همین حالا ثبت نام کنید: مکاتب/مدرسه ها بزودی در یونان آغاز میشوند

سال تحصیلی یونان از 11 سپتامبر آغاز میشود !

یونان بار دیگر برنامه مکاتب/مدرسه های بعدازظهری را به کودکانی که در کمپ های رسمی در سرزمین اصلی زندگی میکنند، ارائه میکند. (از اینجا

از اینجا .)

اما در سال جاری، یونان همچنین یک برنامه که از قبل وجود داشته را ارتقا می‌دهد که به کودکان پناهنده کمک می‌کند تا در کنار کودکان یونانی در مدارس دولتی تحصیل کنند.

برنامه‌ی «منطقه اولویت‌های آموزشی» به طور عمده برای کودکانی درنظر گرفته شده که خارج از کمپ‌های رسمی در سالِ جاری زندگی می‌کنند، اما

کودکانی که در کمپ زندگی می‌کنند هم می‌توانند در این برنامه شرکت کنند.

عکس از: VICE یونان

این برنامه جدید برای بچه‌هایی است که:

  • بین 6 تا 15 سال دارند
  • هنوز به زبان یونانی مسلط نیستند
  • با سرویس پناهجویی پیش-ثبت‌نام شده‌اند

برنامه منطقه اولویت‌های آموزشی رایگان است ، و کتاب‌های کودکان را مدرسه تامین می‌کند.

فرزندان شما می‌توانند در این برنامه شرکت کنند حتی اگر شما منتظر جابجایی و یا پیوستن به خانواده در یک کشور دیگر هستید - ثبت‌نام تاثیری نخواد داشت اگر یا زمانی‌ که بخواهید یونان را ترک کنید.

درباره برنامه منطقه اولویت‌های آموزشی

از طریق برنامه منطقه اولویت‌های آموزشی، کودکان پناهجو می‌توانند حمایتی را که برای شرکت در مکتب/مدرسه عمومی یونانی نیاز دارند، دریافت کنند.

  • کودکانی که کمی یا به هیچ عنوان یونانی صحبت نمی‌کنند در کلاس‌های ویژه مهارت‌های زبان یونانی شرکت خواهند کرد. همچنین کودکان در این کلاس‌ها زبان انگلیسی، ریاضیات، علوم و موضوعات دیگر را در کنار دانش‌آموزان یونانی می‌خوانند.

  • کودکانی که کمی زبان یونانی صحبت می‌کنند در کنار دانش آموزان یونان به طور منظم در کلاس‌ها حضور خواهند یافت، اما از معلم‌های متخصص نیز کمک خواهند گرفت.

کودکان شما یک امتحان زبان یونانی می‌دهند که مشخص می‌کند به چه کلاسی بروند.

عکس از: ک.هاشم/ The IRC

آیا از فرزندان من استقبال می‌شود؟

از کودکان پناهجو هم مانند همه بچه‌ها در مدرسه‌های یونانی استقبال می‌شود.

وزارت آموزش و پرورش، تحقیقات و امور مذهبی، در حال برنامه‌ریزی حدود 700 مدرسه برای کلاس‌های منطقه اولویت‌های آموزشی است.

اگر برای ثبت‌نام کودکانتان در مدرسه به مشکلی برخوردید، می‌توانید یک ایمیل به زبان خودتان به آدرس زیر بفرستید eswg.greece@gmail.com.

آیا کودکان من می‌توانند به برنامه منطقه اولویت‌های آموزشی دسترسی داشته باشند؟

اول از همه، گزینه‌ای را انتخاب کنید که وضعیت شما را توصیف می‌کند:

من در کمپ رسمی زندگی نمی‌کنم. در یک آپارتمان، هتل یا نوع دیگری از مسکن زندگی می‌کنم.

من در یک کمپ رسمی زندگی می‌کنم.


گزینه‌های شما برای مکتب/مدرسه در یونان


اگر در یک کمپ رسمی زندگی نمی‌کنید

در ماه ژوئن/جون، یونان از خانواده‌های پناهجو خواست تا در مکاتب/مدارس عمومی ثبت‌نام کنند. اگر شما تا حالا در نزدیک‌ترین مکتب/مدرسه ثبت‌نام کرده باشید، باید بچه‌هایتان را در تاریخ 11 سپتامبر ، روز اول مکتب/مدرسه، به آنجا ببرید.

در آن روز، یک کشیش محلی یک جشن استقبال در مکتب تان/مدرسه‌تان برگزار خواهد کرد. با مکتب/مدرسه چک کنید که برای چه ساعتی آنجا باشید.

همه کودکان در کلاس‌های عادی در کنار دانش‌آموزان یونانی خواهند بود تا زمانی‌که برنامه‌ی منطقه اولویت‌های آموزشی، به احتمال زیاد در ماه اکتبر آغاز شود.

زمانی‌که برنامه آغاز شود، کودکان شما به احتمال زیاد در همان مدرسه باقی خواهند ماند. در برخی موارد، کودکان به مکتب/مدرسه دیگری که کلاسِ مربوط به برنامه منطقه اولویت‌های آموزشی را داشته باشد، منتقل خواهند شد.

چطور می‌توانم کودکانم را ثبت‌نام کنم؟

اگر شما کودکانتان را هنوز برای مکتب/مدرسه ثبت‌نام نکرده‌اید، خیلی دیر نشده.

شما در هر زمانی از سال تحصیلی می‌توانید ثبت‌نام کنید، اما برای ثبت‌نام قبل از شروعِ مدارس، باید بین 1 تا 8 سپتامبر به نزدیک‌ترین مکتب/مدرسه بروید و بگویید که می‌خواهید ثبت‌نام کنید.

از یک کارمند سازمان غیردولتی/NGO بخواهید که به شما کمک کند.

اگر تنها به مدرسه می‌روید و یونانی یا انگلیسی صحبت نمی‌کنید، می‌توانید این

این نامه را (به زبان یونانی، انگلیسی، عربی، فارسی و اردو). این نامه از مکتبی/مدرسه‌ی مربوطه درخواست می‌کند تا کودکان شما را ثبت‌نام کنند.

مدارک لازم: :

اثبات واکسیناسیون نحوه واکسینه کردن فرزندانتان را می توانید اینجا ببینید

برگه اثبات آدرس‌تان . از یک کارمند سازمان غیردولتی بخواهید تا به شما یک مدرک اثباتِ رسمی فرم آدرس بدهید، یا

به صفحه Refugee.Info در فیس‌بوک پیغام بفرستید برای درخواست کمک پیغام بفرستید.

اگر در یک آپارتمان شحصی زندگی می‌کنید، می‌توانید قبض برق را به عنوان مدرک اثبات آدرس با خود بیاورید.

کارت پیش-ثبت‌نام کودکانتان، کارت ثبت‌نام کامل یا اجازه اقامت . مکتب/مدرسه یه کُپی از آن تهیه خواهد کرد.

در طولِ انجام ثبت‌نام، مکتب/مدرسه به شما فُرمی می‌دهد که باید آن را به یک کلینیک یا مرکز بهداشت عمومی ببَرید. یک پزشک به صورت رایگان فرزندِ شما را معاینه می‌کند و به شما یک گواهی سلامت می‌دهد تا آن را همراه خود به مکتب/مدرسه ببَرید.


عکس از: Tyler Jump/ The IRC

اگر در یک کمپ رسمی زندگی می‌کنید


جزیره‌ها

اگر شما در یک کمپ یا جزیره زندگی می‌کنید، یونان هنوز برنامه‌ای را در مورد چگونگی دسترسی فرزندان شما به مکاتبی/مدارسی با برنامه «منطقه برنامه‌های اولویت های آموزشی»، نهایی نکرده است.

این‌که آیا فرزندان شما می‌توانند در این برنامه در سال جاری حضور یابند یا نه، بستگی به کمپی دارد که در آن زندگی می کنید.

ما به محض اینکه اطلاعات بیشتری دریافت کنیم شما را در جریان خواهیم گذاشت.

سرزمین اصلی یونان

والدینی که در کمپ‎های رسمی در سرزمین اصلی یونان زندگی می‌کنند، می‌توانند فرزندان‌شان را که بین 6 تا 15 سال سن دارند برای کلاس‌های پذیرش بعدازظهر که در ماه اکتبر آغاز می‌شود، ثبت‌نام کنند.

این کلاس‌ها در نزدیکی مکاتب/مدارسِ عمومی از ساعت 2 بعدازظهر تا 6 بعدازظهر خواهند بود. کودکان به مطالعه زبان یونانی، انگلیسی، ریاضی، ورزش، هنر و کامپیوتر خواهند پرداخت.

اگر فرزندان‌تان کمی به زبان یونانی صحبت می‌کنند و شما در نزدیکی یک مکتب/مدرسه عمومی زندگی می‌کنید یا اینکه می‌توانید از طریق وسایل نقلیه خود را به آن برسانید، می‌توانید آن‌ها را در برنامه منطقه اولویت‌های آموزشی ثبت‌نام کنید.

برخی از مکاتب/مدارسِ نزدیک کمپ‌ها، میزبانِ برنامه‌های منطقه اولویت‌های آموزشی می‌باشند. برای ثبت‌نام فرزندان‌تان، دستورالعمل‌ زیر را دنبال کنید

از اینجا .

شما همچنین می‌توانید برای اطلاعات بیشتر از مسئول یا هماهنگ‌کننده آموزشِ پناهجویان در کمپ‌تان سوال بپرسید. شما از نیمه دوم ماه سپتامبر می‌توانید مسئول یا هماهنگ‌کننده آموزشِ پناهجویان را در کمپ‌تان پیدا کنید.