5 yaşından büyük mülteci çocukları için anaokul

Yunanistan'daki devlet anaokulu ücretsizdir ve mülteci ve sığınmacı çocukları dahil 5 yaşından büyük tüm çocukların kayıt yaptırması gerekmektedir.

2018 yılında, 2013 doğumlu tüm çocukların en yakın anaokuluna kayıt olmaları beklenir.Aynı şekilde 2019 yılında, 2014 doğumlu tüm çocukların kayıt olması bekleniyor.

Çocuğum için akaokulunda kesinlikle acık kontenjan olucakmı?

Kayıt işlemini yapabilirsiniz, ancak çocuğunuzun bir delve tanaokulunda kontenjan bulamama ihtimali var. Bazı yoğun nüfuslu kentsel alanlarda, devlet anaokullarındak ikontenjanlar son derece sınırlıdır.Yunan aileleri bile anaokullarında yer bulmakta zorlaniyorlar

2018-2019 öğretim yılı için anaokuluna kayıt ile ilgil itemel bilgiler.
  • 2013 yılında doğan tüm çocukların bu yıl en yakın anaokuluna kayıt olmaları gerekiyor.
  • Kayıt süresi 2 Mayıs 2018 ile 18 Mayıs 2018 arasındadır.
  • Bu yıl, 184 belediye sadece 2013'te değil, 2014'te doğan çocuklarıda kabuledecek

Kayıt süresine yetişmedim taktirde ne yapılır?

Kayıtları kaçırırsanız bile, okula kayıdı yapabilirsiniz. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı uyarıor, kayıtlar kayıt süresinde yapılmalıdır ki çocuğunuzun okuldaki kontenjanı almasının ihtimali daha yüksek olsun.

GR-kindergarten-3-1

Aile birleşimi bekliorsam ne yapılır?

Başka bir ülkede Aile Birleşimi bekliyorolsanız bile çocuğunuzun kayıt olması gerekecektir. Kayıt Yunanistan'dan çıkıp çıkamayacağınızı ve ne zaman gideceğinizi etkilemez.

Çocuğum yıl sonunda sertifika alacakmı?

Evet, çocuğunuz bir katılım sertifikası alacak.
Bu sertifika çocuğunuzun bir sonraki yıl, ilkokula kayıt olmasını kolaylaştırır.

Çocuğum özel bir hazırlık sınıfına katılacakmı?

Özel hazırlık sınıfları olmayacak - çocuğunuz normal bir şekilde Yunan öğrencilerle derslere katılacak.

Çocuğum 2014 yılında doğdu. Anaokuluna kayıt olabilir mi?

Bu yıl ilk kez bazı belediyeler de anaokuları 4 yaşındaki çocukları kabulediyor. 4 yaşından büyük çocukları kabuleden 184 belediyeden birinde yaşıyorsanız, bir kurum görevlisi veya bir Mülteci Koordinatörüna sorabilirsiniz. Daha fazlasını görmek için buraya tıklayın..

Kayıdı yaptırmak için bana kim yardımcı olabilir?

Bir apartman dairesinde ya da bir kuruluş tarafından desteklenen konaklanma yapılarında, kalıyorsanız, bir sosyal hizmet uzmanına yada başka bir organizasyon çalışanına yardım etmesini isteyin. En yakın anaokuluna veya kayıt olmanıza yardımcı olacak bir Mülteci Eğitimi Koordinatörü ile irtibata geçerler.

Bir konaklama merkezinde kalıyorsanız, konaklama yapısında Eğitim Bakanlığı Mülteci Eğitimi Koordinatörü ile irtibat kurun.

Kendi evinizde yaşıyorsanız, bize bir Facebook mesajı gönderin ve biz size ihtiyacınız olan yardımı sunacak bir organizasyon bulmaya yardımcı olacağız.

LanguageClasses-4-1

Kayıt nasıl yapılır?

Kayıt olmak için en yakın anaokulunu ziyaret edin.

Eğer bir okula kendi başınıza gidecekseniz ve Yunanca veya İngilizce konuşamıyorsanız, bu mektubu yanınızda götürün ( Yunanca, İngilizce, Arapça, Farsça ve Urduca), içinde okuldan kayıt yaptırmak için yardım istediğiniz basediliyor.

Uygulamanız için bir numara aldığınızdan (Yunanca 'protokolo'/‘πρωτόκολλο’ olarak adlandırılmış) emin olun.

Yanınızda neler olsun

Okula kayıdı yaptırmaya gitiğinizde yanınızda olması gerekenler:

  • Aşılama Kanıtı. Çocuklarınızı nasıl aşılayabiliceğinizi burdan öğrenebilirsiniz.
  • Kaldınız adresin Kanıtı. Özel bir dairede kalıyorsanız, adresinizi ve Tam Adınızı gösteren bir elektrik faturası alabilirsiniz. Başka bir durumda, buradan bir ikamet kanıtı alabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun Kayıt Öncesi Kartını, Tam Kayıt Kartını (İltica Başvuru Kimliği) yada Oturma İzini. Okul fotokopisini alıcak ve o orda kalıcaktir.

Yukarıdaki belgelere sahip olmasanız bile, okul müdürü çocuğunuzu kaydettirmelidir.

Kayıtsırasında, okul size bir Sağlık / Klinik Merkezine götürmeniz gereken bir belge verecektir. Şimdi bu belgeyi buradan görüntüleyebilir ve yazdırabilirsiniz.

Doktor çocuğunuzu ücretsiz olarak inceleyecek ve size okula teslim etmeniz gereken bir Sağlık Sertifikası verecektir.

Herhangi bir sorun yaşarsanız

Çocuklarınızın okula kayıt sırasında her hangi bir sorunla karşılaşırsanız, bize bir mesaj gönderebilirsiniz ve biz Milli Eğitim Bakanlığına bildiricez.