روند پناهندگی در جزایر یونان: مواردی که لازم است بدانید 🇬🇷

آیا پرسشی در مورد انجام روند پناهندگی در جزایر لزبوس، خیوس، ساموس، کوس و لِروس دارید؟

اگر گفتگوی زنده‌ی Refugee.Info را بر روی صفحه‌ی فیس‌بوک ما در ماه اکتبر از دست داده‌اید، نگران نباشید!

ما اینجا مهم‌ترین پرسش‌ها و پاسخ‌ها را که توسط وکیل سازمانِ شریک و همراه‌مان همبستگی‌اکنون (SolidarityNow)، ماری مپاسدِکی (Mary Mpasdeki)، فراهم شده را جمع‌آوری کرده‌ایم.

شما همچنان می‌توانید ویدئوهای گفتگوی زنده ما را بر روی صفحه‌ی فیس‌بوک Refugee.Info مشاهده کنید.

شما همچنین می‌توانید اطلاعات بیشتری را بر رویوبسایت ما بخوانید.

43880609_1964194570307347_1587886187136155648_o

پناهندگی چیست و چرا باید این روند را بگذرانم؟

پناهندگی حمایتی است که در صورتی‌که به دلیل فرار از آزار و اذیت یا خطر جدی از یک کشور دیگر به یونان آمده باشید، برای آن درخواست بدهید. شما این حق را دارید که از هر کشوری که باشید برای حمایت و حفاظت درخواست بدهید.

این یک روند پیچیدده است و ممکن است به کمک حقوقی نیاز داشته باشید. شما می‌توانید در مکان‌های زیر خدمات حقوقی پیدا کنید:

شما همچنین می‌توانید اطلاعات بیشتری را در مورد روند پناهندگی در جزایر یونان بر روی وبسایت ما بخوانید و.

مرحله‌ی اولی که باید در زمان رسیدن‌ام به یک جزیره‌ی یونانی انجام دهم، چیست؟

زمانی‌که به یک جزیره یونانی می‌رسید، باید در ابتدا نام، سن و جنسیت‌تان را در مرکز خدمات شناسایی و پذیرش ثبت کنید.

پلیس یا فرونتکس (آژانس اروپایی گارد ساحلی و مرزی) ملیت شما را شناسایی کرده و از شما اثر انگشت خواهد گرفت. در این مرحله، می‌توانید قصدتان به درخواست پناهندگی را اعلام کنید.

اگر در کشور اروپایی دیگری خانواده داشته باشم و در یک جزیره یونانی باشم چه می‌شود؟ چه کار می‌توانم انجام دهم؟

اگر خانواده‌ای دارید که در یک کشور اروپایی دیگر زندگی می‌کند، بسیار اهمیت دارد که خدمات پناهندگی را در جریان اینکه می‌خواهید برای پیوستن به خانواه/اتحاد خانواده در زمان ثبت‌نام کامل‌تان اقدام کنید، قرار دهید.

لطفن به یاد داشته باشید که درخواست پیوستن به خانواده‌تان را باید ظرف 3 ماه بعد از ثبت کامل درخواست پناهندگی‌تان با خدمات پناهندگی یونان، انجام دهید. شما نمی‌توانید بعد از گذشت این 3 ماه برای پیوستن به خانواده درخواست بدهید.

شما می‌توانید اطلاعات بیشتری را در مورد پیوستن به خانواده/اتحاد خانواده از اینجا پیدا کنید.

بعد از اینکه ثبت‌نام کنم چه اتفاقی می‌افتد؟

مرحله‌ی بعد، ثبت‌نام کامل می‌باشد که در طی آن خدمات پناهندگی یونان به شما یک تاریخ برای مصاحبه‌ی پناهندگی می‌دهد.

در طول این روند، باید همچنین یک ارزیابی آسیب‌پذیری نیز بگذرانید. برای مثال، اگر خیلی مریض، باردار یا یک کودک بدون همراه باشید، خدمات پناهندگی شما را به عنوان یک فرد آسیب‌پذیر شناسایی می‌کند. این بدین معناست که شما محدودیت جغرافیایی دریافت نخواهید کرد و برای خدمات مختلف اولویت بیشتری خواهید داشت.

به محض اینکه خدمات پناهندگی، درخواست پناهندگی‌تان را ثبت کند، به شما یک کارت ثبت‌نام می‌دهند که در جزیره‌ها با نامِ «Ausweis» شناخته می‌شود. اگر شما محدودیت جغرافیایی داشته باشید، خدمات پناهندگی یونان، یک مُهر قرمز به مدرک‌تان اضافه می‌کند. این بدین معنی‌ست که شما اجازه ندارید،‌ جزیره را ترک کنید.

اگر به عنوان یک فرد آسیب‌پذیر شناسایی شده باشید، خدمات پناهندگی یونان یک مُهر سیاه به مدرک‌تان اضافه می‌کند که به این معنی‌ست که اجازه دارید از آن جزیره به بقیه نقاط یونان نیز بروید.

با اینکه من خیلی بیمار هستم، آن‌ها مرا به عنوان یک فرد آسیب‌پذیر شناسایی نمی‌کنند. روند آسیب‌پذیری چگونه پیش می‌رود؟

بسیار اهمیت دارد که با تیم پزشکی KEELPNO، مرکز یونانی کنترل و پیشگیری از بیماری ملاقات داشته باشید تا آسیب‌پذیری‌تان را با آن‌ها مطرح کنید.

روانشناسان بالینی KEELPNO مسئول ارزیابی روان‌شناختی شما هستند. در طول این معاینات، آن‌ها جزییات شخصی شما را یادداشت می‌کنند و در مورد تاریخچه پزشکی و وضعیت فعلی سلامت‌تان از شما سوال می‌پرسند.

اگر هر گونه مدارک پزشکی با خودتان دارید، KEELPNO از شما می‌خواهد که آن‌ها را ارائه کنید. شما باید آسیب‌پذیری‌تان را با یک تشخیص پزشکی از یک بیمارستان عمومی یونان اثبات کنید. تنها راهِ هماهنگی این قرار ملاقات از طریق KEELPNO می‌باشد.

در مورد ارزیابی آسیب‌پذیری از اینجا بیشتر بخوانید.

اگر به عنوان یک فرد آسیب‌پذیر شناخته شوم، آیا کارفرماها در آینده به فایل‌های آسیب‌پذیری من دسترسی خواهند داشت؟

خیر، کارفرماها در آینده نمی‌توانند به مدارک و فایل‌های یک پناهجو دسترسی داشته باشند.
در حقیقت، هر چیزی که در طول مصاحبه‌تان می‌گویید و همه‌ی مدارکی که به پرونده‌تان مربوط است، محرمانه می‌باشد. این بدین معنی‌ست که هر موردِ آسیب‌پذیری که ذکر شده باشد، نمی‌تواند بر ضد شما مورد استفاده قرار بگیرد.

مصاحبه‌ی پناهندگی من یک ماه بعد می‌باشد. آیا می‌توانید چند نکته‌ی راهنمایی برای مصاحبه به من بگویید؟

محتوای مصاحبه پناهندگی بستگی به ملیت پناهجویان دارد. در حالی‌که برخی از پرونده‌ها بر این مورد تاکید دارد که آیا ترکیه یک کشور امنِ سوم برای یک متقاضی است یا نه، موارد دیگر براساس داستان شخصی آن فرد و دلایل درخواست فرد برای حفاظت و پشتیبانی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

یک نکته اساسی این است که استوار و با ثبات باقی بمانید، موارد و چیزهایی که در طول ثبت‌نام کامل‌تان می‌گویید باید در مصاحبه‌ی شخصی‌تان هم یکسان و مشابه باشد. همچنین بسیار مفید است که اسناد و مدارک و اثباتِ دلایل درخواست‌تان برای پناهندگی را به خدمات پناهندگی ارائه دهید.

در آخر، مهم‌ترین نکته این است که به دنبال کمک حقوقی باشید.

من بیشتر از 1 سال است که در جزیره هستم و هنوز 2 ماه به تاریخ مصاحبه‌ام مانده است. چه مدت باید صبر کنم؟

هنگامی‌که در مورد چارچوب جزایر صحبت می‌کنیم، آنچه که در عمل تجربه می کنید، متاسفانه با آنچه که در قانون آمده است، متناقض می‌باشد. فِریم‌ها و دوره‌های زمان واقعی نیز در جزایر متفاوت است. بنابراین، ما نمیتوانیم پاسخ دقیقی در مورد چگونگی دریافت تصمیم اولیه ارائه دهیم.

در دسامبر 2017، زمان متوسط پردازش برای درخواست‌ها در ابتدا (قبل از یک تصمیمِ احتمالی منفی برای اولین بار) در جزایر، 53 روز از زمان ثبت‌نام کامل بود. طبق قانون، پردازش باید 7 روز طول بکشد.

من به‌تازگی از لزبوس به کمپی در سرزمین اصلی یونان منتقل شده‌ام. چه اتفاقی برای مصاحبه‌ی پناهندگی‌ام خواهد افتاد؟

اگر محدودیت‌های جغرافیایی‌تان برداشته شود و به به سرزمین اصلی منتقل شوید، خدمات پناهندگی روندِ پناهندگی‌تان را متوقف نمی‌کند. به جای آن سرویس پناهندگی، مصاحبه‌ی پناهندگی‌تان را دوباره برنامه‌ریزی خواهد کرد و شما را از تاریخ جدید مصاحبه باخبر خواهد کرد.

بر اساس به‌روز رسانی‌های اخیر در مورد این موضوع، شما نباید به جزیره بازگردید و حتی اگر خودتان به جزیره بازگردید، مصاحبه‌تان ممکن است انجام نشود.

بسیار اهمیت دارد که دفتر پناهندگی، جدیدترین اطلاعات تماس‌تان را داشته باشد.

از آنجایی‌که بسیاری از افراد در این روزها از جزایر به سرزمین اصلی منتقل می‌شوند، این اطلاعات ممکن است که دوباره تغییر پیدا کند. ما شما را در جریان هر گونه به‌روز رسانی خواهیم گذاشت.

من در جزیره لزبوس هستم و مصاحبه‌ام را 11 ماه پیش انجام دادم، اما هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ام. کجا می‌توانم اخبار به‌روز رسانی‌شده دریافت کنم؟ آیا می‌توانم برای اینکه تصمیمِ پناهندگی‌ام را زودتر دریافت کنم، پافشاری کنم؟

بله، شما می‌توانید در مورد وضعیت پرونده پناهندگی‌تان سوال بپرسید. شما می‌توانید از کیوسک اطلاعات در هر دفتر پناهندگی یونانی بازدید کنید و برای این کار از شماره پرونده‌تان استفاده کنید. اگر یک مشاور حقوقی دارید، آن‌ها نیز می‌توانند از شماره پرونده‌تان استفاده کنند و به جای شما از خدمات پناهندگی سوال بپرسند.

با این حال، متاسفانه هیچ راهی برای فشار آوردن به خدمات پناهندگی برای تصمیم‌گیری زودتر وجود ندارد. عوامل متعددی وجود دارد که به این تاخیر جدی منجر می‌شود، مصاحبه‌کنندگان پناهندگی با حجم کار بسیار بالایی مواجه‌اند و باید روش‌های زمان‌بَری را دنبال کنند تا مطمئن شوند که هر مورد را بصورت کامل و بدون هیچ‌گونه اشتباهی بررسی کرده‌اند.

روند پناهندگی به چه شکلی به پایان می‌رسد؟

سناریو و شکل مثبت این است که خدمات پناهندگی ادعای شما را قبول می‌کند و در یونان به شما پناهندگی می‌دهد.

این بدین معنی‌ست که به عنوان یک پناهنده‌ی رسمی و شناخته‌شده، حقوق متعددی به شما داده می‌شود که شامل حق درخواست برای کارت اجازه اقامت و سند سفر می‌باشد.

سناریو و شکل منفی این است که خدمات پناهندگی، درخواست پناهندگی‌تان را رَد می‌کند. در این صورت، شما می‌توانید در مقابل مقامات و اداره تجدید نظر یونان درخواست تجدیدنظر بدهید. این هم یک روند پیچیده و طولانی دیگر است بنابراین، قطعن به کمک حقوقی نیاز خواهید داشت.

اگر در نهایت مرا بصورت کامل رَد کنند، آیا دوباره مرا به ترکیه باز می‌گردانند؟ آیا می‌توانیم از آن‌ها بخواهیم که دوباره به ترکیه فرستاده شویم چرا که بازگشتن به کشور خودمان بسیار خطرناک است؟

اگر در نهایت درخواست پناهندگی‌تان را به صورت کامل رَد کنند، مقامات یونان ممکن است روند بازگرداندن شما را به کشور اصلی‌تان یا به ترکیه آغاز کنند، اما این فقط در صورتی‌ست که آن‌ها تشخیص دهند این کشورها برای شما امن هستند.

با اینکه شما نمی‌توانید درخواست کنید که به ترکیه بازگردانده شوید، این امکان را دارید که بصورت داوطلبانه بخواهید که به کشور اصلی‌تان بازگردانده شوید.

بعد از اینکه تصمیم مثبت دریافت کنم، چگونه می‌توانم جزیره را ترک کنم و زندگی جدیدی را در سرزمین اصلی شروع کنم؟

بعد از یک تصمیم مثبت، می‌توانید در هر جایی از یونان که بخواهید جابجا شوید.

با این وجود، شما باید هزینه‌های حمل و نقل و اقامت را خودتان پوشش دهید.

شما به دریافت کمک نقدی برای یک دوره زمانی مشخص ادامه خواهید داد و بعد از آن، باید یک کار پیدا کنید تا بتوانید از خودتان حمایت کنید.

بسیاری از شما در مورد شرایط و موقعیتِ سختی که در جزایر یونان با آن مواجه شده‌اید به ما گفته‌اید، به‌خصوص در لزبوس، ساموس و خیوس. لطفن _ به فرستادن کامنت‌ها و نظرات‌تان به ما ادامه دهید_ ! همکاران ما در IRC و SolidarityNow در حال فشار آوردن بر مقامات هستند تا راه‌حلی پیدا کنند. ما همه‌ی نظرات شما را با آن‌ها در میان می‌گذاریم تا نشان دهیم که نگرانی‌های شما چقدر مهم هستند.