عبور از مرز زمینی. خطرات آن چیست؟

این مسیر در سراسر مرز زمینی بین یونان و ترکیه خطرات بسیاری را برای پناهندگان به ویژه در طول زمستان به وجود می‌آورد. در ماه‌های اخیر، ما شکایت‌های بسیاری را از افرادی که در هنگام تلاش برای عبور از شمال شرقی منطقه اِوروس در یونان، بازگردانده شده‌اند، از جمله مورد زیر دریافت کرده‌ایم:

آن‌ها همه‌ی مردها را مجبور به دادن موبایل و پول‌شان کردند. مردان همچنین به زور مجبور شدند که لباس‌هایشان را در بیاورند و حتی برخی نیز مجبور شدند لباس زیرشان را در بیاورند و وسط شب رودخانه را به سمت ترکیه شنا کنند و برگردند. همه‌ی زنان و بچه‌ها نیز به سرقت رفته و با قایق بازگردانده شدند.

بر اساس این پیغام، این گروه از پناهندگان توسط پلیس دستگیر شدند و به مدت 4 روز قبل از بازگشت به ترکیه توسط ارتش یونان، بازداشت شدند.

Evros-Blog_UNHCR-Socrates-Baltagiannis_Jan-2019-1

تعداد گزارش‌های مشابه افزایش پیدا کرده در حالی‌که افراد بیشتری از طریق مرز زمینی ر سال گذشته عبور کرده‌اند. تعداد ورودی‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای در منطقه اِوروس در ماه آپریل 2018 افزایش یافت، در حالی‌که بیش از 3600 پناهنده از رودخانه اِوروس (که در زبان ترکی به آن Meriç نیز می‌گویند) عبور کردند. در یونان، به گزارش UNHCR اولین بار بعد از سال 2013 بود که ورودی‌های زمینی از ورودی‌های دریا در دریای اژه پیشی گرفتند.

بر اساس جدیدترین داده‌های اخیر که توسط UNHCR جمع‌آوری شده است، تعداد کل ورودی‌های اِوروس در سال 2018 بیش از سه برابر مجموع آن در سال 2017 است. در مقایسه با تخمینِ ورودِ 5600 نفر در سال 2017، بیش از 18,000 پناهنده به‌صورت زمینی در سال 2018 وارد شدند.

Evros_Refugee.Info_July-2018-1

چرا افراد از اِوروس (Evros) عبور می‌کنند؟

بسیاری از افرادی که به تازگی از اِوروس عبور کرده‌اند، این مسیر را به عنوان جایگزینی برای عبور از جزایر یونان می‌دانند، جایی‌که پناهندگان در اثر اقدامات و توافق اتحادیه اروپا-ترکیه و محدودیت‌های جغرافیایی با موانع بزرگتری روبرو می‌شوند.

توافق اتحادیه اروپا-ترکیه که در سال 2016 امضا شده است به این منظور بوده تا افرادی را که به جزایر یونان وارد می‌شوند و برای پناهندگی در یونان واجد شرایط نیستند، به ترکیه بازگرداند. این یک روند مخصوص به نام روش مرزی با پیگیری سریع می‌باشد. در عمل، این روند بسیار زمان‌بَر است و بسیاری از موارد هنوز در انتظار هستند.

در نتیجه‌ی این معامله یا توافق، کسانی که به جزایر یونان وارد می‌شوند، تا زمانی‌که پرونده پناهندگی‌شان پردازش شود و به اتمام برسد، مجاز به ترک جزیره نیستند، که این روند می‌تواند چند ماه یا - در بسیاری موارد - سال‌ها به طول بیانجامد.

پناهجویانی که از طریق مرز زمینی وارد می‌شوند و پلیس آن‌ها را بازداشت می‌کند، به بازداشتگاه می‌روند. از آنجایی‌که آن‌ها تحت توافق اتحادیه اروپا و ترکیه قرار نمی‌گیرند، افرادی از کشورهایی که دارای نرخ پذیرش پناهندگی بیشتری هستند معمولن زودتر آزاد می‌شوند و اجازه دارند آزادانه در سراسر کشور جابجا شوند.

به گزارش UNHCR بیشتر افرادی که از طریق مرز زمینی در بهار 2018 وارد شدند، کُردهایی ازعفرین (Afrin)، در شمال سوریه و همچنین افرادی که از عراق، ایران، افغانستان و دیگر قسمت‌های سوریه گریخته‌اند، بودند.

Evros-July-2018_for-Evros-Blog_Tolis_Refugee.Info-1

در مورد خطرهای گذشتن از مرز زمینی از ترکیه به یونان بیشتر بخوانید:

اگر هر سوال دیگری درباره‌ی شرایط در مرز زمینی دارید، لطفن روی فیس‌بوک به ما پیام بدهید. ما همه تلاش‌مان را می‌کنیم تا در سریع‌ترین زمان ممکن به شما پاسخ بدهیم.

عکس روی جلد: اورِستیس سِفِروگلو/Orestis Seferoglou (رنگ عکس کمی ویرایش شده است)