زنان پناهنده چگونه می‌توانند در بلغارستان بازار فروشِ خلاقانه پیدا کنند

کارگاه‌های هنری و صنایع دستی در بلغارستان، فرصت‌های فراوانی را برای یادگیری مهارت‌های جدید و ایجاد محصولاتی که می‌توانند در زندگی روزمره مورد استفاده قرار بگیرند یا به فروش برسند، فراهم می‌کنند.

Harmanli-1

زنانی که در این کارگاه‌ها شرکت می‌کنند در زمینه‌ی خیاطی، بافتنی و گل‌دوزی در مرکز پذیرش هرمانلی/Harmanli در مدرسه‌ی پناهندگی افغان و مرکز سنت‌آنا برای ادغام پناهندگان و مهاجران در کاریتاس بصورت حرفه‌ای دوره گذرانده‌اند. آن‌ها همچنین توانایی‌های کارآفرینی‌شان را برای فروش صنایع دستی‌شان در رویدادهایی مانند بازار کریسمس به کار می‌گیرند.

یکی از شرکت‌کنندگان در این کارگاه می‌گوید که: "از اینجا بودن خوشحالم. اینجا به من این امکان را می‌دهد که تکنیک‌های جدید یاد بگیرم، با زنان دیگر حرف بزنم و احساس مفید بودن کنم. این کار مجبورم می‌کند که بر روی کاری که انجام می‌دهم تمرکز کنم و نگرانی‌هایم را فراموش کنم".

Harmanli-3

صالحا (که عکس او را در بالا می‌بینید) مدیریتِ مدرسه‌ی پناهندگی را از ابتدا با کمک معلم‌های دیگر به عهده داشته است، او فعالیت‌های تفریحی را به منظور به اشتراک گذاشتن توانایی‌ها و تجربه‌های خودش با پناهجویان برگزار می‌کند.

Harmanli-2

کارگاه خیاطی یک بخش جدایی‌ناپذیر از مدرسه‌ی افغان است که در آن برخی از زنانِ شرکت‌کننده در کلاس‌های زبان، ریاضی، زیست‌شناسی، جغرافیا و هنر نیز شرکت می‌کنند.

Harmanli-4

مدرسه‌ی افغان به تازگی شروع به زدن مارک محصولات خود با یک مهر که از سازمان بین‌المللی مهاجرت گرفته، کرده است. زنان از تخیل و تجربه‌شان برای ساختن طرح‌های لباسِ خلاقانه استفاده می‌کنند و گاهی نیز برای الهام گرفتن در اینترنت به جستجوی طرح می‌پردازند.

Harmanli-5 عکس از © لیدیا استایکوا/Lydia Staikova

زنان تقریبن هر روز به کلاس‌های خیاطی در مرکز می‌روند و حالا می‌توانند به جوان‌ترها درس بدهند. داوطلبان محلی به پناهجویان کمک می‌کنند تا بتوانند پارچه، کتاب خیاطی و ماشین خیاطی پیدا کنند.

Harmanli-7 عکس از © لیدیا استایکوا/Lydia Staikova

این لباس‌های زیبا که بیشتر از نخ و گاهی از ویسکوز ساخته شده‌اند، نتیجه‌ی کار سخت و خلاقیت زنان طراح است. این زنان امیدوارند که روزی بتوانند به بازار گسترده‌تری راه پیدا کنند و محصولات‌شان را بصورت آنلاین برای فروش بگذارند.

Art-workshop-1-1

اغلب زنان نیز کارگاه‌های هنر و صنایع دستی را در مرکز سنت‌آنا برای ادغام پناهندگان و مهاجران جایی‌که تی‌شرت‌های قدیمی را دوباره به نخ تبدیل و بازیافت می‌کنند، می‌گذرانند.

Art-workshop-2-1

آن‌ها در ابتدا پارچه را به شکل نوارهای باریک یکسان بُرِش می‌دهند و سپس این نوارها را به یکدیگر وصل می‌کنند.

Art-workshop-3-1

آن‌ها از این نوارها به عنوان نخ عادی برای ساختن سبد، کیف و صنایع دستی رنگی دیگر استفاده می‌کنند.

Art-workshop-4-1 عکس © کاریتاس صوفیه

این زنان رابطه‌ی انسانیِ محکمی را در طول این جلسات خیاطی شکل می‌دهند و در حال حاضر نیز در رویدادهایی شرکت می‌کنند و بیرون از این کارگاه‌ها در مورد فرهنگ بلغاری یاد می‌گیرند.

Art-workshop-8 عکس © کاریتاس صوفیه

زنانی که در مرکز سنت‌آنا هستند علاوه بر خیاطی، بافتنی و گل‌دوزی نیز انجام می‌دهند و معمولن محصولات‌شان را در بازارهای روزهای تعطیل به فروش می‌رسانند. به تازگی، ‌آن‌ها یک سبدِ پُر از کیسه‌های زیبای اسطوخودوس ساختند.

Art-workshop-9 عکس © کاریتاس صوفیه

آفرین به همه‌ی زنانی که با استفاده از خلاقیت و توانایی کارآفرینی‌شان، زندگی و دنیای‌شان را مکانِ روشن‌تر و امیدوارکننده‌تری کرده‌اند.

اگر در بلغارستان هستید و علاقه‌مندید در کارگاه‌های مشابهی شرکت کنید با مرکز سنت‌آنا در کاریتاس تماس بگیرید.

در بلغارستان نیستید؟ یک پیغام بر روی فیس‌بوک به ما بفرستید تا ما سعی کنیم یک کارگاه مشابه در نزدیکی محل زندگی‌تان برای شما پیدا کنیم.