بوسنی: چگونه ثبت‌نام کنیم و درخواست پناهجویی بدهیم

اگر وارد بوسنی و هرزگوین شده‌اید، باید ثبت‌نام کنید و قصدتان برای پناهجویی و اقامت قانونی در آنجا را اظهار کنید. اگر این مرحله را انجام ندهید، ممکن است برای پیدا کردن اقامتگاه و سفر در کشور دچار مشکل شوید.

چگونگی ثبت‌نام

می‌توانید در محل خدمات برای امور اتباع خارجی (به زبان بوسنیایی «Sluzba za poslove sa strancima») در هر یک از دفاتر آنها که لیست آناینجا آمده است ثبت‌نام کنید.

آنها موارد زیر را از شما خواهند خواست:

 • اطلاعا فردی پایه
 • اطلاعات تماس
 • عکس
 • اثرانگشت

خدمات برای امور اتباع خارجی (SFA) به شما یک فرم یا گواهی می‌دهد که تائیدکننده‌ی قصد اعلام‌شده‌ی شما برای پناهجویی است. این گواهی همچنین یک «برگه‌ی سفید» نام دارد. بر اساس قانون، این گواهی به شما حق اقامت قانونی در کشور می‌دهد برای 14 روز.

در زمان ثبت‌نام، باید به SFA اطلاع دهید که که آیا به هیچ یک از گروه‌های آسیب‌پذیر زیر تعلق دارید یا نه:

 • زیر 18 سال هستید
 • زیر 18 سال هستید و بدون والدین‌تان یا یک قیم بزرگسال سفر می‌کنید
 • یک زن باردار هستید
 • یک پدر یا مادر تنها با کودکان خردسال هستید
 • یک بازمانده‌ی شکنجه، تجاوز یا نوعی از خشونت جسمی یا روحی هستید
 • یک شخص سالمند هستید
 • دارای بیمار هستید
 • از یک اختلال روانی رنج می‌برید
 • یک شخص توانخواه (دارای معلولیت فیزیکی) هستید

اگر یک شخص آسیب‌پذیر هستید، SFA و وزارت امنیت باید درخواست شما را نسبت به دیگر پناهجویانی که آسیب‌پذیر نیستند در اولویت قرار دهد.

عکس © UNHCR

چگونگی جستجوی کمک حقوقی

شما این حق را دارید که از آغاز روند پناهجویی‌تان یک مترجم هم‌زمان که به زبانتان صحبت می‌کند و کمک حقوقی رایگان درخواست کنید. می‌توانید از سازمان واسا پراوا بیه (Vasa Prava BiH) کمک حقوقی رایگان بگیرید که واقع ار مرکز اطلاعات کمیساریای عالی ملل متحد در امور پناهندگان در سارایوو (UNHCR’s Info Center in Sarajevo) است، یا مستقیما با تیم قرار قبلی بگیرید.

شما می‌توانید یک وکالتنامه در واسا پراوا بیه (Vasa Prava BiH) امضا کنید که باعث می‌شود تا آنها بتوانند شما را در طول روند پناهجویی نمایندگی کنند. این می‌تواند به شما کمک کند تا بیشتر درباره‌ی حقوق و مسئولیت‌هایتان بدانید و درباره‌ی پرونده‌تان به‌طور مرتب اطلاعات به‌روز شده دریافت کنید.

همچنین باید به کمیساریای عالی ملل متحد در امور پناهندگان در مرکز اطلاعات و وکلایتان درباره‌ی آسیب‌پذیر بودنتان اطلاع بدهید. آنها از وزارت امنیت درخواست خواهند کرد تا با توجه ویژه و اولویت با شما رفتار کنند.

بعد از ثبت‌نام کجا بمانیم

زمانی‌که گواهی‌تان را دریافت می‌کنید، می‌توانید در یک مرکز رسمی پذیرش پناهنده یا پناهجو بمانید، یا در یک اقامتگاه خصوصی با هزینه خودتان بمانید.

اگر می‌خواهید در یک مرکزی که توسط دولت اداره می‌شود بمانید، با کمیساریای عالی ملل متحد در امور پناهندگان صحبت کنید. آنها به شما خواهند گفت که آیا جا وجود دارد و برای شما نامه‌ی ارجاع تهیه می‌کنند چون بدون این نامه شما نمی‌توانید به این مراکز دسترسی داشته باشید.

اگر بدون اطلاع دادن به مدیریت کمپ مرکز را ترک کنید، آنها درخواست پناهجویی شما را خاتمه خواهند داد و شما حق‌تان مبنی برای اقامت قانونی در کشور را از دست خواهید داد. در نتیجه ممکن است در معرض خطر بازداشت قرار بگیرید.

اگر در یک اقامتگاه خصوصی اقامت دارید، باید آدرس موقت‌تان را نزد SFA ثبت کنید.

سازمان SFA یک سندی صادر می‌کند که آدرس شما را اثبات کند، که همچنین به نام یک «کارت سفید» نیز شناخته می‌شود. هر بار که اقامتگاه‌تان را تغییر بدهید، باید به SFA اطلاع بدهید و آدرس‌تان را ثبت کنید در طول 3 روز.

وقتی آدرس‌تان را تغییر می‌دهید و ثبت می‌کنید، باید مستقیما به وکلایتان و یا وزارت امنیت اطلاع بدهید. در غیر این صورت، اگر وزارتخانه دعوتنامه‌ی مصاحبه شما را به آدرس قدیمی‌تان بفرستد و وقت مصاحبه بگذرد، آنها روند پناهجویی شما را به دلیل اینکه فکر می‌کنند شما کشور را ترک کرده‌اید خاتمه می‌دهند.

می‌توانید درباره‌ی گزینه‌های محل اقامت و شرایطشان بیشتر بدانید از اینجا.

مهم است که گواهی و کارت سفید را امن نگهدارید. آنها مدرک این هستند که شما به‌طور قانونی در کشور اقامت دارید، و به شما این امکان را می‌دهند تا به خدمات شامل مراقبت درمانی اولیه دسترسی داشته باشید. شما همچنین هر دوی آنها را برای دنبال کردن روند پناهجویی‌تان نیاز دارید.

عکس © Amel Emric/AP

چگونگی درخواست پناهجویی

بخش پناهجویی با شما تماس خواهد گرفت و یک قرار برای ارائه‌ی درخواست پناهجویی تنظیم خواهد کرد. آنها یا با وکیل شما، مرکزی که در آن اقامت دارید یا مستقیما با خود شما تماس خواهند گرفت.

بر اساس قانون، این کار باید در طول 14 روز انجام شود، بعد از اینکه قصدتان برای پناهجویی را اعلام کردید. البته، در عمل این روند بیشتر طول می‌کشد چون افراد زیادی منتظرند که نوبتشان شود ـــ گاهی تا 20 یا 30 روز طول خواهد کشید.

اگر مدرک سفر یا هر مدرک شناسایی دیگر دارید، بخش پناهجویی به‌طور موقت آن را از شما خواهد گرفت. بعد از اینکه تصمیم نهایی درباره‌ی پرونده‌تان اتخاد شد یا وقتی‌که درخواست‌تان را رها کردید، این مدارک را پس خواهید گرفت.

بعد از اینکه درخواست پناهجویی‌تان را ارائه کردید، بخش پناهجویی یک کارت پناهجویی که به نام «کارت زرد» نیز شناخته می‌شود برای شما صادر خواهد کرد. می‌توانید این کارت را از نزدیک‌ترین دفتر SFA بردارید.

کارت زرد برای 3 ماه معتبر است. وکیل شما می‌تواند به شما کمک کند تا 15 روز قبل انقضای این کار برای تجدید کردن آن درخواست بدهید.

مصاحبه و تصمیم‌گیری

شما یا وکیلتان باید یک نامه‌ی دعوت به مصاحبه از وزارت امنیت 8 روز قبل از مصاحبه‌تان دریافت کنید.

بخش پناهجویی با شما مصاحبه خواهد کرد و بعد از آن درباره‌ی پرونده پناهجویی شما در طول 6 ماه بعد از ارائه‌ی درخواست شما تصمیم‌گیری خواهد کرد. در موارد استثنایی، تصمیم‌گیری ممکن است تا 18 ماه طول بکشد.

بخش پناهجویی همچنین ممکن است درخواست شما را در جریان یک روند تسریع‌شده در طول 30 روز رد کند.

می‌توانید تا زمان دریافت تصمیم نهایی درباره‌ی درخواست پناهجویی‌تان در بوسنی بمانید.
بسته به پرونده پناهجویی‌تان، می‌توانید:

 • دریافت موقعیت پناهندگی (پناهجویی کامل) — اگر دارای یک بنیان وحشت در کشورتان هستید، به دلیل نژاد، مذهب، ملیت، عقاید سیاسی یا عضویت‌تان در یک گروه اجتماعی خاص ممکن است مورد تعقیب قرار بگیرید و کشورتان نمی‌تواند از شما محافظت کند.
 • دریاقت حمایت تکمیلی (پناهجویی ناقص) — اگر واجد شرایط لازم برای دریافت وضعیت پناهندگی نیستید اما در صورت بازگشت به کشور اصلی‌تان یا محل اقامت‌تان با آسیب جدی مواجه خواهید شد. «آسیب جدی» شامل مجازات مرگ، شکنجه یا رفتار غیرانسانی می‌شود.
 • دریافت جواب رد — اگر جواب رد دریافت کنید، حق دارید که از این تصمیم تجدیدنظر خواهی کنید ظرف 15 روز از زمانی‌که بخش پناهجویی این تصمیم را صادر کرده است. اگر درخواست‌تان در جریان یک روند تسریع شده رد شد، شما فقط 8 روز فرصت دارید تا نسبت به آن تجدیدنظر خواهی کنید.

عکس جلد © Igor Pavicevic/Reuters