توصیه‌های مهم برای پیدا کردن کار در یونان 🇬🇷

آیا در رابطه با کار پیدا کردن در یونان سوالی دارید؟

آیا گفتگوی زنده Refugee.Info درباره‌ی استخدام و کاریابی را روی صفحه‌ی فیس‌بوک ما در اوایل ماه مارچ از دست دادید؟

جای نگرانی نیست!

ما اینجا مهم‌ترین پرسش‌ها و پاسخ‌ها را که توسط متخصصان کاریابی پناهندگان از سازمان نسل ۲.۰ / Generation 2.0 ارائه شده است، گرد آورده‌ایم.

شما همچنان می‌توانید ویدئوهای گفتگوی زنده ما را بر روی صفحه فیس‌بوک Refugee.Info مشاهده کنید.

RI-Employment-Live-Chat

چطور می‌توانم در یونان کار پیدا کنم؟

اول باید یک رزومه (CV) قوی بنویسید و در آن تجربیات کاری، تحصیلات و مهارت‌هایتان را ذکر کنید.

  • می‌توانید یک ویدئوی آموزشی درباره‌ی نحوه نوشتن رزومه از اینجا ببینید.

بعد باید به‌صورت منظم، به‌طور ایده‌آل هر روز، شروع به جستجو کردن فرصت‌های کار بکنید.
می‌توانید هم از طریق وبسایت‌های مختلف و فرصت‌های کاری که روی آن‌ها به نمایش گذاشته می‌شود و هم از طریق شبکه‌ی آشنایان‌تان فرصت‌های کاری را جستجو کنید.

  • مهم‌ترین وبسایت‌ها را با لیستِ مشاغل از اینجا ببینید.
  • می‌توانید یک ویدئوی آموزشی درباره‌ی نحوه جستجوی کار در یونان بصورت آنلاین از اینجا ببینید.

همچنین می‌توانید رزومه‌تان را به سازمان‌هایی که دوست دارید برای‌شان کار کنید، حتی اگر در حال‌حاضر فرصت کاری مشخصی ندارند، بفرستید و علاقه‌تان برای کار کردن در آنجا را بیان کنید.

یک گام مهم دیگر این است که خودتان را برای یک مصاحبه‌ی کاری احتمالی آماده کنید. در طول مصاحبه‌ی کاری شما این فرصت را دارید تا نشان دهید که کاندیدای مناسبی برای آن شغل هستید، پس باید برای مصاحبه آماده و دارای اعتمادبه‌نفس باشید.

  • در مورد نحوه‌ی آماده شدن برای مصاحبه‌ی کاری از روی راهنمای کاریابی که توسط سازمان نسل ۲.۰/Generation 2.0 تهیه شده ازاینجا بیشتر یاد بگیرید.

20160518_JacobRussell__Lebanon_045-copy

آیا در صورتی‌که کارت پیش‌ثبت‌نام داشته باشم، اجازه‌ی کار دارم؟

اگر یک کارتپیش‌ثبت‌نام دارید، هنوز حق کار کردن در یونان را ندارید.

شما برای کار کردن در یونان واجد شرایط هستید فقط در صورتی‌که یک کارت ثبت‌نام کامل داشته باشید، حتی اگر منتظر تصمیم پناهجویی‌تان باشید.

برای پیدا کردن شغل و کار کردن در یونان به چه مدارکی نیاز دارم؟

برای اینکه بتوانید در یونان کار کنید، باید این مدارک را داشته باشید:

بعد از اینکه یک پیشنهاد کاری دریافت کنید و با یک کارفرما قرارداد امضا کنید، باید یکشماره بیمه ملی (شماره IKA-AMA) بگیرید و یک حساب بانکی باز کنید.

  • در مورد روند کار در یونان و حقوقِ مربوط به آن از اینجا بیشتر بخوانید.

من زیر ۱۸ سال دارم. آیا مجاز به کار کردن هستم؟

اگر زیر ۱۵ سال دارید، اجازه‌ی کار کردن در یونان را ندارید.

اگر بیشتر از ۱۵ سال دارید اما هنوز ۱۸ سال‌تان نشده است، تحت شرایط خاصی می‌توانید کار کنید

این‌ها این موارد هستند:

  • شما نباید در شرایط‌های خطرناک، غیربهداشتی یا موقعیت‌ها و مشاغل سخت که ممکن است سلامت روحی شما را به خطر انداخته یا رشد سالم شخصیت شما را تحت‌الشعاع قرار دهد کار کنید.
  • اگر زیر ۱۶ سال دارید و به مدرسه می روید، نباید بیشتر از ۳۰ ساعت در هفته و بیشتر از ۶ ساعت در روز کار کنید.
  • کار شبانه در مورد شما مجاز نیست. تنها موارد استثنا مربوط به شرایطی است که در یک نمایش تئاتر، اجرای موسیقی، برنامه تجاری یا تلویزیونی و یا مواردی از این دست کار کنید. در این موارد، نیاز به اجازه‌ی ویژه دارید.

IMG_5887-1

در صورتی‌که انگلیسی یا یونانی بلد نباشم می‌توانم کار کنم؟

اگر نتوانید به انگلیسی یا یونانی ارتباط برقرار کنید، برای‌تان واقعن سخت خواهد بود که بتوانید دنبال کار بگردید و از آن سخت‌تر این است که بتوانید کار کنید.

این امکان وجود دارد، البته برای یافتن شغلی که نیاز به مهارت ندارد و ارتباط برقرار کردن با دیگران در آن زیاد مهم نیست، یا برای پیدا کردن شغل به‌عنوان متخصص در یک کار دستی مشخص که در آن نیازی به راهنمایی زیاد نداشته باشید. این امر همواره بستگی به خواست کارفرما دارد که بخواهد افرادی که انگلیسی یا یونانی صحبت نمی‌کنند را استخدام کند.

هر جا که برای شغل جستجو می‌کنم، از من یک دیپلم می‌خواهند. چگونه می‌توانم بدون دیپلم کار پیدا کنم؟

مشاغل خاصی وجود دارند، مانند مشاغل درمانی، که برای انجام دادن آن‌ها نیاز به اجازه‌ی ویژه دارید. به‌عنوان مثال برای یک شغل در زمینه‌ی آموزش و تدریس، شما باید یک دیپلم مخصوص که توسط مقامات تایید شده است را ارائه کنید.

البته مشاعل زیادی هم وجود دارند که برای آن‌ها نیازی به دیپلم ندارید.

اکثر مواقع، کافرمایان ارزش زیادی برای تجربیات کاری قبلی شما قائل می‌شوند.

اگر برای کار کردن در یونان واجد شرایط باشم، به این معناست که در دیگر کشورهای اروپایی هم می‌توانم کار کنم؟

حتی اگر به عنوان یک پناهجو در یونان شناخته شده باشید و یک اجازه اقامت داشته باشید، شما حق کار کردن در یک کشور اروپایی دیگر را ندارید.

حتی یک مدرک سفریونانی، نمی‌تواند به شما حق کار کردن در کشوری که از آن بازدید می‌کنید را بدهد.

برای‌اینکه بتوانید در یک کشور اروپایی دیگر کار کنید، به اجازه‌ی کار از آن کشور نیاز دارید.

هر کشور قوانین و روندهای متفاوتی در ارتباط با دریافت اجازه‌ی کار دارد. برای اغلب کشورها، شما باید اول یک پیشنهاد کار را قبول کرده‌ باشید، و کارفرمای جدیدتان باید برای‌تان درخواست اجازه‌ی کار بکند.

Employment-LiveChat-1-1

اگر یک مدرک دانشگاهی یا گواهی آموزش حرفه‌ای از کشور خودم داشته باشم، چگونه می‌توانم آن را در یونان تایید یا اعتباربخشی کنم؟

شما باید مدرک اصلی که توسط یک موسسه‌ی آموزشی در کشور خودتان صادر شده را داشته باشید که توسط کنسولگری یونان در کشور خودتان یا کنسولگری کشور خودتان در یونان اعتباربخشی یا تایید شده ‌باشد.

بعد از آن درخواست یک ترجمه‌ی رسمی یونانی از مدرک یا گواهی‌تان را به خدمات ترجمه وزارت امور خارجه یونان بدهید. ترجمه برای این کار €9.50 هزینه دارد و یا برای روند و سرعت سریع‌تر €14 هزینه خواهد داشت.

در نهایت، شما باید هم مدارک اصلی و هم ترجمه‌های رسمی را به مقامات یونانی مربوطه که مسئول شناسایی مدارک و گواهی‌ها از کشورهای دیگر هستند، ارائه کنید.

روند مربوط به هر دو مرکز شناسایی پیچیده است، ممکن است از شما خواسته شود تا مدارک بیشتری ارائه کنید مانند مدرک ریز نمرات، و ممکن است تصمیم‌گیری درباره‌ی شناسایی مدرک‌تان بیشتر از یک سال طول بکشد.

چگونه می‌توانم در همان حرفه‌ای که در کشور خودم در آن مشغول به کار بودم، مانند نقاش، نجار، لوله‌کش، آرایشگر، خیاط، آشپز، کارگر هتل، حسابدار، شغل پیدا کنم؟

هر روز بصورت آنلاین مهم‌ترین وبسایت‌ها را با لیستِ مشاغل‌شان جستجو کنید و بازار کار محلی را برای هر افتتاحیه‌ای چک کنید.

برای برخی حرفه‌ها، مانند حسابداری، شما باید مدرک‌تان را شناسایی کرده و اجازه‌ی کار ویژه دریافت کنید.