت ثبت‌نام کنید .

اگر شما ظرف 72 ساعت ثبت‌نام نکنید در کمپی که برایتان مشخص شده است: ممکن است نتوانید جایی در کمپ بگیرید و پلیس احتمالاً مدرک منقضی شده‌تان را جایگزین نخواهد کرد.