دفتر امور نقدی آتن به دلیل ادامه‌ی اعتراض پناهندگان بسته شد

معترضین، دفتر امور نقدی در آتن را به دلیل زمان زیاد انتظار برای دریافت کارت‌های نقدی اشغال کردند.

کارمندان، دفتر امور نقدی را در روز دوشنبه بعد از اینکه پلیس آنجا را تخلیه کرد، ترک کردند و هنوز مشخص نیست که آن‌ها چه زمانی باز خواهند گشت. خط تلفن اتحادیه کمک نقدی یونان (GCA) همچنین بصورت موقت ثبت‌نام‌های جدید را نیز متوقف کرده است.

این اعتراض در میان شکایات پناهندگان در مورد تاخیرهای عمده در صدور کارت نقدی آغاز شد.

در حالی‌که UNHCR برای کمک نقدی در یونان مسوول است، شریک آن CRS نیز پرونده‌های درخواست را در آتیکا ارزیابی می‌کند و کارت‌های نقدی برای افراد واجد شرایط در دفتر امور نقدی آتن صادر می‌کند.

در پاسخ به شکایت‌ها، مامورین دفتر امور نقدی در آتن از تاخیرهای بوجود آمده استقبال و قدردانی کردند و به صورت غیر رسمی به راهنمای پناهندگان/Refugee.Info گزارش دادند که گاهی اوقات مجبور می‌شوند ثبت‌نام‌های جدید برای کارت‌های نقدی را به حالت تعلیق درآورند تا بتوانند بر روی تعداد زیاد پرونده‌ها که از قبل مانده، متمرکز شوند.

از همه‌ی کسانی که در مورد این مساله به ما هشدار دادند و برای ما ویدئو فرستادند، ممنونیم. در اینجا می‌توانید همه‌ی اطلاعاتی که در مورد این وضعیت درحال تغییر می‌دانیم را بخوانید.

Cash-Protest-21

چرا دفتر مربوط به امور نقدی در یونان بسته شد؟

ما متوجه شدیم که گروهی از پناهندگان دفترِ امور نقدی در یونان را برای اعتراض به تاخیری که در صادر کردن کارت‌های نقدی وجود دارد و همچنین بصورت کلی بیان نارضایتی‌شان با خدمات پناهندگی یونان، اشغال کرده‌اند.

هفته‌ی گذشته، حدود 50 پناهنده ساختمان را تحت تصرف درآوردند و پلیس، کارمندان دفتر امور نقدی را از آنجا خارج کرد.

دفتر از آن تاریخ بسته شده است.

در روز دوشنبه صبح، معترضین به داخل ساختمان وارد شدند و اعتراضات‌شان را در داخل ادامه دادند. پلیس وارد صحنه شد و از معترضین خواست که دفتر را ترک کنند، چرا که بر اساس قانون یونان، اقدامِ آن‌ها متجاوزانه بوده است.

همراه با UNHCR و CRS، پلیس نیز اذعان داشت که این حرکت و اعتراض، ثبت‌نام کارت نقدی را با تاخیر بیشتری برای همه‌ی پناهجویان و پناهندگانی که در آتن هستند و برای دریافت این کمک واجدشرایط بودند، همراه می‌کند چرا که کارمندانِ دفتر نمی‌توانند تا زمان پایانِ این اعتراض‌ها به سر کارشان باز گردند.

با این وجود، معترضین از رفتن امتناع کردند و گفتند تا زمانی‌که تضمین دریافتِ کارت نقدی را نگیرند، ساختمان را ترک نخواهند کرد.

Cash-Protest-01

این اعتراض چگونه آغاز شد؟

سعید از ایران بعد از 8 ماه انتظار برای کارتِ نقدی‌اش، هفته‌ی پیش به دفترِ امور نقدی رفت. او زمانی‌که دید پناهندگان دیگری نیز در شرایط او به سر می‌برند، تصمیم گرفت تا در همبستگی اعتراض کند و خودش را به صندلیِ ورودی ساختمان با زنجیر وصل کرد.

بیشتر از یک هفته است که او خودش را زنجیر کرده و شب و روز را در دفتر امور نقدی گذرانیده است.

حدود 50 نفر که بیشتر فارسی‌زبان و اهل ایران و افغانستان بودند بعد از آمدن به دفتر برای قرارهای از پیش تعیین‌شده‌شان، به او ملحق شدند تا ساختمان را به اِشغال درآورند.

برخی از معترضین به راهنمای پناهندگان/Refugee.Info گفتند که آن‌ها کارت نقدی دارند در حالی‌که تعداد دیگری گفتند که هنوز منتظر دریافت کارت هستند. CRS تایید کرده که برخی از افراد به مدت 7-9 ماه است که منتظر هستند. پناهندگانی که از این اعتراض حمایت می‌کنند نیز برای معترضین آب و غذا فراهم می‌کنند و در اختیارشان می‌گذارند.

چرا هنوز کارت نقدی‌ام را دریافت نکرده‌ام؟

شورای امنیت/CRS به راهنمای پناهندگان/Refugee.Info اطلاع داده که این تاخیرها به دلایل متفاوتی بسته به هر مورد شخصی اتفاق می‌افتد. برخی از دلایلی که آنها به صورت فهرست درآورده‌اند عبارت است از:

  • هماهنگی میان کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد/UNHCR، شورای امنیت/CRS و مقامات محلی.
  • روند اداری
  • دسترسی به برخی افراد مشکل است چرا که به تلفن‌شان پاسخ نمی‌دهند و یا شماره تلفن‌شان را بدون اطلاع به دفتر امور نقدی تغییر داده‌اند.
  • برخی از افراد بدون مدارک لازم به سر قرارشان می‌روند و در نتیجه باید قرار ملاقات تازه‌‌ی دیگری بگیرند.
  • ممکن است که برخی از متقاضیان بعد از ارزیابیِ مدارک‌شان و قبل از اینکه تصمیم نهایی در مورد آن‌ها گرفته شود، واجد شرایط شناخته نشوند. بازبینی پرونده‌هایی که قبلن رد شده بود نیز زمان می‌برد.

بر طبق برآوردهای غیر رسمی، حدود 3000 نفر در آتن در حال حاضر در لیست انتظار برای کمک نقدی هستند.

Cash-Protest-12

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد/UNHCR و شورای امنیت/CRS به چه صورت به معترضین پاسخگو خواهند بود؟

نمایندگان هر دو سازمان در روز دوشنبه برای صحبت با معترضین و گوش دادن به خواسته‌های پناهندگان به محل مراجعه کردند و جزییاتی را از پناهندگانی که در آن‌جا حاضر بودند و هنوز کارت نقدی‌شان را دریافت نکرده بودند، جمع‌آوری کردند. UNHCR و CRS اعلام کردند که در گذشته نیز صادر کردن کارت‌های کمک نقدی با تاخیر همراه بوده است و هیچ چیزی در مورد این روند تغییر نکرده است.

دفتر امور نقدی دوباره از چه زمانی شروع به کار می‌کند؟

شورای امنیت/CRS به راهنمای پناهندگان/Refugee.Info گفته است که ثبت‌نام برای کمک نقدی و صدور کارت تنها زمانی می‌تواند ادامه یابد که معترضین محل را ترک کنند و مامورین و کارمندان مربوط به امور نقدی دوباره بتوانند به دفتر محل کارشان بازگردند.

هنوز هیچ خبری از اینکه ثبت‌نام کمک نقدی دوباره چه زمانی شروع می‌شود یا زمان باز شدن مجدد دفتر یا برنامه‌ریزی مجدد قرارملاقات‌های از دست‌رفته چه زمانی خواهد بود در دست نیست.

آیا اگر در حال حاضر کمک نقدی دریافت کنم نیز تحت تاثیر این شرایط قرار می‌گیرم؟

خیر، وضعیتِ حاضر در آتن 49,649 پناهنده‌ و پناهجویی که در حال حاضر در 93 مکان در یونان کمک نقدی دریافت می‌کنند را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

آیا راهنمای پناهندگان/Refugee.Info می‌تواند برای دریافت کارت کمک نقدی به ما کمک کند؟

راهنمای پناهندگان/Refugee.Info قادر به صادر کردن کارت کمک نقدی نیست و در روند ثبت‌نام نیز نقشی ندارد. ما با همه‌ی سازمان‌هایی که مسوولیت این کار را بر عهده دارند در تماس هستیم و هدف‌مان این است که به محض دریافت اطلاعات، آن را با شما به اشتراک بگذاریم.

اگر سوال‌های بیشتری در مورد کمک نقدی دارید، می‌توانید با خط تلفنی اتحادیه کمک نقدی یونان تماس بگیرید.