مسکن در بلغارستان: چه کسی می‌تواند کمک کند

اگر بطور اضطراری برای چند روز به مسکن نیاز دارید، یا اگر خانواده‌تان قصد دارد که بعد از دریافت حمایت بین‌المللی در بلغارستان بماند، سازمان کاریتاس برنامه‌ای دارد که می‌تواند به شما کمک کند.

از آنجاکه برنامه فقط برای چند ماه دیگر موجود است باید هر چه سریع‌تر اقدام کنید.

مسکن اضطراری

ممکن است برای برخورداری از اقامتگاه در یک هاستل تا سقف ۷ روز واجد شرایط باشید:

  • اگر حمایت بین‌المللی در بلغارستان به شما اعطا شده و باید کمپ را ترک کنید
  • اگر به تازگی از یک کشور اروپایی دیگر به بلغارستان برگشته‌اید

می‌توانید به مرکز کاریتاس سنت‌آنا/St. Anna برای جذب و ادغام پناهندگان و مهاجران بصورت حضوری مراجعه کنید تا درباره شرایط لازم و اینکه آیا برای مسکن اضطراری واجد شرایط هستید بیشتر بدانید.

در حال حاضر شما می‌توانید تا آخر ژوئن ۲۰۱۸ برای مسکن کوتاه-مدت درخواست بدهید، اما ممکن است این برنامه، بسته به میزان پول موجود برای آن، زودتر تمام شود.

مسکن برای ۶ ماه

کاریتاس همچنین برای پیدا کردن آپارتمان و پرداخت اجاره و/یا هزینه موارد مصرفی در ۶ ماه اول زندگی‌تان در آنجا به شما کمک می‌کند.

نحوه عملکرد این برنامه

از طریق این برنامه، کاریتاس موارد زیر را پوشش می‌دهد:

  • ۱۰۰٪ اجاره خانه شما در ۳ ماه اول
  • ۷۵٪ اجاره شما در ماه ۴ام
  • ۵۰٪ اجاره شما در ماه ۵ام
  • ۲۵٪ اجاره شما در ماه ۶ام

این پشتیبانی بعد از ۶ ماه متوقف می‌شود. ایده اصلی این است که شما تا آن زمان بتوانید برای تامین کردن خودتان آماده شوید و کاریتاس برای رسیدن به این نقطه به شما کمک خواهد کرد.

این برنامه همچنین طرح‌های جذب و ادغام فردی، آموزش درباره نحوه مدیریت مسائل مالی خانواده، و ترجمه و پشتیبانی برای نهادها و صاحب‌خانه‌ها را پوشش می‌دهد.

چه کسانی می‌توانند درخواست بدهند

برای اینکه بتوانید از این خدمات استفاده کنید، باید الزامات مشخصی مانند وضعیت پناهجویی، درآمد و فعالیت‌های مرتبط با جذب و ادغام را داشته باشید.

وضعیت پناهجویی

  • این برنامه برای افرادی که جواب مثبت پناهجویی یا حمایت بشردوستانه در بلغارستان در سال‌های ۲۰۱۷ یا ۲۰۱۸ گرفته‌اند و به تازگی کمپ را ترک کرده‌اند باز است.

  • این برنامه همچنین برای افرادی که در سال ۲۰۱۴ یا زودتر برای پناهجویی در بلغارستان درخواست داده‌اند اما پرونده‌شان هنوز در حال بررسی است باز است. افرادی که کمی بعد از ۲۰۱۴ نیز درخواست داده‌اند، بسته به پرونده‌شان، ممکن است برای این برنامه درنظر گرفته شوند.

شرایط و الزامات مربوط به درآمد

برای اینکه بتوانید در چارچوب این برنامه قرار بگیرید، افراد بزرگسال خانواده‌تان باید بطور فعالانه در جستجوی کار باشند یا اینکه در حال‌حاضر در جایی مشغول کار بوده و زیر ۵۱۰ لِوا در ماه درآمد داشته باشند.

این برنامه همچنین برای خانواده‌هایی که درآمد ماهانه‌شان کمتر ۳۲۱ لِوا در ماه است باز می‌باشد.

جذب و ادغام و کار

شما باید قصد اقامت طولانی‌‌مدت در بلغارستان داشته باشید، و باید در برنامه‌های مربوط به جذب و ادغام شرکت کنید: هر کودکی که مدرسه می‌رود، هر بزرگسالی که کار می‌کند یا دنبال کار است، و شما که در کلاس‌های زبان بلغاری شرکت می‌کنید.

چه کسانی از اولویت برخوردارند

والدین تنها، بخصوص مادران تنها و خانواده‌هایی با ۳ فرزند یا بیشتر از اولویت برخوردار خواهند بود.

مهلت نهایی

شما می‌توانید تا پایان ماه ژوئن ۲۰۱۸ برای پشتیبانی درخواست بدهید. افرادی که در سال گذشته از برنامه مسکن کاریتاس استفاده کردند نمی‌توانند دوباره درخواست بدهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این برنامه‌های کاریتاس، به مرکز سنت‌آنا/St. Anna برای جذب و ادغام پناهندگان و مهاجران مراجعه کنید و بطور حضوری با آن‌ها در کاریتاس مشاوره کنید. آن‌ها می‌توانند به سوالات شما پاسخ بدهند.

عکس روی جلد © Gordon Welters/UNHCR