کمبود مسکن در یونان: چرا این اتفاق می‌افتد

از زمانی‌که Refugee.Info شروع به کار کرد، ما پیغام‌های بسیاری از پناهجویان و پناهندگان در یونان دریافت کردیم مبنی بر اینکه نمی‌توانند جای امنی را برای اقامت پیدا کنند — بخصوص اخیرن .

ما افراد بسیاری را در یونان می‌شناسیم، شامل خانواده‌ها و بچه‌ها، که بدون دسترسی به مسکن مناسب زندگی می‌کنند.

در پاسخ به پیغام‌های شما در مورد این مشکل جدی، ما بهترین اطلاعات را درباره‌ی وضعیت مسکن در حال حاضر و اینکه یونان چگونه برنامه دارد تا این مساله را حل کند، جمع‌آوری کرده‌ایم.

چرا در حال حاضر مسکن به این اندازه کمیاب است؟

همانطور که بسیاری از شما بصورت مستقیم در جریان هستید، در حال حاضر امکانات مسکن در سراسر یونان بسیار شلوغ و بیش از ظرفیتِ آن شده است. به طور کلی، این به دلیل 2 عامل است:

1. افزایش ورود افراد به یونان شمالی

در ماه آوریل، تعداد افرادی که از رودخانه اِوروس/Evros به شمال یونان می‌روند، به طور چشمگیری افزایش یافته است. در حال حاضر حدود 1700 نفر در این منطقه ثبت‌نام نکرده‌اند، از خدمات پایه و اساسی برخوردار نیستند و در مکان‌های موقت اقامت دارند.

2. کاهش انتقال‌ها از جزایر به سرزمین اصلی

انتقال‌های سازمان‌دهی شده‌ی پناهندگان از جزایر به سرزمین اصلی با تاخیر همراه بوده است، چرا که جای کافی در سرزمین اصلی وجود ندارد.

کمپ‌ها در جزایر لزبوس، ساموس و خیوس بیش از اندازه پُر شده‌اند و کمپ‌های لِروس و کاس نیز تقریبن یا کمی بالاتر از ظرفیت هستند. کمپ موریا به تنهایی ظرفیت 3,000 نفر را دارد اما در حال حاضر میزبانِ بیش از دو برابرِ این عدد می‌باشد.

بیشتر کمپ‌ها در حال حاضر، چادرهای موقت دارند که بیرون از مرزهای کمپ قرار دارد.

Accom-2

یونان در حال حاضر برای پاسخگویی به نیاز ما برای اقامت چه کار می‌کند؟

دولت یونان، در حال بازگشایی دوباره‌ی کمپ‌ها برای پاسخ‌گویی به نیازِ رو به افزایش برای اقامت می‌باشد. با این وجود، آن‌ها برای ایجاد فضای کافی هم در کمپ‌ها و هم در مسکن‌های شهری به کُندی پیش می‌روند.

در سرزمین اصلی یونان، دولت اقدام به بازگشاییِ دوباره‌ی کمپ‌ها در مناطق زیر کرده است:

  • اِلفسینا/ Elefsina
  • اوینوفیتا/Oinofyta
  • وولوس/ Volos

سازمان‌های غیردولتی/NGO گزارش کرده‌اند که این محل‌ها بسیار عجولانه و بدون آمادگی لازم بازگشایی شده‌اند و افرادی که به این مکان‌ها انتقال داده شده‌اند دچار کمبود خدمات اولیه و اساسی به خصوص خدمات پزشکی هستند.

چرا آن‌ها نمی‌توانند با سرعت بیشتری مکان‌های اقامتی ایجاد و اضافه کنند؟

مقامات یونان، افزایشِ اخیر ورود افراد را پیش‌بینی نمی‌کردند.

وزارت دفاع در ابتدای سال 2018 برنامه مدیریت کمپ‌های سرزمین اصلی را به وزارت سیاست‌های مهاجرت اختصاص داده است، اما این اتفاق هنوز نیفتاده است.

در نتیجه، بیشترِ 28 اردوگاهی که در سرزمین اصلی یونان فعالیت می‌کنند، توسط دولت مدیریت می‌شود. غیبت دولت موجب تاخیر بیشتر در ثبت‌نام پناهندگان تازه وارد در این کمپ‌ها شده است.

یونان برای حل این مشکل چه برنامه‌ای دارد؟

وزارت سیاست‌های مهاجرت یونان در حال تلاش برای یافتن راهی برای پوشش دادن نیازهای اقامتِ 66,000 نفر در مجموع می‌باشد. این رقم، تعداد پناهندگانی است که برآورد می‌شود در سال 2018 در یونان بمانند.

ما شنیده‌ایم که بودجه‌ی کافی برای ایجادِ در مجموع 20,000 محل اقامت در کمپ‌ها و 27,000 جا در مسکن‌های شهری تا پایان سال وجود دارد. متاسفانه، این مکان‌های جدید هنوز هم نیازهای همه‌‌ی افرادی که به دنبال خانه و محل اقامت هستند را پوشش نمی‌دهد.

Accommodation-1-1

سرزمین اصلی

بر اساس بحث‌هایی که در بین سازمان‌های غیر دولتی و مقامات رسمی دولتی انجام شده و Refugee.Info در آن‌ها شرکت داشته است، دولت یونان برنامه دارد تا کمپ جدیدی را در واژیوچوری/Vagiochori، مرکز مقدونیه، با 70 عدد چادرِ بزرگ و در کاراوومیلوس/Karavomilos در نزدیکی شهر وُلوس با ظرفیت حدود 1,000 نفر باز کند. با این وجود، این اطلاعات هنوز تایید نشده است و وزارت سیاست‌های مهاجرت یونان، معمولن پیش از زمانِ گشایش کمپ‌های جدید، این نوع خبرها را اعلام نمی‌کند.

ما همچنین متوجه شدیم که وزارت سیاست‌های مهاجرت یونان در حال تحقیق در زمینه سرمایه‌گذاری برای ایجاد بیش از 1400 مکان اضطراری در کمپ‌های موجود است. این معمولن به معنی چادر یا فضاهای عمومی است.

وزارت سیاست‌های مهاجرت یونان همچنین برنامه دارد تا تعداد مکان‌های اقامتِ دائمی موجود را در کمپ‌های سرزمین اصلی در یونان افزایش دهد. آن‌ها برنامه دارند بیش از 2,500 مکان جدید را در کانتینرها و آپارتمان‌ها ایجاد کنند. انتظار نمی‌رود که این افزایش تا قبل از ماه سپتامبر اتفاق بیافتد.

Accom-3-1

جزایر

یک گزارش خبری اخیر از eKathimerini، اشاره کرده است که برنامه‌هایی برای ساخت امکانات پذیرش جدید برای پناهجویان در در لزبوس وجود دارد. افراد محلی و ساکنینی که در ابن مناطق هستند، بر خلاف این برنامه‌ها واکنش نشان داه‌اند.

این به‌روز رسانی پس از شورش در کمپِ به شدت شلوغِ موریا در اواخر ماه می بود که باعث شد صدها پناهنده‌ی کُرد محل سکونت‌شان را ترک کنند. دولت هنوز موضع رسمی در این مورد اعلام نکرده است.

به تازگی، یونان یک لایحه‌ی پناهندگی جدید را تصویب کرد که هدف آن سرعت بخشیدن و راحت‌تر کردن روند پناهجویی، کمک به جمعیت بیش از حد در کمپ‌های پناهندگی در جزایر است.

ما در حال حاضر در Refugee.Info در حال جمع‌آوری اطلاعات در مورد لایحه جدید پناهندگی هستیم و بزودی آن را منتشر می‌کنیم.

Accom-5

در مورد مسکن‌های شهری چطور؟

طرح مسکن UNHCR که 25,000 محل اقامت در آپارتمان‌ها برای گروه‌های آسیب‌پذیر فراهم می‌کند نیز ظرفیت‌اش پُر شده است. تعداد محدودی از مکان‌های موجود برای انتقال‌های برنامه‌ریزی شده رزرو شده است، به خصوص برای افراد آسیب‌پذیر که در انتظار پیوستن به خانواده در یک کشور اروپایی دیگر هستند.

شرکا و همکارانِ طرح مسکن در UNHCR پذیرفته‌اند که از آنجایی‌که بودجه تامیین شده است تا پایان سال 2018 2,000 جای بیشتر اضافه کنند، اما این برنامه هنوز پیش نرفته است.

به گفته‌ی گروهی از سازمان‌های غیر دولتی، دولت یونان درخواست بودجه‌ی بیشتر کرده است تا بتواند 3,000 جای دیگر در آپارتمان‌ها ایجاد کند، اما هنوز پاسخ رسمی در این مورد وجود ندارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد گزینه‌های مسکن در یونان می‌توانید از اینجا بیشتر بخوانید و یا یک پیغام بر روی فیس‌بوک به ما بفرستید.