همین حالا درخواست بدهید: برنامه‌ی آموزشی برای کودکان سنین پیش‌دبستانی در صوفیه

برنامه‌ی بزرگ شدن همراه با بازی/ The Growing by Playing در صوفیه به پناهندگان و پناهجویان جوان کمک می‌کند تا در کودکستان‌های بلغارستان، مهدکودک‌ها و مدرسه‌ها انطباق پیدا کنند و جا بیافتند. این برنامه توسط بنیاد جهانی یتیمان در بلغارستان اجرا می‌شود و رایگان است و این امکان را به بچه‌های 3 تا 7 سال می‌دهد تا از طریق فعالیت‌های آموزشی مبتنی بر بازی پرورش پیدا کنند.

این برنامه تا ماه آوریل 2019 ادامه خواهد داشت، بنابراین هنوز هم می‌توانید فرزندتان را ثبت‌نام کنید.

این برنامه به چه صورتی انجام می‌شود؟

بچه‌ها از ابزار و سازهای موسیقی استفاده می‌کنند و از طریق آهنگ‌ها، هنر و داستان‌ها در مورد فرهنگ‌ها و زبان‌ها یاد می‌گیرند. هدفِ این فعالیت‌ها این است که توانایی‌های اجتماعی و حرکتی و همچنین خلاقیت، بیان و اعتماد به نفس آن‌ها را بهبود بخشد.

خوراکی و نوشیدنی سبک نیز در طول جلسات در دسترس خواهد بود.

آیا فرزندم باید به زبان بلغاری صحبت کند؟

تسهیل‌گران از ابتدای برنامه، بچه‌ها را تشویق می‌کنند که زبان بلغاری را یاد بگیرند و به آن صحبت کنند. اگر فرزندتان برای صحبت به زبان بلغاری مشکل دارد، یک فرد تسهیل‌کننده که به زبان عربی صحبت می‌کند می‌تواند در ابتدا و تا زمانی‌که فرزندتان با رِوال عادی آشنا شود به او کمک ‌کند تا بتواند ارتباط برقرار کند. این تسهیل‌گران همچنین می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند، اما دانش‌آموزان معمولن انقدر چابُک و سریع هستند که عبارت‌هایی که برای فهمیدن یکدیگر نیاز دارند را یاد می‌گیرند.

این فعالیت‌ها چه زمانی خواهند بود؟

این فعالیت‌ها از ساعت 10 صبح تا 12 شب در روزهای دوشنبه و چهارشنبه به غیر از تعطیلات عمومی خواهند بود.

آیا فرزند من می‌تواند در این برنامه شرکت کند؟

فرزند شما می‌تواند شرکت کند:

  • اگر شما در بلغارستان پناهندگی یا حمایت بین‌المللی گرفته باشید
  • اگر در بلغارستان پناهجو باشید
  • اگر شما پدر، مادر، فامیل و یا فرد متخصصی هستید که از آن کودک نگهداری می‌کند
  • اگر فرزندتان بین 3 تا 7 سال داشته باشد

اگر فرزندان دیگری بالای 7 سال دارید که در مدرسه شرکت نمی‌کنند، می‌توانید از بنیاد جهانی یتیمان در بلغارستان بپرسید که آیا امکان دارد که استثناء قائل شوند و آن‌ها را نیز همراه با برادر یا خواهرشان در این برنامه جای دهند.

Children-painting-2

چه انتظاراتی از من وجود دارد؟

1. شرکتِ مداوم در فعالیت‌ها دو بار در هفته به همراه فرزندتان تا بیشتر در مورد پیشرفت او در جریان باشید.

اما چه می‌شود اگر شما نتوانید بصورت منظم به دلیل کار، تحصیلات، بیماری یا سفر در این فعالیت‌ها شرکت کنید؟ اگر مادر نتواندد در این فعالیت‌ها شرکت داشته باشد، پدرِ خانواه می‌تواند به‌جای او این کار را انجام دهد. اگر هر دوی والدین نتوانند شرکت کنند، بسیار اهمیت دارد که یک فرد بالغ که آشنا یا فامیل‌تان است و یا بصورت تخصصی از فرزندتان مراقبت می‌کند، داشته باشید تا او بتواند اطلاعات فرزندتان را دریافت کند و یا در اختیار مسوولین قرار دهد.

اگر فرزندتان نتواند بصورت منظم در فعالیت‌ها شرکت کند، ممکن است نتواند پیشرفت قابل توجهی بدست بیاورد. بچه‌ها فقط در صورتی‌که بیمار باشند یا با خانواده‌شان به سفر رفته باشند، می‌توانند غیبت کنند. گاهی اوقات استثنائاتی بعد از صحبت با مسوولین و تسهیل‌گران وجود دارد.

2. به اشتراک گذاشتنِ اطلاعات در مورد پیشرفت فرزندتان، رفتار خاص و مشکلات سلامتی (در صورتِ وجود) با فردِ تسهیل‌گر/مربی
برای مثال، اگر فرزندتان در یادگیری برای چگونه صحبت کردن و چگونه راه رفتن کمی تاخیر دارد، یا یک بیماری دارد که می‌تواند پیشرفت‌اش را تحت تاثیر قرار دهد یا اگر مورد خاصی در رفتار فرزندتان در رابطه با عادات غذایی، خواب و بازی کردن‌اش وجود داشته باشد.

3. دل‌تان بخواهد که زبان بلغاری را یاد بگیرید و در طول فعالیت‌ها با فرزندتان به زبان بلغاری صحبت کنید

4. با کودکان بلغاری و مادران‌شان در طول فعالیت‌ها در مرحله‌ی دیگری از این پروژه ارتباط برقرار کنید

این کار چگونه به فرزندم برای وارد شدن به مدرسه کمک می‌کند؟

در انتهای این برنامه، یک گواهی برای مشارکت دریافت خواهید کرد. این مدرک بصورت رسمی توسط سیستم آموزشی بلغارستان به رسمیت شناخته نمی‌شود ، اما برخی مهدکودک‌ها و مدرسه‌ها ممکن است این گواهی را به عنوان مدرکی مبنی بر اینکه فرزندتان برای ورود به سیستم مدارس محلی آماده است، بپذیرند.

تسهیل‌گر/مربی همچنین می‌تواند در مورد روند ثبت‌نامِ مدرسه با شما صحبت کند و مشورت بدهد، مدرسه‌ی مناسبی را به شما پیشنهاد کند، و شما را به مرکز سنت‌آنا در کاریتاس ارجاع بدهد، جایی که شما می‌توانید برای ثبت‌نام فرزندتان در مدرسه از مشاوره و کمک حرفه‌ای برخوردار شوید.

چگونه می‌توانم ثبت‌نام کنم؟

اگر برای این کار علاقه‌مند هستید، می‌توانید با مرکز سنت‌آنا در کاریتاس یا شورای زنانِ پناهنده در بلغارستان تماس بگیرید. آن‌ها می‌توانند اطلاعات اولیه در مورد این برنامه را به شما بدهند و شما را با مسوولین در ارتباط بگذارند.

اگر به زبان انگلیسی یا بلغاری صحبت می‌کنید، می‌توانید به صورت مستقیم با فرستادنِ یک ایمیل به office@wwo.bg با بنیاد جهانی یتیمان در بلغارستان تماس برقرار کنید یا آن‌ها را در دفتر کارشان در صوفیه به آدرس پلاک 60، خیابان Ekzarh Yosif ببینید. آن‌ها برای ثبت‌نام، به اطلاعات و جزییات تماس‌تان نیاز خواهند داشت.

مرکز WWO می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد هدف این فعالیت‌ها به شما بدهد و شما و فرزندتان را در یکی از جلسات دعوت کند. این کار به شما اجازه می‌دهد که قبل از اینکه فرزندتان را ثبت‌نام کنید، ببینید که این برنامه و فعالیت‌ها به چه شکل هستند.