کمپ‌های کانتینری برای پناهجویان در مجارستان

از زمان تصویب قانون جدید در تاریخ 28 مارس 2017، مجارستان در یکی از دو "مناطق ترانزیتی" در مرز با صربستان، همه پناهجویان و همچنین افراد زیر 18 سال را نگه می‌دارد.

به محض اینکه به یک منطقه‌ی ترانزیتی وارد شوید، باید که همه‌ی زمانِ روند پناهجویی‌تان را در آنجا بمانید ــ مگر اینکه آنجا را به مقصد صربستان ترک کنید.

در مورد روند پناهجویی در مجارستان از اینجا بیشتر بخوانید .

اگر مقامات مجارستان متوجه شوند که شما می‌خواهید تا قبل از زمانِ تصمیم‌گیری در مورد پرونده‌تان از آنجا فرار کنید، شما را در بازداشتِ پناهندگی نگه خواهند داشت . این بازداشت ممکن است تا مدت 6 ماه به طول بیانجامد .

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل/UNHCR، سازمان‌های بشردوستانه، سیاست‌مداران و دولت‌های اروپایی و بسیاری دیگر، این مناطقِ ترانزیتی را غیر انسانی و ناقض حقوق بشر دانسته و آنها را مورد نقد قرار داده‌اند.

دروازه‌ای به اتحادیه اروپا

ورود به مناطق ترانزیتی مجارستان برای بسیاری از مردم، تنها راه رسمی برای رفتن از صربستان به اتحادیه اروپاست.

برای رفتن به مجارستان از صربستان، لازم است که

به لیست وارد شوید .

ده پناهجو در طیِ هر روزِ کاری از این لیست برای وارد شدن به مجارستان انتخاب می‌شوند - پنج نفر از سوریه، عراق و یا یکی دیگر از کشورهای عربی در Kelebija-Tompa و پنج نفر از ملیت‌های دیگر (برای مثال از افغانستان یا پاکستان) در Horgos-Röszke.

پس از اینکه انتخاب شدید، می‌توانید به یکی از مناطق ترانزیت وارد شوید. آن‌ها تنها مکان‌های ورود به مجارستان و درخواست پناهندگی هستند.

اگر به جای انتظار برای ورود به منطقه‌ی ترانزیت، از حصار مرزی عبور کنید، پلیس مجارستان شما را دوباره به صربستان بر می‌گرداند.

در ابتدا ممکن است شما را در دسته‌ی بازداشتِ مهاجرت قرار دهند . در آنجا، همچنان می‌توانید برای پناهجویی درخواست بدهید. ممکن است، اما بعید است، که شما را منتقل کنند به بازداشت پناهندگی ، که در این‌صورت می‌توانید روند پناهجویی را دوباره آغاز کنید.

در ماه می، آژانس خبرگزاری فرانسه به نام، فرانسه 24

فیلمی را منتشر کرد از داخلِ یکی از این مناطقِ ترانزیتی. گیف‌هایی (Gif) که در زیر می‌بینید از همان فیلم‌ هستند.

داخلِ این مناطقِ ترانزیتی به چه شکلی است؟

هر کدام از مناطق ترانزیتی می‌توانند تا 250 نفر را در خود اسکان دهند، بر طبق گزارشی از

کمیته هلسینکی مجارستان (the Hungarian Helsinki Committee) .

همه پناهجویان، به غیر از کودکان زیر 14 سال که بدون خانواده‌هایشان سفر می‌کنند و در یتیم خانه‌ی Fót که نزدیک به بوداپست قرار دارد هستند، باید در مناطق ترانزیتی باقی بمانند.

به گفته‌ی

IOM ، از تاریخ 19 ژوئن، مجارستان میزبانِ 539 پناهجو بوده است.

در شش ماه اولِ سال 2017، مجارستان 321 پناهجو را مورد حمایت خود قرار داده است . در همین مدت، 2417 درخواست پناهندگی را نیز رَد کرده است .

آمار قبولی و و رد تقاضای پناهندگی در مجارستان را از اینجا ببینید.

مردم در این مناطق در داخل کانتینرهای باربَری زندگی می‌کنند که توسط سیم-خاردار احاطه شده است.

به گزارش کمیته هلسینکی مجارستان، این مناطق دارای امکانات اولیه پزشکی هستند. اما اگر کسانی به مراقبت‌های اورژانسی یا کمک‌های پزشکی پیشرفته نیاز داشته باشند، نگهبانان مسلح آن‌ها را با دستبند به بیمارستان اسکورت خواهند کرد.

شبکه رسانه‌های کُردی

رودا/Rudaw گزارش کرده که مجارستان، امکانات ورزشی، درمان پزشکی، غذا و بهداشت در این مناطق فراهم کرده است. براساس گزارشِ رودو مجارستان همچنین اعلام کرده که برنامه دارد تا تلویزیون و وای‌فای/اینترنت در آنجا نصب خواهند کرد.

با وجود وعده‌های دولت، مناطق ترانزیتی هیچ‌گونه امکانات آموزشی برای کودکان ارائه نمی‌کند.

ویدئوی کامل را از اخبار 24/News 24 تماشا کنید .

آیا سوالی دارید؟