15-18 yaş arası çocuklar için okul

Yunanistan'da, 15-18 yaşlarındaki çocuklar eğitimlerine lise de (Yunanistan'da üst orta eğitime öyle denir) ya da meslek liselerinde (EPAL) devam etme seçeneğine sahiptir.

15-18 yaşlarındaki mülteci çocukları için, ülkedeki birçok lisede özel hazırlık sınıfları bulunacak.

Hazırlık sınıfları eğitim programın önemli kısmıdır ve Yunancayı ikinci dil olarak öğrenen öğrenciler için özel olarak tasarlandı.Dersler yunan diline ve matematiğe odaklanır.


2018-2019 öğretim yılı için Lise ve EPAL kayıt ile ilgili temel bilgiler

  • Öğrenci kayıt dönemi 14 Mayıs 2018'de başladı ve Haziran sonuna kadar devam edecek.
  • Mülteci çocukları , okul yılı boyunca herhangi bir zamanda kayıt olabilirler.Ancak, Yunanistan Eğitim Bakanlığı tarafından bildirildiği üzere, Aralık ayında sona eren ilk çeyreğin sonunda, özellikle de gereken atölye çalışmaları ve özel kurslarda öğrencilerin ders boşluklarını doldurmaları daha zor olacaktır.
  • Orta Okul'da okuyan çocuklar otomatik olarak Lise veya EPAL'lere kayıt olurlar.
  • Öğrenciler kayıt sırasında 18 yaşın altında olmalıdır.

Nasıl kayıt yapılır?

2018-2019 öğretim yılından itibaren kayıt işlemi sadece yeni bir online platform üzerinden yapılacaktır.
Sadece ΑΦΜ Vergi Numarası ve Digital Platform TAXISnet'Erişim Kodları bulunan ebeveynler yeni çevrimiçi hizmet üzerinden çocuklarının kayıdını yaptırabilirler.

High-School-GR-BL3-1

Henüz ΑFΜ Vergi Numaram yok. Kayıt olabilirmiyim?

Merk etmeyin. Eğitim Bakanlığı bütün okul müdürlerinden, İltica Merkezinde Kayıt Öncesi yada Tam Kayıt tamamlamış mülteci çocukların kayıdını ΑFΜ si yoksa bile, kabul etmelerini talep etmiştir.

Bunu yapmak için, Milli Eğitim Bakanlığı, tüm başvuruların Yunanistan'daki resmi konaklama merkezlerinde ve şehir merkezlerinde çalışan Mülteci Koordinatörleri aracılığıyla ya da eğitim alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri aracılığıyla yapılmasını talep etmiştir.

Bana kim yardımcı olabilir?

ΑFM niz ve TAKSISnet platformu şifreleriniz varsa bile, Eğitim Bakanlığı, eğitimle ilgilenen herhangi bir Sivil Toplum Örgütün yardımını istemenizi tavsiye eder çünkü ilk kez bu kayıt sistemi uygulanıyor ve yeterince zor komplike olabilir.

Herhangi bir kurumdan desteklenen dairede kalıyorsaniz eğer, ozaman herhangı bir sosyal sorumluyula yada kurumun başka bir çalıisanından yardım isteyin. Eğitim konularıyla ilgilenen bir kurumla yada bölgenizde yaşayan Mülteci Eğitimi Danışmanı ile iletişime geçikler ki kayıt işleminde size destek olsunlar.

Eğer hergangi resmi bir konaklama merkezinde kalıyorsanız,ozaman konaklama merkezinde bulunan Eğitim Bakanlığın Mülteci Eğitimi Danışmanı ile iletişime geçin.

Eğer kendi evinizde kalıyorsanız, ozaman eğitim konularıyla ilgilenen kurumlara Refugee.Info daki bulunan Hizmet Haritsaindan bakabilirsiniz:

Education NGOs.

Ayni zamanda bize Facebook tan mesaj gönderebilirsiniz,ve sizi eğitim konuları ile ilgilenen bir kurumla iletişime geçirebiliriz.

Ne belgeler lazım?

Kayıt için lazım olanlar:

  • Çocuğunuzun Kayıt Öncesi kartını, Tam Kayıt kartını yada Oturma Izni . Okul bir fotokopi çekecek orda kalsın için.
  • Aşı Kanıtı .
  • İkamet Kanıtı. Özel bir dairede kalıyorsanız, adresinizi ve tam adınızı gösteren bir elektrik faturası alabilirsiniz.Bir konaklanma merkezinde veya kurum destekli bir dairede kalıyorsanız, yöneticiden bir konut bildirimi isteyin.Başka bir durumda, bakınız nasıl İkamet Kanıtı alınır Burada
  • AFM numaranız eğer varsa ve TAXISnet elektronik platformun giriş sifreleri.

Yukarıdaki belgelerden birine sahip değilseniz veya AFM numaranız yoksa bile endişelenmeyin.

Eğitim Bakanlığı, okul μεüδürlerine çocuğunuzun kaydını kabul etmelerini istedi. Eksik belgeleri daha sonra getirebilirsiniz.

High-School-GR-BL4-1

18 yaşın altındaysanız ve aileniz yoksa

Eğer aileniz olmadan Yunanistan'da iseniz ve 18 yaşın altındaysanız, hala bir lise veya EPAL için kayıt olabilirsiniz.Velin kayıt sürecini takip etmenize yardımcı olacak bir Mülteci Eğitim Koordinatörü veya eğitimde uzmanlaşmış bir sivil toplum kuruluşuna başvurmalıdır.

Eğer velin henüz yoksa, en yakın okulu ziyaret edebilir ve kayıt olmak istediğini müdüre bilgilendirebilirsin.Okul müdürü veya müdürü, vasi tayin etmenizi talep eden, Küçükler Savcısına bir mektup hazırlamalıdır.

Veli beklerken derslere devam edebilirsin.

Okul kayıtı için Yunanistan'da refakat edilmeyen 18 yaşından küçük çocukları destekleyen kurumlarında çalışanların eşliyle gitmeniz tercih edilir. Facebook tan mesaj gönderin ve sizi öyle bir kurumla iletişime geçirmeye çalısıcaz.

Herhangi bir problem yaşarsanız

Lise ya da EPAL'da kayıt sırasında herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, bize mesaj gönderebilirsiniz ve Eğitim Bakanlığına bilgi verebilirsiniz.