کرواسی امنیت مرزی را همراه با برنامه‌های بوسنی برای محدود کردن و جلوگیری از مهاجرت افزایش می‌دهد

یک هواپیمای گشتِ آژانس گارد مرزی و ساحلی اروپا بعد از اینکه مقامات کروواسی برای حفاظت از مرزهای‌شان درخواست کمک کرده بودند، شروع به نظارت بر مرز کرواسی در اواسط ماه جولای کرده است. آژانس گارد مرزی و ساحلی اروپا یا Frontex یک آژانس است که به کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا کمک می‌کند تا مرزهای خارجی‌شان را کنترل کنند.

به گفته‌ی آژانس گارد مرزی و ساحلی اروپا (Frontex)، این هواپیما عبور از مرزها را نظارت می‌کند و ویدیو و دیگر داده‌هایی را به‌صورت مستقیم به دفتر مرکزی سازمان می‌فرستد. در دفتر، یک تیم از کارشناسان داده‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کنند و به مقامات ملی مربوطه هشدار می‌دهند. این هواپیما در هر ماه تا 100 ساعت را در آسمان به نظارت بر مرزهای بالکان غربی می‌پردازد.

آژانس گارد مرزی و ساحلی اروپا/ Frontex تا بحال 10 افسر را برای کمک جهت تشخیص سند جعلی و وسایل نقلیه‌ی سرقت‌شده به کروواسی فرستاده است.

بیش از 3,000 پناهنده و مهاجر در ماه گذشته به کروواسی رفته‌اند، و تعدادِ مشابهی نیز از صربستان و مونته‌نگرو به بوسنی‌وهرزِگووین وارد شده‌اند.

بوسنی نیز برنامه دارد تا امنیتِ مرزهای‌اش را تقویت کند. وزیر امنیت کشور، دراگان مِکتیک (Dragan Mektic) خواستارِ حضور افسرانِ آژانس گارد مرزی و ساحلی اروپا (Frontex) در بوسنی شده است. او انتظار دارد کمیسیون اروپا به‌زودی پیش‌نویس توافق‌نامه‌ای را ارائه دهد که بر طبق آن، آژانس گارد مرزی و ساحلی اروپا (Frontex) بتواند به کنترل مهاجرت و جرایم سازمان‌یافته در کشور کمک کند.

جمهوری چک نیز به‌تازگی 1 میلیون یورو به بوسنی داده است تا مقامات بوسنی از آن برای خرید دوربین‌ها، تلسکوپ و هواپیماهای بدون سرنشین استفاده کنند.

وزیر امنیت اعلام کرده است که برنامه دارد تا ارتش بوسنی را در مرز با صربستان و مونته‌نگرو مستقر کند. اما در ابتدا، بوسنی باید قوانین خود را اصلاح کند، چرا که در حال حاضر تنها پلیس مرزی تحت نظر وزارت امنیت، دارای مجوز نظارت بر مرزها است.

عکس روی جلد © European Union