یونان قصد دارد تا کمک مالی نقدی و مسکن برای پناهندگانی که شناسایی شده‌اند را به تدریج متوقف کند

دولت یونان اعلام کرده‌است که به زودی از افرادی که دارای جواب پناهندگی یا حمایت تکمیلی هستند درخواست خواهد کرد تا کمپ‌ها و اقامتگاه‌های کمیساریای عالی ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) را ترک کنند، و این روند را با درخواست از افرادی که جواب پرونده‌شان را قبل از آگوست 2017 دریافت کرده‌اند، آغاز می‌کند. در نهایت، بنا بر اطلاعاتی که راهنمای پناهندگان به آن دست یافته، این روند با توقف دسترسی به کمک مالی نقدی پایان خواهد یافت.

به گفته‌ی وزارت سیاست‌های مهاجرت یونانی، مقامات به تدریج از افرادی که بیش از 6 ماه است که وضعیت پناهندگی یا حمایت تکمیلی‌شان را دریافت کرده‌اند، درخواست می‌کند که کمپ‌ها و مسکن یا محل اقامت وابسته به کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان (UNHCR) را ترک کنند و همچنین به تدریج، ارائه‌ی کمک مالی نقدی به آن‌ها را متوقف می‌سازد.


تیم راهنمای پناهندگان متاسف است که این خبر دشوار را با شما به اشتراک می‌گذارد. به دلیل اینکه ما یک سرویس اطلاع‌رسانی هستیم و نه یک مقام مسئول، توانایی‌مان برای کمک محدود است ـــ اما امیدواریم این مطلب به شرح نحوه‌ی تاثیرگذاری تصمیم دولت یونان بر شما کمک کند.

اگر شما یک پناهنده در یونان هستید که در یک کمپ یا اقامتگاه UNHCR زندگی می‌کنید و/یا کمک مالی نقدی دریافت می‌کنید، می‌توانید روی یکی از 3 گزینه‌ی زیر کلیک کنید تا اطلاعات مورد نیازتان را کسب کنید:

👈من جواب پناهندگی یا حمایت تکمیلی‌ام را در روز 31 جولای 2017 یا قبل از آن دریافت کردم

👈من جواب پناهندگی یا حمایت تکمیلی‌ام را بین روزهای 1 آگوست 2017 و 31 دسامبر 2018 دریافت کردم

👈من در سال 2019 درباره‌ی جواب پناهندگی یا حمایت تکمیلی‌ام اطلاعات کسب کردم

توجه: اگر قبل از سال 2019 پناهندگی دریافت کردید، تاریخی که اهمیت دارد مربوط به روزی است که تصمیم مربوط به جواب پناهجویی‌تان صادر شده است. این تاریخ را می‌توانید روی نامه‌ی تصمیم‌تان ببینید. نامه‌ی تصمیم‌گیری این موارد را در بر دارد: «απόφαση» (با رنگ سبز دور آن خط کشیده شده است) و تاریخ در بالای صفحه در گوشه‌ی سمت راست درج شده است (با رنگ صورتی دور آن خط کشیده شده است).

اگر پناهندگی‌تان را در سال 2019 دریافت کرده‌اید، بر اساس سیاست جدید که ما انتظار داریم به زودی به جریان بیفتد، تاریخی که اهمیت دارد مربوط به روزی است که شما از تصمیم اعطای پناهندگی مطلع شده‌اید.


چرا دولت این سیاست جدید را اتخاذ کرده است؟

دولت یونان می‌گوید که در حال ارائه‌ی یک سیاست جدید نیست، بلکه تنها سیاست موجود را اجرا می‌کند. تحت این سیاست، افراد دسترسی‌شان به کمپ‌ها و اقامتگاه‌های UNHCR و کمک مالی نقدی را 6 ماه بعد از اینکه جواب پناهندگی یا حمایت تکمیلی دریافت کردند، از دست خواهند داد.

این سیاست با این هدف ایجاد شد تا با مقررات اتحادیه اروپا که منابع مالی برنامه‌ی کمک مالی نقدی و طرح اقامتگاه UNHCR را تامین می‌کند، تطابق ایجاد شود. بر اساس مقررات اتحادیه اروپا، کمک مالی نقدی و اقامتگاه ابزارهای لازم برای پناهجویان هستند ــــ یعنی افرادی که هنوز تصمیمی درباره‌ی درخواست پناهندگی‌شان گرفته نشده است.

دولت تا کنون این سیاست 6-ماهه را به این دلیل که در یونان شرایط برای بسیاری از پناهندگان بسیار دشوار است که خودشان بخواهند جایی برای اقامت و راهی برای تامین مالی خودشان پیدا کنند، به دقت و به صورت اکید به اجرا نگذاشته است.

چرا الان؟

در حال حاضر، دولت یونان می‌گوید که لازم است این سیاست را به اجرا بگذارد چون:

  • یونان همچنان شاهد ورود تعداد زیادی افراد تازه‌وارد است.
  • جزایر بیش از حد شلوغ شده‌اند.
  • در کمپ‌ها و اقامتگاه‌های UNHCR فضای کافی برای پاسخ دادن به نیازهای پناهجویان وجود ندارد.

این تصمیم از سوی اداره‌ی حمایت از پناهجویان یونان، مجمع عمومی سیاست مهاجرت و وزارت سیاست مهاجرت صادر شده است.


اگر در روز 31 جولای 2017 یا قبل از آن جواب پناهندگی دریافت کرده‌اید

اگر جواب پناهندگی یا حمایت تکمیلی‌تان در یونان در روز 31 جولای 2017 یا قبل از آن صادر شده است، متاسفانه این تغییرات جدید در ماه‌های آینده وضعیت شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

این‌ها مواردی است که وزارت سیاست مهاجرت یونان در نشستی به تاریخ 30 ژانویه 2019 به کمیساریای ملل متحد در امور پناهندگان و دیگر سازمان‌ها اعلام کرد:

اگر شما در یک کمپ یا اقامتگاه UNHCR زندگی می‌کنید

بنا بر گفته‌ی دولت یونان، اگر در روز 31 جولای 2017 یا قبل از آن جواب پناهندگی یا حمایت تکمیلی در یونان دریافت کردید، تا روز 31 مارچ 2019 فرصت دارید که کمپ یا اقامتگاه UNHCR که در آن زندگی می‌کنید را ترک کنید. بر اساس این سیاست جدید:

  • اگر تا تاریخ 31 مارچ 2019 این اقامتگاه‌ها را ترک کنید، 3 ماه کمک مالی نقدی بیشتری دریافت خواهید کرد (ماه‌های آوریل، می و ژوئن). بعد از این مدت، کمک مالی نقدی‌تان قطع خواهد شد.
  • اگر تا تاریخ 31 مارچ 2019 این اقامتگاه‌ها را ترک نکنید ، کمک مالی نقدی‌تان بلافاصله قطع خواهد شد.

به گفته‌ی دولت یونان، برخی از افراد اطلاعیه مربوط به تغییرات را هم‌اکنون دریافت کرده‌اند و برخی دیگر که در کمپ‌ها و اقامتگاه‌ها هستند نیز به‌زودی این اطلاعیه را دریافت خواهند کرد.

اگر در اقامتگاه‌ خصوصی زندگی می‌کنید و کارت کمک مالی نقدی دارید

اگر جواب پناهندگی یا حمایت تکمیلی‌تان در یونان را در تاریخ 31 جولای 2017 یا قبل از آن دریافت کرده‌اید، کمک مالی نقدی‌تان بعد از پرداخت مربوط به ماه ژوئن 2019 متوقف خواهد شد.

موارد استثنا

در برخی شرایط خاص، شما می‌توانید مدت بیشتری در اقامتگاه‌تان بمانید و کمک مالی نقدی دریافت کنید.

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان بسیار آسیب‌پذیر باشد

شما و خانواده‌تان می‌توانید درخواست کنید که مدت بیشتری (اما نه به‌طور دائم) در اقامتگاه بمانید اگر:

  • یک بیماری لاعلاج یا مزمن دارید و هیچ‌یک از اعضای خانواده‌تان نمی‌توانند مراقبت لازم را برای‌تان فراهم کنند. در این صورت، شما می‌توانید تا زمانی که به خدمات درمان عمومی مناسب یا خدمات توانبخشی ارجاع داده شوید، در اقامتگاه‌تان بمانید.
  • دارای یک مشکل سلامت جدی هستید، به‌طوریکه خروجتان از اقامتگاه ممکن است زندگی‌تان را در خطر قرار دهد.
  • از تاریخ 31 مارچ 2019، 7 ماهه حامله باشید.
  • از تاریخ 31 مارچ 2019، حامله و در معرض خطر سقط‌ جنین باشید.
  • از تاریخ 31 مارچ 2019، یک نوزاد 2 ماهه یا کوچک‌تر داشته باشید.

برای اثبات اینکه وضعیت سلامت‌تان به‌قدری جدی است که لازم است اقامت‌تان تمدید شود، یا برای اثبات حاملگی و زایمان که اخیرن داشته‌اید، لازم است که یک ارزیابی پزشکی و ارزیابی آسیب‌پذیری انجام دهید.

برای افرادی که در اقامتگاه‌های UNHCR هستند، این کمیساریا و سازمان‌های همکار آن، این ارزیابی‌ها را انجام خواهند داد ـــ و تصمیم نهایی را درباره‌ی اینکه آیا مورد شما نیازمند اقامت طولانی‌تر هست یا نه، خواهند گرفت. برای افرادی که در کمپ‌ها هستند تیم مدیریت سایت، ارزیابی‌ها را انجام داده و تصمیمات نهایی را خواهد گرفت.

تا زمانی که در اقامتگاه زندگی می‌کنید، خانواده‌تان می‌توانند پیش شما بمانند و همین‌طور می‌توانید کمک مالی نقدی دریافت کنید.

اگر کودکان‌تان در مدرسه ثبت‌نام شده‌اند

اگر کودکانی دارید که در نزدیکی کمپ یا اقامتگاهی که در آن زندگی می‌کنید به مدرسه می‌روند، مجبور نیستید تا قبل از اتمام سال تحصیلی در ماه جون اقامتگاه‌تان را ترک کنید. همچنین تا پایان سال تحصیلی کمک مالی نقدی نیز دریافت خواهید کرد.


اگر در بین تاریخ 1 آگوست 2017 و 31 دسامبر 2018 جواب پناهندگی‌تان را دریافت کرد‌ه‌اید

بنا بر گفته‌ی دولت یونان، اگر شما در یونان دارای جواب پناهندگی یا حمایت تکمیلی هستید که سرویس یا خدمات پناهندگی آن را بین تاریخ 1 آگوست 2017 و 31 دسامبر 2018 صادر کرده است، در نهایت از شما خواسته می‌شود که کمپ یا اقامتگاه UNHCR که در آن زندگی‌ می‌کنید را ترک کنید، و در نهایت دسترسی‌تان به کمک مالی نقدی را هم از دست خواهید داد.

مقامات برنامه‌ی زمان‌بندی مشخصی برای وقتی‌که از افراد درخواست خواهد شد تا کمپ یا اقامتگاه UNHCR را ترک کنند تعیین نکرده‌اند، اما به احتمال زیاد آن‌ها این کار را در چند دوره و بر اساس تاریخی که شما در یونان پناهندگی دریافت کرده‌اید، انجام خواهند داد.

همچنین برنامه‌ی زمان‌بندی مشخصی برای زمان قطع کمک مالی نقدی افرادی که در این گروه هستند نیز وجود ندارد، اما آژانسی که کارت کمک مالی نقدی به شما داده، قبل از پایان کمک مالی نقدی‌تان در این مورد به شما اطلاع خواهد داد.

مقامات همچنین در مورد اینکه چه کسانی می‌توانند درخواست استثنا کنند را هم اعلام نکرده‌اند، اما تصور ما این است که مقامات احتمالن از همان معیار مربوط به افرادی که جواب پناهندگی‌شان را قبل یا بعد از 31 جولای 2017 دریافت کرده‌اند، استفاده خواهند کرد.

به محض اینکه در این مورد اطلاعات جدیدی کسب کنیم، آن را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.


اگر در سال 2019 از وضعیت پناهندگی‌تان مطلع شدید

ما انتظار داریم که دولت یونان به‌زودی یک تصمیم اداری در رابطه با افرادی که در سال 2019 از دریافت جواب پناهندگی یا حمایت تکمیلی مطلع شده‌اند، اتخاذ کند.

بر اساس اطلاعات غیررسمی اما قابل اعتمادی که راهنمای پناهندگان از طریق وزارت سیاست مهاجرت به آن دست یافته است، بر اساس تصمیمات جدید، پناهندگان 6 ماه بعد از دریافت جواب پناهندگی فرصت خواهند داست در کمپ‌ها یا اقامتگاه‌های UNHCR بمانند و در این مدت کمک مالی نقدی هم دریافت خواهند کرد. بعد از 6 ماه، از آن‌ها درخواست خواهد شد تا کمپ یا اقامتگاه UNHCR ترک کنند و کمک مالی نقدی‌شان نیز قطع خواهد شد.

به احتمال زیاد، مدت زمان 6 ماهه مربوط به شما از روز بعد از تاریخی که از تصمیم مربوط به جواب پناهندگی‌تان مطلع شوید، آغاز خواهد شد ، نه از تاریخی که روی نامه‌ی تصمیم‌گیری درج شده است. برای مثال، اگر شما به سرویس یا خدمات پناهندگی برای تمدید کارت ثبت‌نام کامل مراجعه کنید و در همان روز مطلع شوید که جواب پناهندگی یا حمایت تکمیلی دریافت کرده‌اید، از تاریخ همان روز به مدت 6 ماه فرصت خواهید داشت تا اقامتگاه‌تان را ترک کنید و کمک مالی نقدی‌تان نیز قطع شود.


بعد از ترک اقامتگاه چه گزینه‌هایی دارم؟

مقامات یونانی اعلام کرده‌اند که در حال طراحی اقداماتی هستند تا به پناهندگانی که شناسایی‌شده‌اند کمک کنند که در جامعه‌ی یونان جذب شوند، اما هنوز برنامه‌ای را نهایی نکرده‌اند.

پیدا کردن جایی برای ماندن

یونان طرح خانه‌های اجتماعی که برای افراد، مسکن با قیمت مناسب ارائه کند ندارد، در نتیجه تنها گزینه‌ی موجود اجاره‌ی یک آپارتمان است. می‌توانید درباره‌ی چگونگی اجاره آپارتمان خصوصی در یونان از اینجا اطلاعات کسب کنید.

دسترسی به خدمات رفاه اجتماعی

دسترسی به سیستم رفاه اجتماعی ملی یونان به دلیل بوروکراسی و استانداردهای سخت، حتی برای یونانی‌های آسیب‌پذیر که نیاز دارند خانواده‌هایشان مورد حمایت قرار بگیرند، دشوار است.

البته برای فهمیدن اینکه شما و خانواده‌تان چطور می‌توانید به سیستم خدمات رفاه ملی دسترسی پیدا کنید، می‌توانید به نزدیک‌ترین مرکز جذب و ادغام پناهندگان و مهاجران (KEM) مراجعه کنید.

📍لیست دفاترKEM را از اینجا ببینید.

اگر در نزدیکی‌تان دفتر KEM نیست، می‌توانید به دفتر محلی خدمات اجتماعی مراجعه کنید ـــ هر شهرداری یکی از این دفاتر دارد. متاسفانه، برای صحبت کردن با کارکنان این دفاتر باید یونانی صحبت کنید، به همین دلیل شاید لازم باشد که یک دوست یونانی درخواست کنید همراه شما به این دفتر بیاید.

پیدا کردن یک شغل

یونان کشوری است که نرخ بیکاری در آن بالای 20% است، و ما تایید می‌کنیم که پیدا کردن کار در یونان، به‌خصوص اگر زبان یونانی صحبت نکنید واقعن سخت است.

ما تمام اطلاعاتی که می‌تواند برای جستجوی کار در یونان به شما کمک کند را جمع‌آوری کرده‌ایم. در مورد این موارد اطلاعات بیشتری کسب کنید:

👈 جایی که می‌توانید شروع به جستجوی کار کنید

👈 بهترین توصیه‌ها برای پیدا کردن کار در یونان

👈 سازمان‌هایی که می‌توانند به شما کمک کنند

👈 سازمان‌هایی که آموزش‌های شغلی ارائه می‌کنند

👈 حقوق شما وقتی در یونان کار می‌کنید

در این میان، شما می‌توانید به‌عنوان یک فرد بیکار در سازمان ملی بیکاری ثبت‌نام کنید (OAED) و مزایایی که به کارت بیکاری تعلق می‌گیرد را دریافت کنید.

تیم راهنمای پناهندگان جستجو درباره‌ی همه‌ی گزینه‌های ممکن برای شما را ادامه می‌دهد، و هر اطلاعاتی درباره‌ی پیشرفت‌هایی که ممکن است به شما در عبور از این مرحله‌ی سخت کمک کند را با شما به اشتراک خواهد گذاشت.


اگر هر پرسشی دارید، لطفن بر روی فیس‌بوک به ما پیام بدهید. ما تمام تلاش‌مان را می‌کنیم تا هر چه سریع‌تر به پرسش شما پاسخ بدهیم.