تاخیر در تمدید اجازه اقامت

خدمات پناهجویی یونان به Refugee.Info تایید کرده است که روند به‌روز رسانیِ اجازه اقامت‌ها بیشتر از زمانی که انتظار می‌رفته — در برخی موارد بیشتر از ۶ ماه — به طول می‌انجامد.

اجازه‌ی اقامتِ بسیاری از افراد در حال حاضر بی‌اعتبار و منقضی شده است که این باعث می‌شود نتوانند از آن برای دسترسی به خدمات عمومی مانند دفاتر بی‌کاری و مراکز خدمات شهروندی (KEP) استفاده کنند.

چگونه اجازه اقامت‌تان را به‌روز کنید

از آنجایی‌که بسیاری از اجازه اقامت‌ها در سال ۲۰۱۷ منقضی شدند، خدمات پناهجویی یونان از افرادی که اجازه اقامت داشتند خواسته بود که از طریق یک روش آنلاین آن را به‌روز کنند.

شما می‌توانید دستورالعمل و راهنمایی‌ها را به زبان انگلیسی در مورد نحوه‌ی به‌روز کردن اجازه اقامت‌تان پیدا کنید

اینجا .

برخی از افراد می‌توانند اجازه اقامت‌شان را ظرف مدت یک تا دو ماه به‌روز کنند. اما ممکن است برای برخی دیگر، این روند بیشتر به طول بیانجامد.

GAS-3

چرا و چه‌وقت‌هایی این تاخیرها به وجود می‌آیند

خدمات پناهجویی یونان به Refugee.Info توضیح داده که تاخیرها در حال حاضر به دلیل حجم کار اداری سنگین و حجم زیادِ کارهای ناتمام، به ویژه در دفتر منطقه‌ای پناهندگی آتیکا است.

به گفته‌ی خدمات پناهجویی یونان، برای هر درخواست تمدید اجازه اقامت که آن‌ها دریافت می‌کنند، کارکنان باید با چندین مقام دیگر از جمله پلیس و وزارت تعاون اداری مشورت کنند.

یک مقام پلیس یونان می‌گوید: «برای بسیاری از موارد، مقامات پلیس باید بررسی‌های سوابق کیفری بین‌المللی انجام دهند که انجام این کار مدت زیادی به طول می‌انجامد.»

ResidencePermit-1

در صورتی‌که اجازه اقامت‌تان منقضی شود چه کاری باید انجام دهید

اگر اجازه اقامت‌تان منقضی شده باشد و هنوز یک نسخه‌ی جدید از آن را دریافت نکرده باشید:

  • قبل از انقضای اجازه اقامت‌تان، به دفتر اداره خدمات پناهندگی منطقه‌ای بروید.
  • خدمات پناهجویی یونان یک گواهی موقت که برای ۲ ماه معتبر است برای شما صادر خواهد کرد.
  • این گواهی اظهار می‌دارد که تمدید اجازه اقامت‌تان در حال انجام است.
  • بسته به حجم کاری خدمات پناهجویی یونان، ممکن است که این گواهی را بلافاصله دریافت کنید یا اینکه از شما می‌خواهند چند روز بعد برای گرفتن آن به آن‌جا مراجعه کنید.
  • برای استفاده از این گواهی،‌ اجازه اقامت منقضی‌شده‌تان را نگه دارید و آن را هر زمانیکه به یک مرکز ارائه‌دهنده‌ی خدمات عمومی می‌روید و یا نیاز به ارائه‌ی مدرک شناسایی‌تان دارید، نشان دهید.

اگر زمان اعتبار گواهی موقت‌ام بگذرد و آن هم منقضی شود چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر بیش از ۲ ماه گذشته باشد و هنوز اجازه اقامت جدیدتان را دریافت نکرده باشید، باید دوباره به‌صورت حضوری به دفتر خدمات پناهندگی مراجعه کنید و علت این تاخیر را بپرسید.

بسته به پرونده‌تان، ممکن است که خدمات پناهجویی یونان یک گواهی جدید برای‌تان صادر کند که در آن گفته شده اجازه اقامت‌تان در حال تمدید و به‌روز شدن است. این گواهی برای مدت ۲ ماه معتبر خواهد بود.

CARE-KEP-1

آیا مقاماتِ دولتی، گواهی موقت و یا اجازه اقامت منقضی‌شده را به عنوان مدرک قبول دارند؟

شاید. هنوز در این مورد سردرگمی‌های بسیاری در مراکز خدمات عمومی یونان وجود دارد.

خدمات پناهجویی یونان شکایت‌های بسیاری را از پناهندگان و سازمان‌ها مبنی بر اینکه کارکنان اداره بی‌کاری یونان (OAED) و مراکز خدمات شهروندی از پذیرفتن این گواهی سر باز می‌زنند و آن را قبول نمی‌کنند، دریافت کرده است.

در پاسخ به نامه‌ای از سازمان نسل ۲.۰/Generation 2.0، خدمات پناهجویی یونان

نامه‌ای به ۲ وزارتخانه‌ی یونان که مسئول دفاتر OAED و KEP هستند فرستاد و از آن‌ها خواست تا این گواهی موقت را به عنوانِ یک مدرک معتبر بپذیرند.

هر دو دفترِ OAED و KEP در آتن تایید کرده‌اند که این ۲ وزارتخانه هنوز هیچ راهنمایی و مدرک رسمی در این مورد به دفاتر OAED و KEP نفرستاده‌اند.

مقامات پناهجویی یونان به Refugee.Info گفته‌اند که هنوز هیچ تاییدی از وزارتخانه‌ها مبنی بر اینکه دفاتر OAED و KEP باید این گواهی‌های موقت را قبول کنند، دریافت نکرده‌اند.