خطرهای پنهان در مرز زمینی کشور یونان و ترکیه

شما می‌توانید از این مقاله استفاده کنید تا در مورد خطرهای گذشتن از مرز زمینی از ترکیه به یونان اطلاعات بیشتری کسب کنید که شامل موارد زیر می‌شود:

  • غرق شدن
  • هیپوترمی/کاهش شدید فشار خون
  • تصادف‌های مربوط به راه‌آهن
  • تصادف‌های ماشین

Evros-River-Blog_Edit_Daphne-Tolis-Refugee.Info-Jan-2019-1

اگر هر سوال دیگری درباره‌ی شرایط در مرز زمینی دارید، لطفن روی فیس‌بوک به ما پیام بدهید. ما همه تلاش‌مان را می‌کنیم تا در سریع‌ترین زمان ممکن به شما پاسخ بدهیم.

در بیمارستان دانشگاه الکساندروپولی، دانش‌یار پزشکی قانونی، پاولوس پاولیدیس/Pavlos Pavlidis حق ویژه‌ی بررسی و شناسایی غم‌انگیز جسدهایی که در ساحل رودخانه Evros که به شکل یک مرز طبیعی بین یونان و ترکیه قرار دارد و جان‌شان را در آن از دست داده‌اند، بر عهده دارد.

او به راهنمای پناهندگان گفت که از سال 2000 بیش از 350 نفر در امتداد رودخانه‌ی اِوروس پیدا شده‌اند و بهبود پیدا کرده‌اند. به‌علاوه، ما تخمین زده‌ایم که در طول 18 سال گذشته بیش از 1,500 نفر مفقود شده‌اند.

Stylianos-Papardelas_Evros-Blog_Jan-2019-3-2

از طریق آنالیزهای قانونی و آزمایش‌های DNA، دکتر پاولیدیس توانست 103 نفر از افرادی که پیدا شده بودند را شناسایی کند و به خانواده‌هایی وصل کند. بقیه‌ی افراد ناشناس باقی ماندند.

گذرگاه‌هایی وجود دارند که با پارو زدن در طول رودخانه اِوروس می‌توانند در کمتر از 20 دقیقه طی شوند و از ترکیه به کناره‌ی رودخانه‌ی یونان برسند. قاچاقچی‌ها معمولن از روی عمد این نزدیک بودن را تبلیغ می‌کنند تا این حقیقت که خطرهای پنهان بسیاری در طول راه وجود دارد را بپوشانند.

دکتر پاولیدیس به راهنمای پناهندگان گفته است که دلیل اصلی مرگ، همان‌طور که از طریق معاینات پزشکی قانونی مشاهده کرده بود، غرق شدن می‌باشد. دومین مورد در لیست هیپوترمی است و خطر اخیر که به تازگی اضافه شده است، تصادف‌های مربوط به راه‌آهن می‌باشد.

Evros_IRN_Nikolaos-Symeonidis-1

غرق شدن

گذرگاه رودخانه در اِوروس ممکن است که کوتاه باشد اما افرادی که ترس از آب دارند و با اطراف‌شان ناآشنا هستند به‌راحتی می‌ترسند و از قایق به بیرون می‌افتند. قایق‌های لاستیکی که پناهندگان از آن استفاده می‌کنند، نمی‌تواند در مقابل جریان سریع آب یا سیل از آن‌ها محافظت کند، به خصوص در ماه‌های زمستان.

قطع کُنده درخت زیرِ آب — روند قطع کردنِ درختان در جنگل‌های زیرِ آب — و گِل بیش از حد در روخانه‌ی اِوروس باعث می‌شود که بدنِ افراد در شاخه‌های ثابت درختان در زیر آب، گیر کند. بر خلاف دریا، رودخانه نیز نمک ندارد تا بدن افراد را با فشار بالا و به روی آب بیاورد.

AP-Photo-Boris-Grdanoski_Evros-Blog_Jan-2019-

هیپوترمی/کاهش شدید فشار خون

خطر هیپوترمی در منطقه‌ی اِوروس در فصل زمستان و بهار زمانی‌که دمای هوا بسیار پایین است و هوا شرجی می‌باشد، بسیار بالاست. افرادی که برای گذر از رودخانه‌ی اِوروس با شکست روبرو می‌شوند و بر روی جزیره‌های سنگی آن گیر می‌افتند به‌خصوص دچار این سانحه می‌شوند.

پناهنده‌های دیگر که از رودخانه می‌گذرند، معمولن در شب، سعی می‌کنند تا در انبارهای متروک پنهان شوند، جایی‌که در سرما و با خستگی بسیار خواب‌شان می‌برد.

آن‌ها آتشی روشن نمی‌کنند چرا که می‌ترسند آن محل توسط مامورین و مقامات ردیابی شود. ترکیبی از آب و هوای سرد و لباس‌های مرطوب می‌تواند منجر به هیپوترمی شود که می‌تواند منجر به توقف کامل قلب و سیستم تنفسی‌شان شود و در نهایت به محض اینکه خواب‌شان ببرد، سرانجام‌شان مرگ خواهد بود.

بدن‌ و حالت چهره‌ی افرادی که از هیپوترمی جان‌شان را از دست می‌دهند، ‌به همان شکلی که آخرین بار در زمان به خواب رفتن‌شان بوده است، حفظ می‌شود.

تصادف‌های مربوط به راه‌آهن

از سال 2016 تعداد تصادف‌های مربوط به قطار و راه‌آهن در اِوروس رو به افزایش بوده است، با مجموع 12 مرگ شناخته شده و به ثبت رسیده. بر اساس گفته‌ی دکتر پاولوس پاولیدیس، پاتولوژیست پزشکی قانونی در بیمارستان دانشگاه الکساندروپولی، پناهندگان تلاش می‌کنند تا بر روی قطارهای حمل و نقل بپرند.

به گفته‌ی او، ”اما آن‌ها این خطر را در نظر نمی‌گیرند چرا که گمان می‌کنند قطارها با همان سرعتی که در کشور خودشان حرکت می‌کردند، حرکت می‌کنند“. ”قطارها در یونان بسیار سریع‌تر از آنچه که انتظار می‌رود، حرکت می‌کنند و تصادف بسیار مکرر و معمول است، در این‌گونه حوادث بدن افراد تکه‌تکه می‌شود و بنابراین شناسایی آن‌ها بسیار دشوار است.“

Socrates-Baltagiannis-UNHCR_Evros-Blog_Jan-2019

تصادف‌های ماشین

در طول چند ماه گذشته در سال 2018، مقامات افزایش تلفات مهاجران و پناهجویان را از حوادث و تصادف‌های ترافیکی در منطقه‌ی اِوروس ثبت کرده‌اند که شامل زنان و کودکان نیز می‌شود.

به گفته‌ی دکتر پاولوس پاولیدیس، تا اواسط ماه دسامبر از 9 حادثه و تصادف‌ ترافیکی در سال 2018 تا 2 سانحه‌ی اتوموبیل در سال 2017، او افرادی را دیده بود که جان‌شان را از دست دادند.

بیشتر این حوادث در اتوبان اِگناتیا اودوس (Egnatia Odos) اتفاق می‌افتند. راننده‌ها معمولن با قوانین رانندگی، جاده‌ها و خیابان‌های یونان آشنایی ندارند.

بر طبق گفته‌ی اخبار IRIN، هر دو روش بی‌ملاحظه توسط قاچاقچیان انسان و تلاش برای جلوگیری از بازداشت و بازگشت به ترکیه جزو علت‌های احتمالی است.

به گزارش IRIN ”مهاجرین و قاچاقچیان – معمولن امیدوار هستند تا به تسالونیکی یا آتن بروند قبل از اینکه به هر جای دیگری در اروپا بروند – با دانستن اینکه احتمال رسیدن به مقصد نهایی‌شان، با هر چه بیشتر پیش رفتن به سرزمین اصلی یونان افزایش پیدا خواهد کرد.

شما همچنین می‌توانید در مورد بازگرداندن افراد به صورت خشونت‌آمیز در مرزاز اینجا اطلاعات بیشتری بدست بیاورید.

عکس روی جلد: الکسیس کنستانتینیدیس (Alkis Konstantinidis) / رویترز (رنگ عکس کمی ویرایش شده است)