یونان در پاسخ به فشارهای فزاینده به انتقال‌ها از موریا سرعت می‌‌بخشد

دولت یونان اعلام کرد که تا پایان ماه سپتامبر، حدود 2,000 پناهجو را از کمپ موریا در لزبوس به سرزمین اصلی منتقل خواهد کرد. این حرکت به دنبال فشار فزاینده از طرف سازمان‌های غیردولتی، کمیساریای عالی ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) و مقامات محلی برای بهبود شرایط زندگی انجام می‌شود.

موریا، اولین مرکز پذیرش در لزبوس، در حال حاضر بیش از 8,300 نفر را در خود جای داده است که حدودا سه برابر بیش از ظرفیت آن است. در همین میان، تنها در دو هفته‌ی اول ماه سپتامبر نیز بیش از 1,500 نفر به لزبوس رسیده‌اند.

ما به‌طور مرتب سوالات و نظراتی از بسیاری از شما درباره‌ی شرایط موریا دریافت می‌کنیم. تیم راهنمای پناهندگان چندین بار از موریا بازدید کرده، و ما از نزدیک شاهد بودیم که شرایط در موریا بدتر از هر زمان دیگر است. ما آخرین اطلاعات به‌روز شده از لزبوس را این پایین با شما به اشتراک می‌گذاریم.

مقامات منطقه‌ای از تهدیدات سلامت عمومی در موریا خبر می‌دهند

در روز 10 سپتامبر، فرماندار اژه‌ی شمالی (North Aegean)، کریستیانا کالوگیرو (Christiana Kalogirou)، یک اخطار صادر کرد که بر اساس آن موریا «برای سلامت عمومی و محیط زیست نامناسب و خطرناک» اعلام شد. او به وزارت مهاجرت و مدیر کمپ یک مهلت 30-روزه داد تا شرایط بهداشتی را بهبود بخشند.

بازرسان بهداشت عمومی میزان غیرقابل کنترلی زباله، لوله‌های فاضلاب شکسته و سطل‌های زباله‌ی خالی نشده پیدا کردند. محوطه‌های زندگی کثیف، آب‌های راکد در توالت‌ها جمع شده و مگس‌ها در حال پرواز بودند، و ازدحام بیش از حد جمعیت باعث خطر بالای شیوع بیماری شده است.

اگر شرایط بعد از مهلت 30-روزه تغییر نکند، آیا واقعا موریا بسته خواهد شد؟

ما، به‌عنوان تیمی از پناهندگان روزنامه‌نگار، وکلا و فعالان امور بشردوستانه با درکی عمیق از واقعیات یونان، فکر می‌کنیم که احتمال این امر بسیار کم است. به‌طور کلی، این روندهای قانونی بسیار طولانی هستند و بستن موریا یک برنامه ملی از جانب دولت نیست. همچنین دولت یونان هیچ گزینه‌ی دیگری برای ارائه‌ی اقامتگاه به هزاران پناهنده‌ای که اکنون در موریا هستند ندارد.

در حال حاضر برای چند ماه است که یونان تلاش می‌کند تا راه‌هایی را برای کاهش تراکم جمعیت در جزایر انجام دهد و انتقال پناهجویان واجد شرایط را، با اولویت دادن به انتقال از لزبوس و موریا که به نقطه‌ی لبریز شدن رسیده‌است، به سرزمین اصلی سرعت ببخشد.

اما این روند واقعا کند است ــــ حتی گاهی کاملا متوقف می‌شود، به دلیل کمبود اقامتگاه در سرزمین اصلی.

سازمان‌ها بر دولت یونان برای انجام اقداماتی در این مورد فشار می‌آورند

در هفته‌های گذشته، رسانه‌های جهانی و سازمان‌های بین‌المللی شرایط موریا را زیر ذره‌بین گذاشتند.

رسانه بی‌بی‌سی موریا را به‌عنوان بدترین کمپ پناهجویی در جهان قلمداد کرد.

بنا بر گفته‌ی 19 سازمان غیردولتی، شرایط در موریا «خجالت‌آور» است و آنها دعوت به پیدا کردن راه‌حل‌های پایدار برای هر دو مشکل کاهش تراکم جمعیت در جزیره‌ها و بهبود وضعیت در سراسر مراکز پذیرش در منطقه‌ی شمال دریای اژه کرده‌اند.

هفته‌ی گذشته، کارمندانی که در بخش‌های خدماتی مختلف در موریا کار می‌کردند، در اعتراض به تراکم بیش از حد جمعیت و شرایط کاری در این منطقه اعتصاب کردند.

سازمان پزشکی و بشردوستانه پزشکان بدون مرز (MSF) نیز دعوت به تخلیه‌ی اضطراری تمام افراد آسیب‌پذیر، به‌ویژه کودکان، به اقامتگاه‌های امن در سرزمین اصلی یونان و همچنین در اتحادیه اروپا کرده است.

کارکنان سازمان پزشکان بدون مرز روی زمین گفته‌اند که شاهد «وضعیت بی‌ حدوحصر نامطلوب بهداشت و سلامت روانی» هستند. این سازمان افزایش در میزان اقدام به خودکشی و خودزنی در میان کودکان پناهنده، و همچنین تعرض‌های جنسی را گزارش می‌کند.

پاسخ دولت یونان

دولت یونان با اعلام برنامه‌هایی برای انتقال 2,000 پناهجو از لزبوس سعی کرد تا از فشارها کم کند. این خبر بعد از اینکه آنها در طول ماه‌های گذشته اقدام به جابجایی گسترده افراد از کمپ موریا به کمپ‌هایی در سرزمین اصلی کردند منتشر شد.

بر اساس گفته‌ی سخنگوی دولت دیمیتریس تاناکوپولوس (Dimitris Tzanakopoulos)، حدود 3,000 نفر در طول تابستان و 700 نفر دیگر نیز هفته‌ی گذشته از موریا به سرزمین اصلی منتقل شدند.

به گفته‌ی او «شرایط در موریا واقعا سخت است، وضعیت حقیقتا به نهایت حد خود رسیده است.»

دولت تصمیم خواهد گرفت که چه کسانی بر اساس عواملی مانند آسیب‌پذیر بودن و وضعیت درخواست پناهجویی منتقل خواهند شد.

مثل همیشه، ما شما رو با هر اطلاعات جدیدی که دریافت کنیم به‌روز نگه خواهیم داشت. در این میان، اگر در موریا هستید و نیاز به دسترسی به کمک حقوقی یا خدمات دارید، می‌توانید مراجعه کنید به وبسایت ما یا به ما پیام بدهید روی فیس‌بوک.