مدرسه‌هایی یونانی برای پناهندگان باز هستند

این هفته کودکان در سراسر یونان دفترچه‌هایشان را برمی‌دارند و کوله‌پشتی‌هایشان را آماده می‌کنند تا برای آغاز سال تحصیلی در روز سه‌شنبه 11 سپتامبر آماده شوند.

اگر نمی‌دانید که کودکان‌تان می‌توانند در مدارس یونانی حاضر شوند یا نه، مطمئن باشید که کودکان پناهندگان صرف‌نظر از وضعیت پناهجویی‌شان می‌توانند به مدرسه بروند.

اگر سرویس پناهجویی یا پلیس کودک شما را ثبت‌نام کرده باشد، مدارک مشکلی نخواهند بود.

اما شما نیاز به یک گواهی واکسیناسیون دارید. در مورد اینکه چگونه می‌توانید کودکانتان را واکسینه کنید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

نگران از دست دادن مهلت نهایی نباشید. حواستان باشد که کودکان پناهنده هر زمانی از سال می‌توانند ثبت‌نام کنند ، حتی اگر مهلت ثبت‌نام گذشته باشد.

کلاس‌های بیشتری در سراسر یونان اضافه شده‌اند

این سال تحصیلی با یک خبر خوب برای کودکان پناهنده و خانواده‌هایشان آغاز شده است.

کلاس‌های بعدازظهر (موسوم به کلاس‌های DYEP) اواخر امسال برای کودکان پناهنده‌ای که کمی زبان یونانی بلد هستند یا اصلا یونانی صحبت نمی‌کنند و در کمپ‌های اصلی در سرزمین اصلی یونان زندگی می‌کنند آغاز خواهند شد.

کلاس‌های ویژه‌ی بعدازظهر نیز در جزایر زیر برگزار خواهند شد:

  • لزبوس (Lesvos)
  • خیوس (Chios)
  • ساموس (Samos)
  • کاس (Kos)

این کلاس‌های بعدازظهر در مدارسی که در نزدیکی کمپ‌های رسمی هستند برگزار می‌شود. دانش‌آموزانی که در این کلاس‌ها شرکت می کنند از حمل‌ونقل رایگان به مدرسه برخوردار خواهند بود و درس‌های زبان یونانی، زبان انگلیسی، ریاضی و علوم خواهند خواند.

کودکان پناهنده همچنین در کلاس‌های صبح شرکت خواهند کرد که در آنها همان درس‌های عادی که دانش‌آموزان یونانی می‌خوانند را خواهند داشت و از طریق کلاس‌های ویژه‌ی پذیرش (یا آنچه موسوم به کلاس‌های ZEP است) برای درس‌ خواندن حمایت خواهند شد.

وزارت آموزش یونان اعلام کرد که در مجموع حدود 1,000 کلاس پذیرش در این سال تحصیلی برگزار خواهد شد. این وزارتخانه کلاس‌های پذیرش بیشتری برای کودکان در مدارس اضافه خواهد کرد، و برای اولین بار، کلاس‌های پذیرش در سطح خیمنازیوم (gymnasiums) و لیسیوم (lyceums) در سراسر یونان برگزار خواهد شد.

تمرکز این کلاس‌های پذیرش برای مهارت‌های زبان یونانی است و کودکان در کنار دانش‌آموزان یونانی شرکت خواهند کرد.

هماهنگ‌کنندکان آموزش پناهندگان که برای وزارت آموزش یونان کار می کنند آماده هستند تا ثبت‌نام در مدرسه را برای کودکان در هر سطح تحصیلی در کمپ‌هایی که که در سرزمین اصلی و جزایر هستند، همچنین در مناطق عمده‌ی شهری در اطراف یونان، تسهیل کنند.

چگونه می‌توانم کودکانم را ثبت‌نام کنم؟

راهنمای پناهنده از نزدیک با وزارت آموزش یونان کار می‌کند تا تمام اطلاعاتی که شما درباره‌ی نحوه‌ی ثبت‌نام کودکتان در مدرسه به آن نیاز دارید را گردآوری کند.

تیم ما تمام اطلاعات مرتبط برای کودکان 5 تا 18 سال را به زبان‌های عربی، فارسی، اردو، فرانسوی و یونانی ترجمه کرده است. صندوق سازمان ملل برای کودکان (UNICEF) با کمک سازمان غیردولتی متادرسی ترجمه‌هایی به زبان‌های ترکی، کورمانجی و سورانی آماه کرده است.

مهدکودک (برای کودکانی که 5 ساله هستند)

مدرسه ابتدایی و خیمنازیوم (برای کودکان 6 تا 15 سال)

دبیرستان و لیسیوم (برای کودکان 15 تا 18 سال)

برخی کلمات ابتدایی یونانی برای مدرسه

تیم راهنمای پناهنده همچنین یک لغتنامه راحت و قابل‌چاپ برای مدرسه تهیه کرده تا به کودکان شما برای یادگیری کلمات پایه‌ای یونانی و برقراری بهتر ارتباط با مدیر مدرسه، معلمان، و سایر والدین و دانش‌آموزان کمک کند.

همگی سال تحصیلی بسیار خوبی داشته باشید!

Iاگر برای ثبت‌نام کودکتان با هر مشکلی مواجه شدید، می‌توانید روی فیس‌بوک به ما پیام بدهید و ما وزارت آموزش یونان را از آن باخبر خواهیم کرد.